redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.09.2021
Spojení francouzského avant-rocku PoiL a japonské hudebnice Džunko Uedy rozhodně nepatří k těm samozřejmým. První jmenovaní navazují na bohatou tradici frankofonního avant-progu, ať už mluvíme o Magmě („zeuhl“) nebo Univers Zero a Art Zoyd („rock in opposition“), kterou koření novějšími mathrockovými postupy. Klidně můžeme zmínit i paralely se Sleepytime Gorilla Museum nebo Guapo. Naproti tomu Džunko Ueda oživuje japonské tradice přednesu eposů za doprovodu loutny sacuma-biwa a její vokální projev vychází z buddhistických hymnů šómjó, které dlouho studovala. Vedle toho má za sebou řadu kolaborací a specializuje se na interpretaci japonského skladatele Tórua Takemicu.
Základem společného projektu jsou japonské zpěvy, které už Ueda v minulosti interpretovala, logicky ale v mnohem dynamičtějším pojetí. Virtuózní basa hostujícího Benoita Lecomteho z Ni hypnoticky bublá, bicí rytmus zároveň staví i narušují, kytara a klávesy se drží vlastně v pozadí: místy vystupují zeuhlové rituály, jindy až nowavové štěky nebo pro změnu subtilní linky jak od osmdesátkových King Crimson, někdy dokonce klávesy připomínají kvílející raveové synťáky. Spolu s kapelou přitom pořád vypráví hypnotický hlas Džunko Uedy a její biwa, které do cizorodého kontextu překvapivě bezproblémově zapadají. Výsledný dojem? Rozsáhlé eposy, které dokážou být skutečně velkolepé, ale dokonale zvládají i klidnější pasáže.
Loops of Decay, to je Matěj Kotouček, který je nedílnou součástí brněnského kolektivu AVA, skupiny Bastl Instruments / Noise Kitchen a labelu Nona Records. Můžete ho znát také z audiovizuálního projektu Sky to Speak nebo šamanských Thistle. Jeho DJské sety, ve kterých často pracuje s fyzickými nosiči, míří spolehlivě mimo konvence a ještě spolehlivěji k vytržení: krautrockový groove si podává ruku s komplexně synkopovanými rytmy, západní alternativa se světovými tradicemi, aby se vše smísilo a uteklo zkratkovitým popisům.
PoiL Ueda + Loops of Decay
5. 10. 2021 19:30
Punctum, Praha
fb událost
redakce 03.02.2025
Stejně jako dokázal islandský nároďák porazit ten anglický, poráží Ari Eldjárn frontu komiků z mnohem větších zemí.
redakce 02.02.2025
Barcelonský producent a skladatel Raül Refree se pohybuje na pomezí experimentální hudby, populární produkce a filmových soundtracků.
redakce 02.02.2025
První večer bude věnován interpretacím textových partitur z cyklu Für kommende Zeiten.
redakce 01.02.2025
Vizuální zprostředkování bolesti, hluku i zvláštní sounáležitosti fanoušků tvrdé hudby, kteří se z celého světa každoročně sjíždějí v Trutnově.
redakce 31.01.2025
Kapela Laibach měla velký vliv na žánry i popularizaci industriální hudby.
redakce 30.01.2025
Jejich hudba je neúnavným proudem energie, plná nečekaných rytmů a experimentálních zvuků.
redakce 29.01.2025
Kapela si získává publikum syrovými písněmi s punkrockovou dravostí a naléhavými melodiemi.
redakce 28.01.2025
Morgan Garrett označuje svoji hudbu za no metal, tedy hybrid no wave a nu metalu. Je to vcelku výstižné... Punctum zve už za pár dní.
redakce 28.01.2025
Soul Asylum má agresivní i jemné melodie, vykládá příběhy a vtahuje vás do nich.
redakce 27.01.2025
Debutový sólový album Viktora Oriho je albumom veľmi rôznorodým, komplexným, ale aj priamočiarym.