redakce | Zprávy / Nové desky | 11.07.2016
Od chvíle, kdy jsem se rozhodl natočit skladby, nehodící se do zamýšleného finále mojí sci-fi EP trilogie, uplynuly čtyři roky. Tehdy mě ani nenapadlo, že si tenhle vedlejší produkt vyžádá víc peněz, času a úsilí než oba předchozí nedotažené hudebně-sociologické pokusy EP Enneagram (2011) a Urbi et Orbi (2012) dokupy. Přitom jsem původní seznam skladeb úplně změnil a zkrátil z šesti položek na tři nejlepší. Upustil jsem taky od původního záměru získat čas pro dokončení posledního dílu triptychu a kontraproduktivního přístupu "nenahrávej nic, co nedáš sám na koncertě". Zůstal jen název Sběrné surovosti a snaha o životní výpověď drtící kosti v kloubech.
Podvědomě jsem ale koncepčně zjevně myslet nepřestal. Každá ze skladeb totiž zastupuje určitou životní etapu, kterou jsem si v uplynulých čtyřech letech prošel. Úvodní V Noře jsem dokončoval v době, kdy jsem byl po škole dlouhodobě nezaměstnaný a nesmířený s rozchodem. Text k prostřední skladbě Říjen je nejstarší. Vznikl ještě za studií. Přesto zcela jasně pojmenovává můj následný postupný příklon k anarchismu a neomarxismu. A konečně poslední Upřímnou soustrast jsem věnoval všem, které práce namísto od strádání osvobodila od života.
Tolik práce a času jako složit hudbu a napsat texty mi daly sehnat (či spíš uhnat) schopného a chápavého producenta a mít ho z čeho zaplatit. Jako nejlepší volba se ukázal můj letitý virtuální kamarád Tonda "Seabeast" Smrčka (Rise of Surya, The Corona Lantern). Bez jeho vkladu by Sběrné surovosti ani zdaleka nebyly tak surové jako teď.
Bývá zvykem na EP navázat plnohodnotným albem. Nic takového ale rozhodně nechystám. Jako "nemrtvá nekapela" Anthropoid už jsem řekl všechno, co jsem říct chtěl. Nevím, co ještě dodat. Proto se moje první vážně míněné EP stane taky mým posledním. Brzy sice začnu vyjednávat menší emisi "Surovostí" na vinylu. Tu ale, prosím, nepokládejte za víc než pozornost na rozloučenou pro nejbližší přátele a těch pár dalších fanoušků, které ještě jménem neznám. Do té doby si celé EP Sběrné surovosti stejně jako starší kusy můžete stáhnout na bandcampu za cenu, jíž si sami určíte. Cokoliv zaplatíte, poputuje tak jako dříve na konto o. s. Nový prostor.
tz: Jan Hamerský / Anthropoid
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.