redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.08.2024
V říjnu 2024 uplyne osmdesát let od chvíle, kdy byli na smrt posláni členové smyčcového orchestru, který pod vedením dirigenta Karla Ančerla působil v terezínském ghettu. Po transportu do vyhlazovacího tábora v Osvětimi došlo k zavraždění nejen téměř všech hudebníků, ale i celé Ančerlovy rodiny. Ta byla z terezínské pevnosti rovněž deportována. Zavražděna byla rovněž žena Karla Ančerla i jeho malý syn. U příležitosti tohoto tragického výročí bude uspořádán koncert věnovaný památce orchestru terezínských vězňů.
Ančerl založil v Terezíně orchestr složený z obyvatel ghetta. Nastudoval s ním dva koncertní programy. Jeden složený z děl „árijských“ skladatelů J. S. Bacha, G. F. Händela a W. A. Mozarta a druhý, odvážně se skládající výhradně z českých autorů A. Dvořáka, P. Haase a J. Suka. Oba budou ve své repríze odehrány v Dvořákově síni pražského Rudolfina, sídle České filharmonie, v jejímž čele Ančerl dlouhá léta působil jako šéfdirigent. Koncert bude rozšířen o autorskou hudbu Karla Ančerla - Skladbu pro smyčcový orchestr v čtvrttónech. Její původní partitura byla nalezena v dirigentově pozůstalosti a nyní zazní ve světové premiéře. Interpretace bude v provedení polského dirigenta Marka Mośe a smyčcového orchestru AUKSO TYCHY, symbolicky působícího poblíž Osvětimi. Skladbu Koncert pro housle E dur od J. S. Bacha zahraje sólista a koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička. Doprovázen bude přední českou cembalistkou Editou Keglerovou.
Veřejná premiéra vlastní skladby jednoho z nejlepších světových dirigentů dvacátého století spolu se vzpomínkou na hrůzy holocaustu bude mimořádnou hudební i společenskou událostí. Přítomnost sólisty České filharmonie bude připomínat koncert odehraný před pohlaváry gestapa. Program bude doplněn projekcí záběrů orchestru z Terezína a jediným dochovaným rozhovorem s Karlem Ančerlem, ve kterém se vyjadřuje k vyvraždění své rodiny.
Odkazu Karla Ančerla se dlouhodobě věnuje hudebník Ivan Bierhanzl společně s Ančerlovou vnučkou Maximiliánou Ančerlovou. Ti se zasloužili nejen o objevení neznámé tvorby světoznámého dirigenta, ale jsou i iniciátory připravovaného koncertu. Ten bude současně zaznamenáván v rámci natáčení dokumentárního filmu o životě Karla Ančerla vznikajícího v produkci společnosti FREESAM a koprodukci České televize. Podpořit koncert je možné ve veřejné sbírce na portálu Donio.cz.
Čtvrttón Karla Ančerla
1. 11. 2024 19:30
Rudolfinum, Dvořákova síň, Praha
Fb událost
Program:
Karel Ančerl - Skladba pro smyčcový orchestr v čtvrttónech (světová premiéra)
Georg Friedrich Händel - Concerto Grosso in F Major
Wolfgang Amadeus Mozart - Malá noční hudba
Johann Sebastian Bach - Koncert pro housle E dur
Josef Suk - Meditace na staročeský chorál
Pavel Haas - Studie pro smyčce
foto © se svolením společnosti FREESAM
redakce 20.01.2025
Zastřené rádiové zvuky vybízí k otázce, jestli nakonec nejde o rozhlasovou hru z jiné dimenze.
redakce 20.01.2025
Klasika newyorského hardcoru v Lucerna Music Baru, kdo s nimi?
redakce 18.01.2025
Pod značkou Indies vyšlo přes 800 alb a titulů mapujících kvalitní českou a slovenskou autorskou hudbu.
redakce 18.01.2025
Rock for Kamill nabídne hned několik unikátních vystoupení.
redakce 17.01.2025
Americký multiinstrumentalista, zpěvák a producent Baths je považován za přední jméno chillwave, bedroom popu či lo-fi elektroniky.
redakce 17.01.2025
Po šesti letech se do Prahy během svého evropského turné vracejí králové depresivního black metalu. A nebudou sami.
redakce 16.01.2025
Partička punx, motajúca sa okolo diy košickej scény a FNB. Začínali crustom, skončili u ema.
redakce 15.01.2025
Série živých poslechových i tanečních vystoupení na nadstandartním 4-kanálovém setupu soundsystému.
redakce 15.01.2025
Narozeniny umění se slaví po celém světě, k letošním oslavám se opět připojuje i GAMPA a Divadlo 29.
redakce 15.01.2025
Osobitá estetika soudobého francouzského chansonu, obohacená i vlivy východoevropské lidové hudby, rock’n’rollu nebo rapu.