Zprávy / Pozvánky

Khamoro slaví plnoletost

Khamoro slaví plnoletost

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 18.05.2016

Khamoro je největším a nejznámějším profesionálním romským festivalem na celém světě, pořádaným v Praze od roku 1999. Festival pravidelně nabízí jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference. Jádrem celého festivalu je bezpochyby romská hudba, která představuje významnou součást celosvětového kulturního dědictví, návštěvníci se počítají v tisícovkách.

Během posledního květnového týdne každoročně přináší to nejlepší z romské kultury, Khamoro se etablovalo ne jako setkání jedné komunity, ale coby celospolečenská kulturní událost. Festival už zdaleka nenavštěvují jen Romové. Na parketech tančí a v sálech se baví všichni společně – bez rozdílu věku, pohlaví a národnosti. A to je jeho hlavní poslání.

Také letos nabízí pestrý týdenní program plný zvučných jmen, který odstartuje Kharmoro párty na vltavské Náplavce. V neděli 29. května se bude tančit pod taktovkou rokycanských Le Čhavendar, slovenských Maroš Bango & Fantasy Orchestra Ladislava Rigu a legendárního německého DJ Shantela s jeho mixem elektroniky a balkánu.


Poslední květnové pondělí proběhne v Českém centru vernisáž výstavy Emílie Rigové: Archetyp – Pra Bari s vystoupením Maroše Banga. Archetyp Pra-Bari představuje autentický životní příběh Bári Raklóri, alter ega výtvarnice Emílie Rigové. Slovenská akademická sochařka vyučuje na Univerzitě Matěje Bela v Banské Bystrici. Věnuje se performancím a soše jako médiu, které dále zpracovává v grafice a videu. Hlavními tématy jejích děl jsou stíny, sny, možnost volby alter ega, romská identita a kulturní či sociální stereotypy. Pražská expozice je jako souvislý příběh, do kterého autorka zapojuje různé prvky týkající se jejího života – prostředí, v němž žije a představuje ho veřejnosti, záměrně ho však mystifikuje. Skládá, překrývá, vymazává, aby se nakonec vrátila k prapodstatě, k prapůvodu, pra bari. Rigová vytvořením značky Báriraklori jasně deklarovala svůj přístup k otázce soužití majority a minority. Jako základ přezdívky zvolila romské slovo, kterým ji doma od dětství oslovovali – Bari (velká) – a připojila raklóri - dcera neromských rodičů. Raklóri používali její předkové k vyjádření radosti při pohledu na své děti, když byly např. pěkně oblečené a učesané. Tím ukazuje synergické myšlení svých předků, které neromové nepovažovali za nepřátele, ale žili s nimi v porozumění. Proto nelze o prezentovaných dílech mluvit jen jako o „romském umění“.

Večer pak nutno zakončit v La Fabrice při poslechu současné romské hudby. Milan Kroka live band, Gipsy Casual a Shantel s Bucovina Club Orkestar jsou zárukou vynikajícího koncertu.


Muzika je nachystána i na úterý 31. května. Členové gypsy jazzového kvartetu Menil jsou skvělí muzikanti s rozmanitou hudební historií. Nejznámější je leader kapely Javier Sanchez, sólový kytarista skupiny. Ovšem ani další členové – Fred PG (rytmická kytara), Gerardo Ramos (kontrabas) a Raúl Márquez (housle) – nezůstávají v jeho stínu, skvostný gypsy jazz v jejich podání uslyšíte v Jazz Docku.


1.června je možné zhlédnout open-air uměleckou performance Emílie Rigové s názvem Na koberci. Za využití speciálně designovaného koberce s romskými motivy, který ukáže na právo a potřebu každého člověka mít svůj kousek světa, kde se může cítit v bezpečí.

A u gypsy jazzu zůstaneme i v tento den. Lucerna Music bar hostí The Rosenberg Trio, slavné nizozemské gypsy jazzmany. Kapelu, která se inspiruje hudebním stylem legendárního romského kytaristy Django Reinhardta, tvoří tři bratranci: kytaristé Stochelo a Nous'che Rosenbergovi a kontrabasista Nonnie Rosenberg.


Na tradičnější notu se bude hrát ve čtvrtek. V Paláci Akropolis to rozjedou čeští Bengas, rumunští Zuralia Orchestra a Francouzi Tekameli. Skupina Bengas patří mezi nejúspěšnější romské skupiny u nás. Koncertovala v Čechách, na Slovensku i po celé Evropě a USA. Repertoár této kapely zahrnuje čardáše, balkánský folklor, písně Romů z Ruska i Maďarska i arabské či španělské rytmy. V hudbě Zuralia Orchestra se mísí zvuky trumpet, tuby, bicích, kytary, houslí, darbuky, akordeonu, vokálů a klarinetu. Pod vedením Aurela Mirey tak vznikl jedinečný hudební žánr, v němž se prolíná tradiční romská hudba s jazzem, reggae, latinou a hudbou Orientu. V Calo, starobylém jazyku Romů ze Španělska, znamená Tekameli „miluji tě“ a tento vzkaz předávají hudebníci skupiny Tekameli dál. Jean Soler, Salomon Espinas a Julio Bermudez založili kapelu v roce 1992. V rytmu gypsy rumby a flamenca zazní písně, které hovoří o lásce k životu, rodině a bohu. Ač je skupina inspirována světoznámými Gipsy Kings, od svých vzorů se odlišuje lpěním na autenticitě romské hudby.


Mezi nejatraktivnější části festivalu patří průvod účinkujících centrem Prahy. Průvod všech umělců a profesionálních tanečních souborů, ve kterém se pravidelně schází více než 300 účinkujících, se doslova protančí a prozpívá historickým centrem Prahy v pátek. Letos se do průvodu zapojí kolem 15 amatérských tanečních souborů z celé ČR. Přijďte se podívat na úžasnou podívanou plnou pestrobarevných šatů a poslechnout si tradiční romskou hudbu z nejrůznějších koutů světa! Odpoledne bude patřit dětskému programu v Portheimce a vernisáži (Re)konceptualizace romského odboje v Goethe Institutu.

Akropole bude pokračovat hudebními giganty. The Gypsy Ensemble Giani Lincan, Russka Roma a Kočani Orkestar. Giani Lincan je jedním z nejžádanějších cimbalistů v Nizozemí, za doprovodu akordeonu, houslí a kontrabasu potěší všechny milovníky cimbálové muziky. Těšit se můžete nejen na lyrickou klasiku, ale i na rumunskou a maďarskou lidovou hudbu. Hudba, tanec, věštění, ohnivý temperament, kočovný život… To vše patřilo k tradičnímu životnímu stylu ruských Romů. Mnohé z toho najdeme i u kapely Russka Roma. Slavná se stala nejen doma – koncertovala po celém světě. Na velkém turné po USA odehrála na čtyři stovky koncertů. Vystupovala s hvězdami, jako jsou Joe Cocker a Bee Gees. Nahrála také několik duetů s umělci jako jsou Viktor Čajka, Dmitrij Malikov, Vladimir Markin a další. Kočani Orkestar, kapela, kterou založil trumpetista Naat Valiov, je jedna z nejoriginálnějších balkánských dechovek, a tak není divu, že koncertuje po celém světě. Její hudba vychází z romských melodií z různých koutů Balkánu. Kromě klasického dechovkového repertoáru od ní můžeme také slyšet funky, latinu nebo jazz. Její temperament a síla hudby dostane úplně každého.


Téměř všechny výše jmenované skupiny pak zahrají na tradičním galakoncertu v Sasazu v sobotu večer. Khamoro však nabídne i diskuze, filmové projekce a mnoho dalšího. Nenechte si ujít jeho plnoletý, 18. ročník.

Info

Khamoro 2016
29. 5. - 4. 6 2016, Praha
www.khamoro.cz
www.facebook.com/festivalkhamoro/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Podniky na Praze 6 chystají další klubovou NOC6

redakce 22.11.2024

Sedm různých klubů se spojilo, aby v jeden večer naservírovalo svým návštěvníkům bohaté koncertní menu.

Blixa Bargeld a Teho Teardo v Arše+

redakce 21.11.2024

Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.

Clock DVA v Rožnově i Praze

redakce 21.11.2024

Clock DVA neúnavně pokračují v nahrávání své hudby a uvádění odvážných audiovizuálních postcyberpunkových projektů.

Tate McRae se vrací

redakce 20.11.2024

Po jarním vyprodaném koncertu ve Foru Karlín nyní zamíří v rámci svého turné Miss Possessive do největší české haly.

Jan Jelinek v brněnském Husově sboru

redakce 20.11.2024

Husův sbor zaplní abstraktní, rozostřené, kvadrofonní textury legendy německé elektronické scény Jana Jelinka.

Sonitus představí Witch’n’Monk + MAOMAH

redakce 18.11.2024

Witch’n’Monk vytvářejí v nejlepším smyslu ztřeštěnou fúzi několika žánrů pro flétnu, vokál a kytaru.

Mala Herba s projektem Wounded Healer v Hradci Králové

redakce 17.11.2024

Toto vystoupení splétá hudební materiál ze nové stejnojmenné desky, živé vizuály, scénický design s prvky rituálu.

Patti Smith Quartet dorazí do Prahy

redakce 15.11.2024

Vystoupí ve Foru Karlín, kde se představí v rámci svého evropského tour k padesátiletému výročí alba Horses.

Porcelain id vystoupí v Archa+

redakce 15.11.2024

Poetické písně zahrnují jak klasický pop, tak lo-fi elektroniku, přesto vždy zní zranitelně, upřímně a autenticky.

něco něco mají další singl

redakce 13.11.2024

Singl Všechno se rozpadá představuje upřímnou a syrovou výpověď doprovázenou kytarovým zvukem a zrnícím chromatickým klipem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace