redakce | Zprávy / Pozvánky | 03.10.2023
Domovská série komunitního prostoru Punctum uvede v říjnu čtyři koncerty zaměřené na pozoruhodné zahraniční umělce, kteří bývají v České republice jen vzácně nebo budou hrát vůbec poprvé, a zajímavá jména z česko-slovenské scény. Od popu po současnou vážnou hudbu, od zavedených jmen po úplné novinky.
První v pořadí je koncert francouzského tria Rien Virgule, pro jehož tvorbu se nabízí chytlavé zkratky jako „BBC Radiophonic Workshop hraje šanson“. Jejich vrstevnatý pop je zároveň psychedelický i klaustrofobní a vždy otvírá krajiny málo probádané, ale kouzelné. Vedle nich se 3. října představí András Cséfalvay, primárně vizuální umělec, který v hudební tvorbě skvěle propojuje jednoduché písničkové melodie nesené silným hlasem s kuriózními, melancholickými a imaginativními texty třeba o roli církve v klimatické krizi. Večer 18. října pak bude zaměřený na rozjímavé abstraktní zvuky. Marcin Dimitar aka Emiter se věnuje terénním nahrávkám a preciznímu sound artu, o poznání blíže koláži pak bude projekt Shrimp, kde Veronika Svobodová a Pia Achternkamp zpracovávají terénní i hudební nahrávky ze samého severu Norska. A z Norska pochází také třetí jméno, mladé duo Subcurrent, které pracuje s rozšířenými hlasovými technikami a saxofonem, se pohybuje na pomezí volné improvizace a ambientu.
V pátek 20. pak proběhne vzácný unplugged večer. Seijiro Murayama a Jean-Luc Guionnet patří mezi výrazná jména světové improvizační scény, jejich společné sety jsou ovšem silně redukcionistické. Saxofon a bicí mohou sotva znít jemněji. Kromě toho uvedou Anna Paulová a Ladislav Bilan Jr. lyricky strohou skladbu Calmness II mladé pražské skladatelky Darii Kukal Moiseevy a Paulová zahraje Longing Landscape od Jürga Freye z kolektivu Wandelweiser, legendy hudby na samé hranici ticha.
A konečně 28. října proběhne ve spolupráci s o_u a Dissent Odds první české vystoupení ceněné peruánské hudebnice Ale Hop. Alejandra Cárdenas Pacheco staví na extrémních manipulacích kytarového zvuku, který slouží jako zdroj pro komplexně, ale striktně strukturované skladby připomínající digitální prales. Večer otevře bělorusko-ruské duo Luctus audiovizuálním vystoupením na téma smutku za mrtvé a fenoménu oplakávačů/plaček („vopleniki“).
foto © Petra Rjabinin
redakce 22.11.2024
Jejich kytarový zvuk čerpá jak z odkazu Joy Division, tak i ostrovních současníků Fontaines D.C., Idles nebo Shame.
redakce 22.11.2024
Sedm různých klubů se spojilo, aby v jeden večer naservírovalo svým návštěvníkům bohaté koncertní menu.
redakce 21.11.2024
Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.
redakce 21.11.2024
Clock DVA neúnavně pokračují v nahrávání své hudby a uvádění odvážných audiovizuálních postcyberpunkových projektů.
redakce 20.11.2024
Po jarním vyprodaném koncertu ve Foru Karlín nyní zamíří v rámci svého turné Miss Possessive do největší české haly.
redakce 20.11.2024
Husův sbor zaplní abstraktní, rozostřené, kvadrofonní textury legendy německé elektronické scény Jana Jelinka.
redakce 18.11.2024
Witch’n’Monk vytvářejí v nejlepším smyslu ztřeštěnou fúzi několika žánrů pro flétnu, vokál a kytaru.
redakce 17.11.2024
Toto vystoupení splétá hudební materiál ze nové stejnojmenné desky, živé vizuály, scénický design s prvky rituálu.
redakce 15.11.2024
Vystoupí ve Foru Karlín, kde se představí v rámci svého evropského tour k padesátiletému výročí alba Horses.
redakce 15.11.2024
Poetické písně zahrnují jak klasický pop, tak lo-fi elektroniku, přesto vždy zní zranitelně, upřímně a autenticky.