redakce | Zprávy / Festivalové | 13.11.2019
I letos se v polovině listopadu můžete těšit na setkání nadšenců do ilustrace a komiksu v Ústí nad Labem. Je tu už čtvrtý FIK, který opět prostoupí Veřejný sál a Galerii Hraničář a jejich blízké okolí. Současnou tvorbu budou prezentovat tuzemští i zahraniční autoři, nakladatelé a další kreativci například z oblasti videoher. Jako vždy je naší snahou vytvořit přátelské prostředí a místo setkání pro lidi, které spojuje nadšení pro kresbu, komiks a vše, co k tomu patří.
Přednášky a prezentace svých prací opět předvedou domácí i zahraniční hosté (převážně z Německa). Za zmínku určitě stojí například rozhovor s Jakubem Königem o jeho projektu Zvíře jménem podzim, trio stojící za komiksem Návrat Krále Šumavy (Vojtěch Mašek, Ondřej Kavalír, Karel Osoha), Paul Waak a Tina Kaden, Robert Kaločai se svým mezinárodně úspěšným projektem Nanits, Jindřich Janíček, Jakub Plachý, Martin Raudenský, David Černý nebo Štěpánka Jislová.
Nakladatelé Paseka, Trystero, Xaoxax, Take Take Take a další, představí něco z toho, co se jim v posledním roce povedlo a něco z toho, co chystají do budoucna. Prodejní stánky jsou samozřejmostí. Už nedílnou součástí našeho festivalu se staly workshopy pro děti i dospělé, kterých jsme i letos přichystali dostatek.
Festival startuje už v pátek spuštěním videoprojekce Jiřího Hölzela před budovou Hraničáře v rámci projektu Forget Heritage následovaným koncertem kapely Zvíře jménem podzim. Vrcholit bude festival v sobotu okružní výpravou po výstavách, které naši hosté rozprostřeli po netradičních a jinak nevyužívaných prostorech v Ústí nad Labem.
FIK vznikl v roce 2016, tehdy ještě jako Festival ilustrace a komiksu. Za jeho založením původně stála snaha navázat na ústecký festival současného umění a ilustrace Kruh, a obohatit ho o umělce z komiksové scény. FIK tento záměr trochu nečekaně přerostl a dále se rozrůstá do jiných oblastí ilustrace a příbuzných oborů.
Festival se opírá o aktivní jedince ústecké (umělecké) scény povětšinou úzce spjaté s Veřejným sálem Hraničář a Fakultou umění a designu UJEP. Oproti jiným festivalům se FIK snaží vytvořit kreativní, téměř domácké prostředí, kde mohou návštěvníci přicházet s umělci přímo do kontaktu a sami rozvíjet své umělecké ambice. Zázemí pro možné formování, jak tvůrčích nebo profesních vztahů, tak i těch prostě kamarádských se pro nás nakonec stalo tím nejdůležitějším.
FIK 2019
15.-17. 11. 2019
Veřejný sál hraničář, Ústí nad Labem
program festivalu
foto © Tereza Kunderová
redakce 24.11.2024
Koncerty Deli Teli se vyznačují nakažlivou energií a jemnou dávkou středomořského dramatu a řadou zapomenutých hitů, které kdysi rozpálily Atény.
redakce 19.11.2024
Důmyslně orchestruje zvuk, vizuální prvky, materiály, fyzikální jevy a matematické pojmy do strhujících živých představení a instalací.
redakce 18.11.2024
Od začátku je také provázely chytré a sociálně kritické texty. Na festivalu Mighty Sounds vždy obstarávali jeden z hudebních vrcholů daného ročníku.
redakce 17.11.2024
James Brandon Lewis, Kamasi Washington, Mammal Hands, Joe Sanders, Adam Ben Ezra a další, celkem třináct koncertů velkých světových jazzových hvězd.
redakce 16.11.2024
Festival propojuje různorodé umělecké formy a prostředí na pomezí umění, pohyblivého obrazu, hudby, teorie i dlouhodobých spoluprací a rezidencí.
redakce 14.11.2024
Třicátý ročník královéhradeckého festivalu přivítá i Fontaines D.C. nebo Slipknot.
redakce 14.11.2024
Druhá zastávka série odehrávající se v sakrálních stavbách přiveze dva interprety experimentující s kytarou jako komplexním nástrojem pro tvorbu zvuku.
redakce 14.11.2024
Ment se zaměřuje na podporu nových talentů a vytváření příležitostí pro networking v rámci hudebního průmyslu.
redakce 13.11.2024
Festival Next otvorí vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu audiovizuálny umelec Robert Henke s dielom CBM 8032 AV.
redakce 11.11.2024
Hlavní myšlenkou je zvýšit povědomí o nových, mladých, progresivních kapelách a zajímavých projektech domácí hudební scény.