redakce | Zprávy / Pozvánky | 02.05.2017
Zatímco během zahajovací koncertu vám při emotivních portugalských písních fado seskupení Reyfado Lisboa občas vhrknou slzy do očí, závěr festivalu bude patřit tanečním zabijákům: romské dechovce Fanfare Ciocarlia.
Portugalské písně fado přetékající vášněmi, emocemi a smutkem v té nejčistší podobě, jakou dnes uslyšíte už jen v přístavních čtvrtích Lisabonu, představí dvě zpěvačky - Sandra Correia a Matilde Cid - a zpěvák Pedro Moutinho. Doprovázeni tak jak je ve fado zvykem třemi kytaristy. Říkají si Reyfado Lisboa a přenášejí na podium atmosféru klubů a kaváren z lisabonských čtvrtí Mouraria, Alfama a Madragoa, kde se fado políbeno měsíčním světlem v 19. století zrodilo. Připomenou navěky nedostižné portugalské fadisty: Amálii Rodrigues, Alfredo Marceneiro, Hermínia Silva…
Fado znamená v překladu osud a jeho srdcem je saudade: nepřeložitelné označení pro nostalgii, bolest, touhu a lásku. Spisovatel Lawton McCawl fado nazývá „spontánní poezií lidského srdce“ a obyčejní Portugalci „ozvěnou života“; dodává jim sebedůvěru ve vlastní kulturu, pocit identity, mírní stesk a v pýše sbližuje „písněmi těch, kdo si stále udržují své iluze, nikoliv těch, kdo už je navždy ztratili“.
Predátorská romská dechovka je pověstná tím, že za sebou nechává doslova taneční spoušť. Světoznámí explozivní dechaři z Rumunska totiž ohromují ďábelskou schopností přinutit lidi pohrdat zemskou gravitací. Na posledním albu navíc s pobídkou: Vzhůru na Mars!. V závratném tempu hrající dechovka nadále představuje naprostý unikát. Fanfare Ciocarlia obdrželi mnoho významných cen, získali si respekt odborníků i kolegů, natočili úspěšná alba a do roztrhání těla koncertují po celé planetě s heslem: „Fanfare Ciocarlia vás doprovodí od kolébky do hrobu a ve vteřině zničí jakoukoliv špatnou náladu.“
Fanfare dokážou zahrát snad úplně všechno: místní rumunskou a cikánskou hudbu, bulharské a turecké tance, klezmer, Bollywood nebo Vivaldiho. „Kradli jsme, kde se dalo po celém Balkáně a bavilo nás předělávat rádiové hity,“ vysvětlují vynikající hráči, pro něž platí, že vedle tryskového hraní umějí také svérázným způsobem přejímat skladby od jiných, zpracovat si je po svém a nakonec vypustit do světa v radikálně upravené verzi. Nezapomeňme, že dechovka na svatbách plní roli DJeje a musí být schopná splnit jakékoliv přání, i to nejbizarnější, nabídnuté v ostře taneční verzi - třeba téma z Jamese Bonda nebo skladbu Caravan od Duke Ellingtona.
Folkové prázdniny
22.-29. 7. 2017, Náměsť nad Oslavou
www.folkoveprazdniny.cz
redakce 05.02.2025
Japonský umělec, DJ a hudebník hraje na několik tradičních i elektronických nástrojů (shamisen, kytara, baskytara, syntezátory, perkuse), z nichž některé si sám vyrobil.
redakce 04.02.2025
Singl Cleopatra má i vizuální zpracování, kterého se chopila Kiti Wullich.
redakce 03.02.2025
Stejně jako dokázal islandský nároďák porazit ten anglický, poráží Ari Eldjárn frontu komiků z mnohem větších zemí.
redakce 02.02.2025
Barcelonský producent a skladatel Raül Refree se pohybuje na pomezí experimentální hudby, populární produkce a filmových soundtracků.
redakce 02.02.2025
První večer bude věnován interpretacím textových partitur z cyklu Für kommende Zeiten.
redakce 01.02.2025
Vizuální zprostředkování bolesti, hluku i zvláštní sounáležitosti fanoušků tvrdé hudby, kteří se z celého světa každoročně sjíždějí v Trutnově.
redakce 31.01.2025
Kapela Laibach měla velký vliv na žánry i popularizaci industriální hudby.
redakce 30.01.2025
Jejich hudba je neúnavným proudem energie, plná nečekaných rytmů a experimentálních zvuků.
redakce 29.01.2025
Kapela si získává publikum syrovými písněmi s punkrockovou dravostí a naléhavými melodiemi.
redakce 28.01.2025
Morgan Garrett označuje svoji hudbu za no metal, tedy hybrid no wave a nu metalu. Je to vcelku výstižné... Punctum zve už za pár dní.