redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.12.2024
Základem hudby, kterou dělá Jules Reidy, byla vždy dvanáctistrunná kytara, specifický styl, který si vytvořilx, se ale nepřestává vyvíjet. Na počátku stály neuspěchané kytarové motivy připomínající americký primitivismus s jeho melancholickými obrazy nekonečných plání v kontrastu s čistým a dalšími nestandardními laděními. Do tohoto střetu ryzosti a tonality, kterou západní uši vnímají jako něco nezvyklého nebo nesprávného, začalx postupně Reidy čím dál více zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune. A první skladba z chystané nahrávky Ghost/Spirit naznačuje nový radikální přerod, ve kterém kytaru stále více doplňuje nebo moduluje elektronika, takže vzniká fascinující rozeklaný hybrid.
Přístup Marty Forsberg něčím připomíná květinářku. Její aktuální tvorba nestojí primárně na zvucích, které by sama tvořila, ale na svého druhu samplování nahrávek jiných hudebníků, které aranžuje do expresivních celků. Jde o matérií, která „vyrostla“ pod jejím vedením, zároveň ale také o něco vnějšího, cizího. Na letošní nahrávce Sjunger För Varandra zní zpěv jejího bratra Tomasze, původně nahraný pod železničním přejezdem a následně navrstvený do pětihlasu, který tvoří efekt tísnivého údolí: hymnus kyborga. Jindy se Forsberg probírá hlasy dánských studentů nebo vlastní hrou na housle a svazuje je do promyšlených koláží / liminálních kompozic, emotivnějších než sound art a odtažitějších než ambient.
Ve vzácném společném setu se představí projekty Obelisk of Light a šumařˇˇˇ, tedy Jan Kašpar (Sítě, Raw Deal atd.) a Luboš Svoboda, jinak také básník a šéfredaktor webu Psí víno. Jejich setkání kombinuje Kašparovu ambientní kytaru, která se z vrstev procesingu noří se zvukem varhan, elektroniky nebo něčeho zcela neidentifikovatelného, a Svobodova syntetika, která je spíš než hlukem zrněním, bubláním a – nedá se nic dělat – šumem. Snad se dá čekat intenzivní průlet neznámými zvukovými krajinami, snad kombinace melancholie, syrovosti a vynalézavosti připomene Fennesze.
Sonitus:
Jules Reidy (de) + Marta Forsberg (swe/pl) + šumařˇˇˇobelisk
15. 12. 2024 17:00
Punctum, Praha
Fb událost
foto © Camille Blake
redakce 23.12.2024
Všechno si dělá sám, od nahrávání, produkce, mixů až po marketing. A proto je to všechno tak jedinečné.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.