Jakub Šíma | Články / Reporty | 23.08.2018
Na Wikipedii lze najít následující definici slova spektákl: „Z lat. spectaculum, jeviště, divadlo – znamená původně podívaná. Užívá se dnes většinou pejorativně pro něco, co se vystavuje na odiv, co je nápadné, efektní a přitažlivé, a přitom předstírané, nepravdivé.“ Jedním dechem nutno dodat, že onen pejorativní akcent platí možná tak mezi sociokulturními mysliteli poloviny dvacátého století (zdravíme Guye Deborda), zatímco pro fanoušky Die Antwoord je ono vystavování se na odiv předností a nejlákavější částí jihoafrického hudebního cirkusu. Příhodný byl tak nejen prostor Výstaviště, kde se v sezóně otáčejí divoce blikající kolotoče, znudění kolotočáři kouří levné cigarety a koutkem úst plivou na zem, ale také outfit řady návštěvníků, kteří vycítili vhodnou příležitost a ve svých šatnících zabrousili do sekce s nejodvážnějšími či nejbizarnějšími kousky, ať už se jedná o zvířecí kombinézy, velké a patřičně blyštivé nálepky na obličej nebo řadu cosplay kostýmů.
Pouťovému koloritu dominovala stage v designu ghetta na okraji Johannesburgu, ghetta, kde je nejdůležitější, kdo má větší řetěz a kdo více křičí, ghetta, kde je rozhodující, kdo je více zef. K vidění tak byly plechové chatrče pokreslené jednoduchými obrazci v duchu estetiky Rogera Ballena, jehož kresby provází Die Antwoord od samého začátku, prádlo povlávající na prověšených prádelních šňůrách a nezbytný satelit na střeše každé z chatrčí.
Do těchto kulis se nejprve vyhoupla jihoafrická diva Moonchild Sanelly. Její účes sestávající z nezvykle tlustých copů obarvených do sytě tyrkysové svítil do dáli, hudebně se jednalo o originální mix původních i zmutovaných vlivů, který by se asi dal nejlépe popsat jako zef dancehall. Chybět nemohl energický hlasový projev, tanečky, při nichž zadní část těla vytrvale opisovala elipsovitou trajektorii, a exotická energie, která celé vystoupení doprovázela.
Náboj cizokrajnosti či jinakosti si uchovalo i vystoupení Die Antwoord. Jeho těžiště však nespočívá v hudbě, jež je do maxima ždímaným recyklátem diska, eurodance a mnoha dalších stylů, ale především v přítomnosti Ninji a Yo-landi, kteří za deset let existence ani o kousek neslevili ze své oddanosti stylu zef. Jejich nezpochybnitelnému charismatu nahrává i fakt, že za dobu společného hraní jako by vůbec nezestárli, zef si to tak ostatně žádá. Na Ninjovi pár vrásek navíc nepoznáte a Yo-landi jen těžko kdy ztratí svou dětskou tvář, jíž dominuje roztomile zabijácký kukuč.
Setlist obsahoval všechny nezbytné hity a k dobru lze přičíst, že postupem času sympaticky gradoval až do přídavkové Enter the Ninja. Tempo naopak rozbíjela intermezza, při nichž oba hlavní aktéři zmizeli ze stage a dvěma doprovodným tanečnicím hrál jen majestátně osvalený DJ Hi-Tek. Yo-landi během těchto pauz obyčejně vyměnila garderobu, sestávající z dlouhé řady až absurdně velkých triček a mikin. Oba protagonisté nešetřili energií a po scéně vytrvale skákali, běhali ze strany na stranu a nechybělo ani Ninjovo obligátní obnažení zadnice. Oči byly ukojeny vrchovatě, na druhé straně chybělo hlubší sdělení, prožitek nebo výrazný hudební výkon, jenž s výjimkou dvou nebo tří Ninjových partů vůbec nepřišel. Kolotoč Die Antwoord vzal všechny návštěvníky na divokou estrádní projížďku, na jejímž konci je vyplivl mírně šokované a pobavené. A jestli kolotočáři Die Antwoord přijedou i za rok, tak to nebude jiné. Je třeba mít na paměti, že pouť je především spektákl.
Die Antwoord (za) + Moonchild Sanelly (za)
20. 8. 2018 Výstaviště, Praha
foto © Romana Kovacsova
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.
Filip Peloušek 17.11.2024
Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…
Viktor Hanačík 07.11.2024
Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.
Marek Hadrbolec 31.10.2024
„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...
Václav Valtr 28.10.2024
„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.
Veronika Tichá 27.10.2024
Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.
Klára Šajtarová 25.10.2024
V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.