redakce | Zprávy / Pozvánky | 25.09.2015
Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti.
Kruh uspořádal stopadesát přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Od roku 2011 pořádá Kruh celorepublikový festival Den architektury. V rámci letošní série přednášek Architektky se na pozvání Kruhu v Praze představí významné české i zahraniční architektky, zakladatelky a kreativní ředitelky úspěšných českých i evropských studií, jejichž realizace uspěly v mezinárodním měřítku.
01/10/2015 (19:30) Caroline Bos / UNStudio (Nizozemsko): Kontakty, sdílení vědomostí a zainteresované osoby v procesech územního plánování
Caroline Bos studovala dějiny umění na Birbeck College na londýnské univerzitě a urbanistický a regionální rozvoj na Faculty of Geosciences na Univerzitě v Utrechtu. V roce 1988 spoluzaložila Van Berkel & Bos Architectuurbureau spolu s architektem Benem van Berkelem a rozšířila tím své písemné teoretické projekty do praktické architektury. Uskutečněné projekty zahrnují most Erasmus v Rotterdamu, museum Het Valkhof v Nijmegenu a dům Moebius. V roce 1998 Caroline Bos spoluzaložila UNStudio (United Net). UNStudio se prezentuje jako síť odborníků v architektuře, urbanistickém rozvoji a infrastruktuře. Současné projekty urbanistického rozvoje zahrnují rekonstrukci areálu nádraží v Arnhemu, multifunkční Raffles City v Hangzhou, podrobný plán pro Basauri a návrh a rekonstrukci Harbour Ponte Parodi v Janově.Bos přednášela jako externí lektorka na Princetonské univerzitě, Institutu Berlage v Rotterdamu, Akademii výtvarného umění ve Vídni a Akademii architektury v Arnhemu. V roce 2012 jí byl udělen titul čestné profesorky na Fakultě architektury, stavebnictví a urbanistického rozvoje Univerzity v Melbourne. Její výuka je zaměřena na ucelený přístup k architektonickým pracím, kam včleňuje virtuální a materiální organizaci a inženýrské stavby.
Tradiční rozdíly mezi kategoriemi, typologiemi a rozsahy se stírají: město - příroda, veřejné – soukromé, globální – místní, kulturní - komerční… vše je navzájem propojeno. A proto přístup k urbanistickému rozvoji, projektování a realizaci, založený na sítích a zpracování, se stává čím dál tím víc životně důležitým v době, kdy znalosti volně a neomezeně proudí mezi zainteresovanými subjekty. Realizace současných míst a prostor si vyžaduje znalost politických pravidel, flexibilní a prostorově technicky inovativní přístup ve všech vzájemných souvislostech se zaměřením na vědomosti. UNStudio chápe vědomosti jako ústřední prvek rozumného přístupu ve městech. Příkladem jsou firmy, které pracují v sociální oblasti a přešly od starého k mnohem inovativnějšímu hospodářství a které vyzdvihují komunikaci, otevřenou výměnu názorů a společnou kreativitu. UNStudio věří, že přijetím tohoto přístupu může architektura mnoho získat a hledá cesty k vlastní přeměně na otevřené studio založené na vědomostech. Ale jaký to má vliv na profesionální pozici lidí, kteří jsou v těchto sítích zapojeni, a zejména na pozici žen?
05/11/2015 20:00 Dorte Mandrup Poulsen / Dorte Mandrup Arkitekter (Dánsko): Veřejná práce
Dorte Mandrup je jednou z nejznámějších dánských architektek, profesorkou architektury a zakladatelkou ateliéru MAA. Mezi její práce patří několik větších vzdělávacích institucí, kanceláře, rekonstrukce přísně památkově chráněných budov, multifunkční budovy a charismatické body v krajině. Její architektura se vyznačuje analytickým a zároveň inkluzivním přístupem a také snahou vytvářet řešení, která vyhovují uživatelům a zároveň patří do kontextu svého okolí. Přednáška se zaměří na vztah mezi architekturou, komplexním programem stavění a protichůdnými zájmy. Dorte Mandrup bude také hovořit o problému kombinace rolí ředitelka společnosti – žena, která v oblasti architektury není právě častá.
03/12/2015 19:30
Tina Saaby (Dánsko): Kodaň - Město pro lidi / Copenhagen – A City for People
Architektka Kodaně o rozvoji a udržitelnosti přívětivosti měst
Vizí Kodaně je stát se nejlepším místem pro život – metropolí pro lidi. Jednou z lavních architektonických a urbanistických strategií rozvoje Kodaně je přívětivost pro život. Oficiální strategie městského života v Kodani upřednostňuje život ve městě před městským prostorem a městský prostor před budovami. V posledních deseti letech byl v Kodani kladen velký důraz na rozvoj městského života a na lidský rozměr, který je klíčový pro rozvoj a udržitelnost města. V přednášce se Tina Saaby zaměří na celoměstské strategie a vzorové příklady z Kodaně. Bude se diskutovat o tom, jak město ulehčuje proces rozvoje. Tina Saaby je od roku 2010 architektkou města Kodaně. Inspiruje, podporuje a radí politikům a městské správě. Spoluvytváří architektonické direktivy a vize¨ spojené s dokumentem The City ofCopenhagen’s Architectural Policy. Přednáška proběhne v anglickém jazyce Po přednášce bude následovat diskuze konaná ve spolupráci s Institutem plánovaní a rozvoje hlavního města Prahy.
Architektky
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1
www.kruh.info
Photo (c) http://www.dortemandrup.dk/salling-tower-aarhus-harbour-2015
redakce 22.11.2024
Jejich kytarový zvuk čerpá jak z odkazu Joy Division, tak i ostrovních současníků Fontaines D.C., Idles nebo Shame.
redakce 22.11.2024
Sedm různých klubů se spojilo, aby v jeden večer naservírovalo svým návštěvníkům bohaté koncertní menu.
redakce 21.11.2024
Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.
redakce 21.11.2024
Clock DVA neúnavně pokračují v nahrávání své hudby a uvádění odvážných audiovizuálních postcyberpunkových projektů.
redakce 20.11.2024
Po jarním vyprodaném koncertu ve Foru Karlín nyní zamíří v rámci svého turné Miss Possessive do největší české haly.
redakce 20.11.2024
Husův sbor zaplní abstraktní, rozostřené, kvadrofonní textury legendy německé elektronické scény Jana Jelinka.
redakce 18.11.2024
Witch’n’Monk vytvářejí v nejlepším smyslu ztřeštěnou fúzi několika žánrů pro flétnu, vokál a kytaru.
redakce 17.11.2024
Toto vystoupení splétá hudební materiál ze nové stejnojmenné desky, živé vizuály, scénický design s prvky rituálu.
redakce 15.11.2024
Vystoupí ve Foru Karlín, kde se představí v rámci svého evropského tour k padesátiletému výročí alba Horses.
redakce 15.11.2024
Poetické písně zahrnují jak klasický pop, tak lo-fi elektroniku, přesto vždy zní zranitelně, upřímně a autenticky.