Zprávy / Úplňkové

Vychází designový Full Moon #14 a #15

Vychází designový Full Moon #14 a #15

apx | Zprávy / Úplňkové | 15.06.2011

Jak má vypadat hudební časák? Spousta fotek, vtipné popisky a "úderné", palcové titulky ve tvaru loga kapely? Biografie hudebníků a "nikdy nezveřejněné informace ze zákulisí"? Dvacet stránek o Queen a ikonické fotky Freddieho Mercuryho, vybrané z databanky dvaceti použitelných? Hvězdičky u minirecenzí?

Když před rokem hudební časopis Full Moon začínal, žádné domnělé "normy" nedodržoval. Žádné popisky, minirecenze ani retrospektivní články o Queen? Skandál. Uniformní font, široké řádkování, ani stopa po iniciále, odsazení odstavce nebo citátu uvnitř textu. "To nejde!" Ale jo, vždyť to tady je, černé na bílém. Je to vůbec časopis? Vypadá to jako katalog Bentley. Je to vůbec o hudbě? Píšou tam o fotbalu. Za červnového úplňku vychází letní dvojičíslo Full Moonu. Jedna část dotahuje grafický standard k dokonalosti, druhá část laťku boří a překračuje.

Formu dalo Full Moonu od jeho počátků grafické studio Carton Clan. Vize byla jednoduchá a nezatěžkaná nesmyslnými požadavky na obrázky spínacích špendlíků u článků o punkových kapelách, bez kompromisů, a proto geniální. Zpracování vyzdvihovalo fotky i texty, zároveň fungovalo jako regulérní, plnohodnotná součást časopisu. O pozitivní feedback se postarala (kromě čtenářů, díky designu často z řad nehudebních nefanoušků) taky nominace na Czech Grand Design.

Obsahovou vizi vdechla Full Moonu Apačka, v minulosti autorka hudebního serveru Freemusic nebo kulturní rubriky Lidových novin. Absence klasických, zbytečných sekcí (novinky, minirecenze, zaplacené PR), výrazný osobní pohled a široký záběr publicistických žánrů i autorů je stejně svérázný jako odvážný. Je to náhoda, nebo dobře promyšlený záměr? Výtka, že Full Moon píše "o kapelách, které nikdo nezná", je bezpředmětná a optikou hudebního časopisu skrznaskrz hloupá.

Není třeba zdůrazňovat, jakým trnem v oku je občas časopis Full Moon u konkurence, tzv. renomovaných publicistů i grafiků. "Kdybych mohl, udělal bych to mnohem, mnohem líp." To je tak jasný!

FULL MOON #15 >> AUKERMAN, MILO - BAD RELIGION - BARLOW, ANDY - BARTLETT, THOMAS - BLACK ANGELS - CALE, JOHN - DEERHUNTER - DESCENDENTS - DOVEMAN - ECSTATIC MUSIC - EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN - FLAMING LIPS - FONAL - GRINDERMAN - INTERPOL - JON SPENCER BLUES EXPLOSION - KOSTEK - LAMB - LOPATIN, DANIEL - LOU RHODES - LOW - LYDON, JOHN - MALAJUBE - MENEGUAR - MOSES LUSTER - NATIONAL - ONEOHTRIX POINT NEVER - OXBOW - OXES - PAAVOHARJU - PALLETT, OWEN - PARKER, MIMI - PJ HARVEY - PRIMAVERA 2011 - PUBLIC IMAGE LTD. - PULP - RED SNAPPER - ROBINSON, EUGENE S. - SIMON & GARFUNKEL - SIMON, PAUL - SPARHAWK, ALAN - SUICIDE - SWANS - VEGA, ALAN ETC.


Carton Clan v. Full Moon
Futurista Universum
Betlémské náměstí 5a, Praha 1
16. 6. - 29. 9. 2011

Netušíme, proč dostal Full Moon zrovna tohle jméno, ale je to jedno z nejlepších, jaký si pro časopis o hudbě dokážeme představit. Lunatiky, šílence a blázny k aktivitě odpradávna probírá úplněk – enormně světlá noc převrací všechno naruby, rozumový svět ztrácí sílu. A i když to přes světelný smog velkoměst tak intenzivně nevnímáme, fascinace nejsilnější měsíční fází je výrazný prvek západní popkultury a moderní mytologie. Nakonec každý z nás někdy zažil úplněk mimo město – divné bezčasí, ve kterém vás nic nepřekvapí. A když si dáme na uši sluchátka, nemusíme ani zavírat oči, aby přestaly platit pravidla pragmatického světa. Je to jako úplňková noc – stejné místo, stejná situace, stejný čas, ale v jiném světle.

Hudba není nic racionálního. Nedá se změřit, popsat, vzít do ruky. Možná, že biologové dokáží přesně vypočítat, co se děje, když slyšíme hudbu, ale i tak každý z nás reaguje na stejnou skladbu jinak. Hudba dokáže měnit emoce, manipulovat, posouvat nebo akcentovat význam vizuálního sdělení. Obklopuje nás pořád a všude, podprahově mění náš pohled na svět. Aniž bychom věděli nebo dokázali říct, co to hudba je.

Před rokem se objevil Full Moon a začal psát o hudbě jinak – iracionálně, a přesto (nebo právě proto) adekvátně. Připadá nám, že to funguje: osobní, zatížené, neobjektivní texty vyvolávají různorodé reakce a protichůdné emoce. Líbí se to nebo irituje, stejně jako hudba, o které se v časopise píše. Full Moon píše o hudbě, ne o hudebnících.

Chtěli jsme, aby "jiný časopis o hudbě" vypadal jinak a aby si zachoval důraz na emoce, které propojují hudbu, úplněk i Full Moon. Text je zalomený jednoduše až stroze, tak, aby se dobře četl a nic ho nerušilo – žádné boxíky s textem vytrženým z kontextu, žádné citáty. Oproti tomu celostrankové fotky a masivní titulky dávají dostatek prostoru pro reflexi a navozování pocitů, které z každého Full Moonu a každého článku máme. Je nám jedno, jestli je fotka rozmazaná, zrnitá, malá, není na ní vidět do obličeje, tmavá nebo je na ní někdo jiný. Důležité je, jak funguje, co z ní vychází, co v nás vyvolává. Funguje to lépe než formální dokonalost nebo encyklopedická popisnost.

Když chtěl časopis Rolling Stone na začátku 70. let fotky z turné Stounů, poslal s nimi fotografku Annie Leibovitz. Dělala tři týdny všechno, co Jagger a jeho chlapci, a přivezla možná nejlepší, nejvíc emocionální fotky rockové kapely, jaké kdy vznikly. Tak syrový materiál by dneska mainstreamové časopisy neotiskly.

Možná je to tím, že se změnil charakter (hudebních) médií. Časopisy chtějí psát o tom samém a ukazovat stejné fotky, protože si myslí, že lidi chtějí číst to samé a dívat se na stejné fotky. Místo přinášení a představování nových věcí se pouze potvrzují ty zavedené. Hudební časopisy vypadají všude podobně, ale zatímco třeba Mojo se opírá o nějakou koncepci, Rock&Pop přináší čistý vizuální chaos.

Vizuální podoba Full Moonu #14 vznikala koncepčně. Překreslené fotky srovnaly všechny představované na jednu formální úroveň, čistou naivistickou lajnu. Vytržení z kontextu nejsou zatížení determinací estetiky, jinými slovy: všichni vypadají stejně, hudebníci, lidi. To, co je odlišuje a dělá unikátními, je jejich dílo, hudba. Do ilustrací dramaticky vstupují organické skvrny, které význam kreseb dál posouvají. Popisná kresba je jen vymezením rozumového prostoru, purpurové skvrny dodávají ilustracím, resp. stránkám, emocionální dynamiku.

S takovým konceptem není divu, že výsledek je i pro nás překvapivý. Čím déle si svojí práci prohlížíme, tím víc je nepříjemné, jak se nás dotýká. Full Moon #14 je nejdrsnější číslo, emoce ohlodané na kost, syrovost schovaná za naivisticky banální až komickou kresbu. Nepřipouští kompromis ani objektivní interpretaci. Útočí přímo na, jak se říká, první signální. Jako hudba.

Carton Clan

Info

Za úplňku, ve středu 15. června 2011 vychází nové (dvoj)číslo hudebního magazínu Full Moon. Vydání #14 je graficky zcela jiné - nejen v rámci Full Moonu, ale i představ o hudebních časopisech obecně - a jeho design je součástí výstavy studia Carton Clan. Full Moon #15, který vychází zároveň s designovým vydáním, přebírá grafické standardy, vytvořené Carton Clanem v průběhu prvního ročníku vycházení magazínu Full Moon. Letní "dvojčíslo" je v prodeji za 99 kč ve výstavní síni Futurista Universum, ale i na stáncích, vlastní distribuční síti Full Moon City, v e-shopu nebo v elektronické podobě. Full Moon lze dál potkávat na digitální televizní stanici Metropol, na radiu StreetCulture nebo djské noci Full Moon Fiesta v pražském klubu Boudoir U Sta Rán.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #165 na Spotify

redakce 21.01.2025

Charli xcx, Sophie, Heartworms, Touché Amoré, Nina Kohout, Dvě slunce a spoustu dalších. V čísle i v playlistu k němu.

Full Moon #165: Brat season

redakce 14.01.2025

Rok 2024 jednoznačně patřil jedovaté zelené s kódovým označením Pantone 3507C a hlavně hvězdě, která odstín vrátila do hry. Charli xcx s albem Brat ovládla hru, lednové vydání tak patří…

Full Moon #164 na Spotify

redakce 26.12.2024

V rubrikách Song Story a Album měsíce je tentokrát v centru pozornosti americká skupina Low a debut projektu Axontorr. Čtěte s plejákem!

Moody Moon Noize vol. 6: V Chomutově potřetí a zase jinak

redakce 17.12.2024

Na aktuální šestý ročník se Moody Moon Noize vrací do Chomutova potřetí a pořadatelé slibují další exkluzivní lokace – například Městské divadlo nebo Bezručovo údolí.

Full Moon #164: Rok Libuše Jarcovjákové

redakce 12.12.2024

Titulní téma otevírá rozsáhlý rozhovor, který s Jarcovjákovou vedla další známá česká fotografka Julie Hrnčířová.

Full Moon advent

redakce 03.12.2024

Playlist, tipy na dárky, soutěže, vstupenky na koncerty a další srandy.

Full Moon #163 na Spotify

redakce 28.11.2024

Magazín nabízí rozhovory s hudebními jmény jako Xiu Xiu, Anki, Viktor Ori nebo Role, profilové články o Jamie xx, Ekin Kil nebo Chat Pile. Pusťte si k tomu náš pleják.

Full Moon #163: Písně ztraceného světa

redakce 14.11.2024

The Cure se blíží padesátému výročí existence a aktuální písně ztraceného světa patří k jejich nejlepším. Předposlední letošní číslo Full Moonu nemohlo patřit nikomu jinému.

Full Moon #162 na Spotify

redakce 06.11.2024

Říjnové vydání Full Moonu se detailně zaměřuje na atlantskou scénu, přináší profily Outkast a Killer Mike, a analyzuje vlivy, které formovaly místní hudební podhoubí. Pleják k tomu.

Full Moon Coffee: Koňak z Hondurasu

redakce 31.10.2024

Cestovní kancelář Full Moon nabízí nový zájezd. Čerstvá várka Full Moon Coffee pochází z oblasti Copán v Hondurasu, od farmářky Sindy Fortín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace