Články / Recenze

Tenký led Gurun Gurun

Tenký led Gurun Gurun

Richard Kutěj | Články / Recenze | 25.09.2015

OHODNOŤTE DESKU

Domácí „all stars“ Gurun Gurun na novince Kon B, opět vydané u domovského britsko-japonského labelu Home Normal, dokazují, že i na tuze tenkém ledu experimentálně avantgardní elektroniky lze dělat hudbu, která není experimentem pro experiment. Naopak se vyvíjí, objevuje nové směry, a co víc – baví.

Gurun Gurun na to tentokrát šli „písničkověji“. Je to asi i tím, že jejich obvyklé hraní si s ruchy, zvuky, plochami i dalšími vjemy v hojné míře doplňují i vokalistky ze spřáteleného Japonska. Dívčí zpěv ale není jediným důvodem; struktury skladeb jsou přímočařejší a, dá-li se to v případě Gurun Gurun říci, i melodičtější. Navíc zde hostují i velké osobnosti naší experimentátorské scény, Irena a Vojtěch Havlovi.

Hledači Jára Tarnovski, Tomáš Knoflíček (oba ex-Miou Miou, Prosoxi Skylos ad.), Ondřej Ježek (OTK, DPVJU, studio JáMor, Silver Rocket) a Tomáš „Federsel“ Procházka (B4, Wakkushopu ad.) nikdy nebudou sledovat pouze jeden směr. A ani fanoušci experimentu se nemusí bát ústupků nebo „vyměknutí“. Kon B stále nabízí tolik zvukových podnětů a hravosti, že i ti nejnáročnější mají co objevovat. Gurun Gurun stále zní jako příjemný, ale důrazný útok na posluchačovu soustředěnost i fantazii a Kon B je férový deal, který se vyplácí hlavně v kompaktním česko-japonském provedení.

Info

Gurun Gurun – Kon B (Home Normal, 2015)
www.gurunas.net

Text vyšel v magazínu Full Moon #50.

foto © vrbaak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace