Články / Recenze

Aktio ergo sum (Lunacybot)

Aktio ergo sum (Lunacybot)

Jakub Koumar | Články / Recenze | 28.01.2015

Dualita je v historii lidstva mystický prvek, k němuž se obraceli filozofové snad všech věků. Irský hudební experimentátor Ian Fleming aka Lunacybot dualitu pozoruje ve zvucích. Nehledá ale jednotu složek, jak by se mohlo zdát, jeho hudba ukazuje na zdánlivou (ne)důležitost každé z nich.

Hned u několika skladeb je patrná stejná inspirace jako u desky AM z pera The Agromaniac. Jelikož obě desky vyšly krátce po sobě pod hlavičkou labelu Ressonus, je to věc přinejmenším podezřelá, notabene když stejně jako Agromaniac pracuje s kontrasty akustických a elektronických prvků.

AM neznamená jen převzetí názvu nestvůrného počítače z Ellisonovy povídky, je to jazyková hříčka. Anglický překlad jedné z nejslavnějších vět: „Cogito ergo sum“ totiž končí úplně stejně. Flemingova koncepce je mistrovská hra - význam Descarta působí jako prázdná fráze do doby, než objevíte souvislost s povídkou I Have No Mouth and I Must Scream. Dvě odlišné a zároveň koexistující entity jsou Flemingovou variací na Descartův dualismus res extensa a res cogitans.

Res Extensa
Cogito ergo sum je rozlehlé a „hmotné“ album. Zvukové návaly jsou neústupné, jsou v každém koutku, nedá se jim uniknout, vnutí vám váhu vlastních pocitů. Pod ní se budete hrbit, kroutit a snažit se ji setřást, ale nebude to nic platné, uši naplněné po okraj, a až ucítíte zvuk stékající po tvářích, bude to jako uvědomění si existence uprostřed odrážejícího se pískání, hučení a vrnění.

Res Cogitans
Proces myšlení, duše, idea – to je hluboká znalost glitche. Základem myšlenky je nestálost a nestálost je odchylka. Odchylkou je chyba. Chyba je estetická hodnota. Vše do sebe zapadá, ze všech noise/ambientních ploch vylézá zrnění a ťukot. Prostrkuje tenké prsty i skrz roztěkaný a excentrický rytmus, který neudává pouze tempo, ale přináší i emoce. Objevuje se a mizí, chvíli mašíruje v nekonečnu, v němž se ztrácí jeho dupot, pak utichne a mění se ve splašené klopýtání podpořené zrychleným dechem. Jako postava ztracená ve světě, kde může očekávat cokoli.

Podstatou celé práce není konfrontace a sjednocení dvou světů, jak je tomu u jiné desky ze stejné stáje – AM. Je to dilema. Stejně jako Descartes hledal souvztažnost mezi tělem a duší, Lunacybot přemítá, jak se jeho zvukové světy ovlivňují. To, co se zdá ze začátku jako podpůrné, vylézá na povrch a získává dominanci. Z ambientu je noise, z glitche hlas, z dunění groove, jako by vždy to okolní dokázalo získat převahu. Spektralismus ad absurdum.

Info

Lunacybot - Cogito Ergo Sum (Ressonus, 2014)
www.ressonus.bandcamp.com/album/cogito-ergo-sum

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Nádej na vyslobodenie emócií z masy chladného betónu (Jack the Hipper)

Jakub Veselý 30.08.2024

Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.

Kluci od velkých jezer z Ohia objevili svět (Cloud Nothings)

David Stoklas 27.08.2024

Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace