redakce | Zprávy | 09.11.2024
Roku 2017 vyšla poprvé kniha Planeta Nippon, první u nás vydaný důkladný a obsáhlý průvodce japonskou popkulturou. Kniha, mající za úkol představit fascinující vesmír, která zdaleka neobsahuje jen mangu a anime. Otevřít fanouškům i nedotčeným čtenářům ten uhrančivý, strhující i nebezpečný svět jménem Japonsko.
Za knihou stáli tři lidé, u kterých se odbornost spojuje s vášní pro žánr. Anna Křivánková, Antonín Tesař a Karel Veselý nabídli fundovaný vhled do úžasného světa japonského komiksu, animovaných seriálů, filmů či počítačových her. Kniha měla obrovský úspěch, byla nominována na Magnesii Literu a byla i velmi rychle vyprodaná. Ale nedotiskla se. Proč? Protože mezitím doba pokročila dál, objevily se nové fascinující fenomény (kupříkladu to, jaký měl Covid vliv na japonskou společnost) a tvůrci cítili potřebu je do knihy zahrnout. Což bylo náročnější, než se na první pohled zdálo… ale stálo to za to.
„Tohle není jen druhé vydání,“ říká Jiří Pavlovský, šéfredaktor Nakladatelství Crew, „dokonce ani jen druhé rozšířené vydání. Planeta Nippon vychází hluboce přepracovaná a v provedení, které k tak zásadní knize přísluší. Má přes sto stránek navíc, dvě zbrusu nové kapitoly s tématy japonské společnosti, stáří, covidové pandemie a tokijské olympiády a jak se tohle všechno odrazilo v popkultuře. Původní kapitoly byly aktualizované a vydání navíc nově doplňuje podrobný chronologický přehled zásadních událostí, a především úplně přepracovaný rejstřík, který umožní čtenářům lepší orientaci.“
Druhé vydání nejenže vychází doplněné, ale i v reprezentativnější podobě, v o něco větším formátu, vázané a s upravenou grafikou. Koordinaci redakčních prací druhého vydání měla na starost Jana Jůzlová, redaktorka náročných naučných publikací, která se starala jak o rejstřík, tak i o důsledné udržování názvosloví i jmen.
Vylepšené vydání bylo v tomhle případě nutné. Japonská popkultura již není jen koníčkem úzké skupiny fanoušků, ale ovlivňuje celou společnost. A tudíž je tu pro všechny, kdo se zajímají o fascinující život na cizí planetě nazývané Nippon, konečně znovu detailní průvodce moderní japonskou vizuální kulturou, jejím kontextem, vývojem i žhavou současností. Čtrnáct kapitol s bohatým obrazovým doprovodem skládá mozaiku vývoje mangy pro různé čtenářské skupiny, zabývá se fanouškovskou komunitou otaku, fenoménem roztomilosti (kawaii) nebo erotikou a pornografií. Autoři dále zkoumají i to, jak se v popkultuře odráží vztah Japonců k přírodě, jejich láska k robotům, nacionalismus či homosexualita. Planeta Nippon je dílo pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco o širším kontextu a historii svého koníčku… ale i pro ty, kteří se zajímají o Japonsko a jeho zvláštnosti.
Antonín Tesař, Anna Křivánková, Karel Veselý – Planeta Nippon (Nakladatelství Crew, 2024)
web nakladatelství
foto © se svolením Nakladatelství Crew
redakce 21.01.2025
Projekt A/C kombinuje prvky triphopu s postpunkovou kytarou. Nese stopy špíny, estetiku surovosti a upřímnosti.
redakce 21.01.2025
Letošní ročník slibuje divoké novinky od temného operního undergroundu a křehkých emocí až po generativní syntézu a klubové vibrace.
Michal Pařízek 20.01.2025
Nevedl, jen naznačoval. Nevysvětloval, ukazoval možnosti. Svět bez něj bude bezesporu smutnější místo, bylo by mnohem snazší vědět, že tam někde je.
redakce 20.01.2025
Zastřené rádiové zvuky vybízí k otázce, jestli nakonec nejde o rozhlasovou hru z jiné dimenze.
redakce 20.01.2025
Klasika newyorského hardcoru v Lucerna Music Baru, kdo s nimi?
redakce 19.01.2025
Skladba se jmenuje Sen a je uveřejněna v podobě lyrics videa.
redakce 19.01.2025
Produkce skladby se ujal Jakub Kaifosz aka Lazer Viking, který s kapelou spolupracoval už na EP Lovesick.
redakce 19.01.2025
Je to oslava umění převzatých písní, kreativity a umělecké svobody. Příležitost poznat dosud neznámou hudbu. U nás na Radio 1.
redakce 18.01.2025
Pod značkou Indies vyšlo přes 800 alb a titulů mapujících kvalitní českou a slovenskou autorskou hudbu.
redakce 18.01.2025
Rock for Kamill nabídne hned několik unikátních vystoupení.