redakce | Zprávy | 03.07.2024
Seriály jako American Gothic, Temný případ nebo Ostré předměty se těší značné oblibě a v mnoha případech se na čas staly vlajkovou lodí nabídky streamovacích služeb. V Nakladatelství AMU právě vychází kolektivní monografie Jižanská gotika v současných televizních seriálech, která je věnovaná gotickým projevům v těchto i dalších seriálech zasazených do oblasti jihu Spojených států.
Americký Jih v pojetí knihy neodkazuje k reálné lokaci, ale zabývá se konstrukcemi jižanského imaginárna, post-jižanským Jihem, který je nekonečnou sérií reprezentací a komodifikací „jižanství“. Zkoumání projevů jižanské gotiky ve filmu a televizi se ubírá po dvou zřetelných liniích – první z nich umisťuje zdroj svého působení do nadpřirozených entit a událostí, druhá zkoumá skrytá zákoutí duše a lokální historie. Zároveň se mnohdy obě linie prolínají a nadpřirozené jevy odrážejí psychologické rozpoložení postav.
Některé ze seriálů se kriticky věnují otázkám feminismu, rasy a náboženství a dávají hlas minoritnímu vidění světa, na druhé straně mohou k Jihu a jeho obyvatelům přistupovat exploatačně. Důležitým prvkem je pak v gotické naraci příroda. Okolní krajina není jen neutrálním pozadím vyprávění, ale vždy interaguje s postavami a příběhem, vnáší do vyprávění vlastní historii a ztělesňuje místní traumata. Charakteristická je pro seriálová vyprávění hermetická uzavřenost místních komunit, toxicita prostředí a nemožnost z prostoru vyprávění uniknout.
Jednotlivé kapitoly knihy zkoumají tyto otázky detailněji a z různých perspektiv. Veronika Klusáková se prostřednictvím analýzy titulkových sekvencí vybraných seriálů ptá, jaké konkrétní tropy, stereotypy a filmařské postupy tvůrci volí k definování mizanscény a nakolik tyto strategie konstruují televizní Jih jako gotický. Martin Charvát ve své kapitole zabývá suverzivním potenciálem gotické televizní produkce, ke které ale podle něj dochází jen na povrchu a tyto reprezentace Jihu spíše přispívají k udržování dominantního statu quo. Sara Pinheiro otevírá dosud málo probádanou oblast audiovizuálních studií analýzou zvukové krajiny tohoto typu seriálů. Knihu uzavírá komparativní vhled Petra Pláteníka do světa seriálu Bažináč, který je zatím posledním výhonkem organismu stejnojmenné multimediální franšízy, proliferující na americké popkulturní scéně od počátku 70. let, nově zasazeným do prostředí Jihu.
Veronika Klusáková a kol. – Jižanská gotika v současných televizních seriálech (Nakladatelství AMU, 2023)
web nakladatelství
foto © se svolením NAMU
redakce 22.01.2025
První singl ze stejnojmenného devítiskladbového alba Fragile Open ztělesňuje estetiku celého alba a koncepci Fetisheye jako dua.
redakce 22.01.2025
Acid Row a Redzed s kapelou zahrají své typicky energické sety a naživo dojde premiérově na společné covery.
redakce 22.01.2025
Letošní program nabídne filmy rozebírající vliv sociálních sítí nebo ruskou propagandu a na celospolečenské fenomény upozorní i skrze individuální příběhy.
redakce 21.01.2025
Charli xcx, Sophie, Heartworms, Touché Amoré, Nina Kohout, Dvě slunce a spoustu dalších. V čísle i v playlistu k němu.
redakce 21.01.2025
Projekt A/C kombinuje prvky triphopu s postpunkovou kytarou. Nese stopy špíny, estetiku surovosti a upřímnosti.
redakce 21.01.2025
Letošní ročník slibuje divoké novinky od temného operního undergroundu a křehkých emocí až po generativní syntézu a klubové vibrace.
Michal Pařízek 20.01.2025
Nevedl, jen naznačoval. Nevysvětloval, ukazoval možnosti. Svět bez něj bude bezesporu smutnější místo, bylo by mnohem snazší vědět, že tam někde je.
redakce 20.01.2025
Zastřené rádiové zvuky vybízí k otázce, jestli nakonec nejde o rozhlasovou hru z jiné dimenze.
redakce 20.01.2025
Klasika newyorského hardcoru v Lucerna Music Baru, kdo s nimi?
redakce 19.01.2025
Skladba se jmenuje Sen a je uveřejněna v podobě lyrics videa.