redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.11.2020
Site-specific přehlídka mladého umění Pokoje oživila za svou osmiletou historii prázdné místnosti paláce v Cihelné ulici, Kampusu Hybernská a Desfourského paláce. Poprvé se ale stěhuje z míst veřejných do soukromí samotných tvůrců. Organizátoři přehodnotili zažité postupy a přizpůsobili výstavu současné epidemiologické situaci. Vyzvali studenty vysokých uměleckých škol z celé republiky k proměně pokojů a ateliérů, ve kterých žijí a tvoří. Videa či fotodokumentace studentských projektů uskutečněných v prostředí domova se poté stanou součástí online výstavy Pokoje 2020. Všechny záznamy budou zveřejněné od 7. do 20. prosince na webových stránkách.
„Ochromení vysokoškolské výuky a skupinového setkávání v rámci ateliérů společně s nejistými vyhlídkami následujících měsíců nás vedly k závěru, že je potřeba umožnit mladým umělcům tvořit. A proto jsme přišli s nápadem, kdy by – analogicky k názvu přehlídky – studenti vysokých uměleckých škol přetvořili vlastní pokoje,” prozradila organizátorka výstavy Natálie Mohoritová. Rozličné domovy se stanou místy k realizaci unikátních site-specific instalací, performativních vystoupení nebo videoartu. „Ze záznamů uskutečněných studentských projektů vznikne výstava, kterou diváci budou moci během 14 dní kdykoliv navštívit. Na celém konceptu mě baví nejen to, že člověk nakoukne do intimních prostorů mladých tvůrců, ale i to, že se celá výstava stane vysoce aktuální a jedinečnou uměleckou výpovědí o dnešní době,” říká programová ředitelka výstavy Kamila Huptychová.
Cílem výstavy je snaha podpořit studenty v jejich tvorbě. Motivací proměnit pokoj co nejzajímavějším způsobem je finanční odměna 60 000 Kč, která se rozdělí mezi šest nejlepších. „Vlivem nastalé situace se řada studentů dostala do nejrůznějších potíží a my bychom chtěli jejich práci ocenit. Vedle divácké ceny rozhodne o pěti nejlepších odborná porota. Každý z šesti oceněných umělců získá odměnu 10 000 Kč,” prozradila Kamila Huptychová. Výsledky odborné i divácké ceny se zveřejní po skončení výstavy. „V případě, že se epidemiologická situace uklidní a vládní opatření to dovolí, chtěli bychom oceněné projekty vystavit v Kampusu Hybernská,” doplnila Huptychová. V odborné porotě zasedne kurátorka a historička umění Daniela Kramerová, která se věnuje sochařství a designu v souvislosti s veřejným prostorem. Kurátorsky připravila například úspěšnou výstavu Bruselský sen, která byla věnována Expu 58, stará se i o stálou expozici Retromusea v GAVU Cheb. Druhou porotkyní je teoretička vizuální kultury a zakladatelka Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye Andrea Průchová Hrůzová. V porotě zasedne také umělec a pedagog Fakulty umění a architektury Technické Univerzity v Liberci Richard Loskot. Tvorba několikanásobného finalisty Chalupeckého ceny je založena na procesuálnosti a vytváření situací a prostředí, která tematizují samotné lidské jednání. Pomocí moderních technologií se zaměřuje na to, co je neviditelné a co nás jako lidi přesahuje.
Pokoje 2020
web projektu
redakce 23.11.2024
Procítěné balady, jedinečný hlas a taky humor, se kterým se Alex Warren obrací do let, kdy mu nebylo do skoku. Hudba, u které se krásně sní.
redakce 23.11.2024
Podpora hudebního sektoru proběhne v tematických okruzích hudební export, prostory pro živou hudbu a digitální oběh a zapojení publika.
redakce 22.11.2024
Jejich kytarový zvuk čerpá jak z odkazu Joy Division, tak i ostrovních současníků Fontaines D.C., Idles nebo Shame.
redakce 22.11.2024
Sedm různých klubů se spojilo, aby v jeden večer naservírovalo svým návštěvníkům bohaté koncertní menu.
redakce 21.11.2024
Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.
redakce 21.11.2024
Clock DVA neúnavně pokračují v nahrávání své hudby a uvádění odvážných audiovizuálních postcyberpunkových projektů.
redakce 20.11.2024
Po jarním vyprodaném koncertu ve Foru Karlín nyní zamíří v rámci svého turné Miss Possessive do největší české haly.
redakce 20.11.2024
Husův sbor zaplní abstraktní, rozostřené, kvadrofonní textury legendy německé elektronické scény Jana Jelinka.
redakce 18.11.2024
Witch’n’Monk vytvářejí v nejlepším smyslu ztřeštěnou fúzi několika žánrů pro flétnu, vokál a kytaru.
redakce 17.11.2024
Toto vystoupení splétá hudební materiál ze nové stejnojmenné desky, živé vizuály, scénický design s prvky rituálu.