Foto: Anna Mašátová | Galerie | 02.03.2015
Ještě před pár lety měli fanoušci tradiční irské, skotské či bretaňské hudby žně – kromě velmi dobrých českých projektů se v Praze střídali Flook, Kíla, s Čechomorem vystupoval Iarla O'Lionard, oslavy sv. Patrika měly grády. Poslední dobou jsou ale Češi o koncerty zahraničních hvězd žánru - velmi často zjednodušeně označovaného za „keltskou hudbu“ - ochuzeni, takže nezbývá, než si na oblíbence zajet za hranice. Třeba do Londýna, neboť spojení John McCusker, John Doyle a Michael McGoldrick, tedy superstar world music, jen tak naživo k vidění není. Trio je také velmi dobrým příkladem toho, že vše je propojené se vším. A v muzice obzvlášť.
Flétnista Michael McGoldrick se objevil v Praze na United Islands 2006 a vzhledem k tomu, že internet s úspěchem ignoruje, není zcela lehké zjistit, kde zrovna působí. Nicméně nezahálí. Zakládající člen Flook a Lunasa, působící také v Afro Celt Sound System, je v dnešní době členem proslulých Capercaille a také doprovodné kapely Marka Knopflera. To ostatně sdílí i se skotským houslistou a producentem Johnem McCuskerem, který má na seznamu kromě Knopflera a Dylana kolaborace s Bonnie Raitt, Patti Smith, Rosanne Cash, Stevem Earlem a samozřejmě se svou bývalou ženou Kate Rusby. Třetí do party, velebený irský kytarista Doyle, žije v současnosti ve Státech. Zakladatel irských Solas strávil dva roky na turné po boku Joan Baez, jeho jméno naleznete na desítkách nahrávek.
Jejich právě probíhající turné spadá pod dlouholetý hudební projekt BBC, Transatlantic Sessions. Půlhodinové epizody seriálu představují ty nejlepší hudebníky z obou stran Atlantiku při intimních jamech a rozhodně se nejedná o jména neznámá – Béla Fleck, Alison Krauss, Marta Wainwright aj.
Zažít trojici live je naprostý hudební orgasmus. Vyprodaný sál londýnského Kings Place s dokonalou akustikou šel nástrojům na ruku. Čistota zvuku nepřestávala udivovat po celý koncert a každý úder do strun Doylových kytar vybízel publikum k obdivným vzdechům – pokud zrovna nevyprávěl některou ze svých neveselých hudebních historek ze starých časů o bratrovraždě, incestu, nešťastných láskách, zkrátka takové té folkové klasice.
Oba Johnové a Mike jsou navíc multiinstrumentalisty, tudíž přiřadit jim jen jeden nástroj, by bylo chybou. V rukách se jim vystřídalo buzuki, whistle, irské loketní dudy uilleann pipes i harmonium, setlist byl složený z jednotlivých písní a tunes z repertoáru vystupujících – Billy O'Shea, Leaving Uist, Leaving Friday Harbour a dalších. Kapela nás nechala fotit při zvukovce, za což jí patří nezměrný dík.
We would like to say a huge thanks to the band and all the staff at Kings place
Foto © Jakub Moravec
Jiří Přivřel 18.12.2024
Události a komentáře z krajiny stokárov.
Filip Taufer 18.12.2024
Slovenské duo God and Eve odstartovali své mini turné.
Karel Vlček 18.12.2024
Publikum ve zcela natřískaném klubu začala naklepávat místní kapela Lusky.
Jaromír Krátký 17.12.2024
Koncert, který završil hudební soustředění autorské čtveřice.
Jan Svora 17.12.2024
Kabinet Múz byl zasvěcený různým podobám tvrdé kytarové hudby.
Lucia Banáková 16.12.2024
Vianočná besiadka v podaní Mutantov.
Jan Svora 16.12.2024
Letní kapela představila nové album Jako pes.
Tomáš Bulánek 15.12.2024
Bratislavský Pink Whale hostil premierovo Hackedepicciotto.
Filip Taufer 13.12.2024
„Sick of the blues. I’m in love with my life again,“ bylo na kšiltovce, která se během koncertu vyprodala.
Adéla Michalčíková 12.12.2024
Vytančete díru do země.