Jan Starý | Články / Reporty | 18.04.2018
„Tohle je jeden z našich nejoblíbenějších klubů,“ vykřikuje bubeník a nepravděpodobný frontman Martin Hornveth a není důvod mu nevěřit. Jaga Jazzist hýří od prvních chvil barvami, co se týče zvuku i světel na scéně, a do lehce cirkusového Lucerna Music Baru, kde hrají už počtvrté, zapadají dokonale. Zaplněný sál jim během několika minut zobe z hrsti, jásá, hecuje a tančí. Není divu.
Zvuk osmičlenné kapely ohromuje. Všeho je hodně: dechů, kytar, synťáků, a přece vzniká celek, který často ztělesňuje hudební a hudebnickou dokonalost. Progresivní jazz s prvky postrocku a elektroniky? Jako by na tom záleželo. Jde především o barevnou, hravou absolutní hudbu, ve které prýští energie a euforie čistě ze vztahů mezi jednotlivými složkami, jejich přelévání, vývoje a zániku. Tady není místo na individuální exhibice, osm špičkových hudebníků hraje pro kapelu, nikoli pro sebe. Paradoxně nakonec mezi všemi melodickými nástroji vynikají nejvíce bicí, a to nejen díky zlámaným rytmům, které komplikují jinak plynulý vývoj skladeb a vytvářejí v nich solidní napětí, ale také díky celkovému showmanství bubeníka.
Ostatní nástroje mají spíš svoje chvilky slávy, když přehrávají nejchytlavější zlomy skladeb (opět k patřičnému nadšení diváků) – hraje se především z posledních a nejlepších desek Starfire a One-Armed Bandit, střídají se tedy skladby s výraznějšími synťáky (nádherný analogový „umělý“ zvuk!) a kusy s melodickými dechy. A živé provedení je samozřejmě vzhledem k hutnému zvuku intenzivnější, strhává, nutí kývat se do rytmu.
fotogalerie z koncertu tady
Jenže hlasitost má i negativní stránku. Subtilnější dechové nástroje a zejména vibrafon i přes vynikající zvuk trochu zanikají mezi kytarami, takže se ztrácí tak důležité nuance skladeb. A zároveň je té preciznosti prostě moc. Celá show je tak dokonale zvládnutá, že se časem, i přes vše zmíněné, vkrádá dojem sterility. Chybí překvapení, chybí riziko. Když Martin Hornverth ke konci říká, že jsme jeho nejoblíbenější publikum, už to působí naučeně. Tohle je tedy škraloup, kvůli kterému nebyl pražský set Jaga Jazzist nezapomenutelný, ale „jen“ skvělý.
Jaga Jazzist (no)
5. 3. 2018, Lucerna Music Bar, Praha
foto © Olga Staňková
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.
Filip Peloušek 17.11.2024
Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…
Viktor Hanačík 07.11.2024
Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.
Marek Hadrbolec 31.10.2024
„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...
Václav Valtr 28.10.2024
„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.
Veronika Tichá 27.10.2024
Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.
Klára Šajtarová 25.10.2024
V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.