Články / Recenze

Gregor Samsa a proměna funky/punku

Gregor Samsa a proměna funky/punku

Jakub Koumar | Články / Recenze | 01.08.2014

Když se Gregor Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že funky si velice dobře rozumí s drásavou kytarou. Vstal a zaléval to počáteční „eF“ zkreslením natolik vydatně, až začalo dorůstat do poctivého „Pé“.

A když už byl u toho překřižování, využil i svých jazykových kořenů a stvořil asi nejexotičtěji znějící funk na naší scéně. Maďarsko-české texty jsou neoposlouchané a porůznu se střídají, bohužel vnitřní proměny asi málokdo docení. Pokud maďarštině rozumíte, máte můj obdiv a slova si užijete rovnou, pokud ne, pro půlku překladů musíte na web. Ne že by to byl důvod ke fňukání, ale škoda to je.

Pomalé světlo rázuje v těžkých botách, což je časem deprimující, díky instrumentální zdatnosti se na něj ale nemusíte soustředit pořád. Attila Gál se nebojí prsty lámajících přeběhů přes tlusté struny, ty tenké jsou ostré a říznější a zlepšují čitelnost basy i bicích, které by se jinak utopily v sobě navzájem - takhle z nich prskají agresivní, nápaditá sóla plná kvákadel, příklepů a bendingu. Gregor Samsa si bere z funky i punku to lepší, výbornou groovy basu a silné, přímočaré zkreslení. Basové linky jsou mohutné a dominantní, kytarové riffy téměř teatrální. Trochu tím trpí rytmika, která hraje až druhé bicí, ale zároveň nabízí dostatek zvuků a kdy Bodák János zkouší omlátit každý koutek své sestavy, možná i něco okolo ní.

Výsledná směs zahrnuje i neoposlouchanou melodiku, halící Pomalé světlo do undergroundové mlhy. Písně jsou poněkud prkenné, za což může drajv i texty, jejichž dvojjazyčnost je dvojsečná. Na druhou stranu odvážná předělávka maďarské „neoficiální hymny“ Szózat v českém překladu je asi nejsilnějším momentem desky.

A pražští Maďaři mají ještě jedno eso v rukávu. Nástroje často upravují svůj zvuk, doplňují se, přidávají a prostupují, pořád je co poslouchat a album má velmi dlouhou trvanlivost. Nakonec zjistíte, že i když jste šli předešlý večer spát jako úplně jiný tvor, nová podoba je působivá a cítíte se v ní podezřele dobře.

Info

Gregor Samsa – Pomalé světlo (Polí5, 2014)
www.gregorsamsa.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace