redakce | Zprávy / Festivalové | 18.02.2015
Americké hudební hvězdy Dianne Reeves, Bobby McFerrin, Chick Corea a Fred Hersch, to jsou čtyři nejzářivější jména 14. ročníku mezinárodního hudebního festivalu JazzFestBrno. Ten od 15. března do 17. června nabídne během čtrnácti hudebních večerů třiadvacet koncertů na osmi místech. Dramaturgie festivalu se však nezaměřuje jen na známé legendy hudební scény, ale stejně jako v předchozích letech nabídne i letos pestrou přehlídku toho nejlepšího z Evropy. Nejpočetnější zastoupení logicky patří domácím a slovenským hudebníkům. Brno se může těšit na energetickou scatwoman Miriam Bayle, trojnásobného držitele ceny Anděl kontrabasistu Jaromíra Honzáka, sextet saxofonisty Petra Kalfuse či na sametový hlas zpěvačky Venduly Šmoldasové, známé pod uměleckým jménem Zeurítia. Z Rakouska pak přijede rozverná vídeňská kapela Kompost 3 a podobně excentrický pianista David Helbock hrající zásadně ve svém klávesovém kulichu.
Že jazz neuznává hranice, potvrdí na brněnském JazzFestu řada mezinárodních projektů. Rozhlasový bigband Gustava Broma si ke svému vystoupení v Janáčkově divadle přizval dva špičkové jazzové zpěváky, Slováka Petera Lipu a americkou legendu Kevina Mahoganyho. Uznávaný kontrabasista Tomáš Liška přijede na festival se svojí novou česko-německou skupinou Pénte. "Liška a Honzák jsou shodou okolností oba basisté, ale považuju je za jedny z nejzajímavějších domácích jazzových tvůrců bez ohledu na nástroj," upřesňuje umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. "Jejich aktuální alba jsou vynikající, navíc úplně čerstvá a věrně zachycují jejich momentální tvůrčí status." Hudební konverzaci na trase Česko – USA nabídnou přední český saxofonista Ondřej Štveráček, v jehož kvartetu se za bicí posadí Gene Jackson, a kytarista Adam Tvrdý v kombinaci s americkým varhaníkem Brianem Charettem. Amerického parťáka přizval ke svému kvartetu i slovenský trumpetista Lukáš Oravec - jeho koncert vyšperkuje saxofonista Vincent Herring. Chybět nebude ani slovensko-moldavská trojice PaCoRa, která dokazuje, jak blízko má jazz k folklóru a jak snadno se dá do jazzové muziky zakomponovat cimbál. Jazzoví cestovatelé se v Brně mohou těšit také na poznávání maďarské a francouzské hudební kultury, a to díky výbornému saxofonistovi a klarinetistovi Mihály Borbélymu a šarmantní zpěvačce Marion Thomas.
Návštěvníci JazzFestu Brno letos uvidí nevídané. A to doslova, jelikož řada interpretů míří do Brna poprvé a ti, co naopak k festivalovému programu už neodmyslitelně patří, představí své nové projekty a alba. Kontrabasista Jaromír Honzák zavítá 9. dubna na Flédu s koncertem ke svému novému, a hudebními kritiky velmi vysoce hodnocenému, albu Uncertainty. Dalšího výborného českého kontrabasistu Tomáše Lišku, zaválo studium na prestižní berlínské univerzitě Jazz Institut Berlin do hudebních vod na pomezí jazzu a vážné hudby. Jeho šestidílnou suitu Bercheros Odyssey uslyší Besední dům 15. dubna. Miriam Bayle, která se mimochodem účastnila i prvního ročníku festivalu v roce 2002, tentokrát představí brněnskému publiku projekt „Fenomén scat“, kterým chce tuto nadstandardní pěveckou dovednost popularizovat a přilákat ke scatování i mladší generaci. Její koncert hostí 12. dubna klub Alterna. Ve stejný večer a na stejném místě zazpívá také česká jazzová kráska Zeurítia.
Poprvé se v Brně představí rakouská kapela Kompost 3, jejíž členové jsou doma ve třetím vídeňském obvodu, rezidenční čtvrti pro dělníky proložené mistrovskými díly šlechtické architektury. Právě odtud čerpá kapela inspiraci. Podle svých slov berou mladíci z Kompost 3 energii ze zkaženého vídeňského vzduchu prodchnutého dekadencí a vytváří hudbu, která je svěží a povzbuzující. Přesvědčit se o tom můžou návštěvníci jejich koncertu 31. března v Sono centru. Na stejném místě zahraje 10. dubna rakouské trio pianisty Davida Helbocka. Ten sice pořád spadá do kolonky mladý a nadějný, ale už se mu podařilo zbrázdit skoro celý svět a na různých kontinentech si najít celou řadu fanoušků. Chlubí se mimo jiné dvěma oceněními a cenou diváků z největší světové jazzové soutěže pořádané festivalem Jazz in Montreux, spoustou nadšených recenzí jeho CD v mezinárodních médiích a nejvýznamnějším oceněním v Rakousku za rok 2011 – "Outstanding Artist Award".
redakce 19.11.2024
Důmyslně orchestruje zvuk, vizuální prvky, materiály, fyzikální jevy a matematické pojmy do strhujících živých představení a instalací.
redakce 18.11.2024
Od začátku je také provázely chytré a sociálně kritické texty. Na festivalu Mighty Sounds vždy obstarávali jeden z hudebních vrcholů daného ročníku.
redakce 17.11.2024
James Brandon Lewis, Kamasi Washington, Mammal Hands, Joe Sanders, Adam Ben Ezra a další, celkem třináct koncertů velkých světových jazzových hvězd.
redakce 16.11.2024
Festival propojuje různorodé umělecké formy a prostředí na pomezí umění, pohyblivého obrazu, hudby, teorie i dlouhodobých spoluprací a rezidencí.
redakce 14.11.2024
Třicátý ročník královéhradeckého festivalu přivítá i Fontaines D.C. nebo Slipknot.
redakce 14.11.2024
Druhá zastávka série odehrávající se v sakrálních stavbách přiveze dva interprety experimentující s kytarou jako komplexním nástrojem pro tvorbu zvuku.
redakce 14.11.2024
Ment se zaměřuje na podporu nových talentů a vytváření příležitostí pro networking v rámci hudebního průmyslu.
redakce 13.11.2024
Festival Next otvorí vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu audiovizuálny umelec Robert Henke s dielom CBM 8032 AV.
redakce 11.11.2024
Hlavní myšlenkou je zvýšit povědomí o nových, mladých, progresivních kapelách a zajímavých projektech domácí hudební scény.
redakce 10.11.2024
Fontaines D.C. je jedna z mála mladých gitaroviek, ktorá dokáže vypredávať desaťtisícové haly a byť headlinerom veľkých festivalov.