redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.09.2021
Spojení francouzského avant-rocku PoiL a japonské hudebnice Džunko Uedy rozhodně nepatří k těm samozřejmým. První jmenovaní navazují na bohatou tradici frankofonního avant-progu, ať už mluvíme o Magmě („zeuhl“) nebo Univers Zero a Art Zoyd („rock in opposition“), kterou koření novějšími mathrockovými postupy. Klidně můžeme zmínit i paralely se Sleepytime Gorilla Museum nebo Guapo. Naproti tomu Džunko Ueda oživuje japonské tradice přednesu eposů za doprovodu loutny sacuma-biwa a její vokální projev vychází z buddhistických hymnů šómjó, které dlouho studovala. Vedle toho má za sebou řadu kolaborací a specializuje se na interpretaci japonského skladatele Tórua Takemicu.
Základem společného projektu jsou japonské zpěvy, které už Ueda v minulosti interpretovala, logicky ale v mnohem dynamičtějším pojetí. Virtuózní basa hostujícího Benoita Lecomteho z Ni hypnoticky bublá, bicí rytmus zároveň staví i narušují, kytara a klávesy se drží vlastně v pozadí: místy vystupují zeuhlové rituály, jindy až nowavové štěky nebo pro změnu subtilní linky jak od osmdesátkových King Crimson, někdy dokonce klávesy připomínají kvílející raveové synťáky. Spolu s kapelou přitom pořád vypráví hypnotický hlas Džunko Uedy a její biwa, které do cizorodého kontextu překvapivě bezproblémově zapadají. Výsledný dojem? Rozsáhlé eposy, které dokážou být skutečně velkolepé, ale dokonale zvládají i klidnější pasáže.
Loops of Decay, to je Matěj Kotouček, který je nedílnou součástí brněnského kolektivu AVA, skupiny Bastl Instruments / Noise Kitchen a labelu Nona Records. Můžete ho znát také z audiovizuálního projektu Sky to Speak nebo šamanských Thistle. Jeho DJské sety, ve kterých často pracuje s fyzickými nosiči, míří spolehlivě mimo konvence a ještě spolehlivěji k vytržení: krautrockový groove si podává ruku s komplexně synkopovanými rytmy, západní alternativa se světovými tradicemi, aby se vše smísilo a uteklo zkratkovitým popisům.
PoiL Ueda + Loops of Decay
5. 10. 2021 19:30
Punctum, Praha
fb událost
redakce 25.12.2024
Inspirován jmény jako Joesef, Phoebe Bridgers anebo Sam Fender skládá hudbu, která je osobní i osobitá.
redakce 23.12.2024
Všechno si dělá sám, od nahrávání, produkce, mixů až po marketing. A proto je to všechno tak jedinečné.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.