Články / Rozhovory

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova | Články / Rozhovory | 27.02.2024

Letošní FAMUFEST se uskuteční od středy 6. do neděle 10. března 2024 a jeho tématem jsou „sítě”. Kromě nové tvorby z pražské vysokoškolské líhně se můžete těšit na živá vystoupení, přednášky a setkání s významnými osobnostmi filmového průmyslu. Festival se odehraje především na Letné a v jejím okolí, koncertní program proběhne v Bike_Jesus a afterparty pak ve vršovickém klubu Ankali.

„Přeji si, aby díky letošnímu ročníku došlo k propojení a vytvoření festivalového celku z tvůrců a diváků," svěřuje se nám výkonná ředitelka Anna Horáková. O nadcházejícím nejen filmovém svátku jsme si povídaly s ní a kreativní ředitelkou Julií Martinkovou.


Tento rok festival slaví krásných čtyřicet let, všechno nejlepší! Jak vznikla původní myšlenka FAMUFEST uspořádat a jaký byl jeho vývoj? Je to možná dost obecná a obligátní otázka, ale máte kontext – jak se změnila a mění FAMU a její festival, jaký byl před pár lety, jaký je dnes?
Julie: Původ FAMUFESTu a prvotní myšlenka jeho vzniku je vlastně dost v souladu s tím, o co se snaží dodnes – prezentovat práci studentů FAMU. Když festival začínal, byl o dost menší a řekla bych, že i víc interní záležitostí. Přehlídka filmařského mládí, jak se dříve akce nazývala, tak především představovala možnost pro studenty shlédnout tvorbu svých spolužáků. V průběhu let se festivalu daří čím dál víc oslovovat veřejnost a jsme rádi, když na něm vidíme nejen studenty a pedagogy, ale i to “mimofamácké” publikum. Právě proto, že letos slavíme čtyřicet let, vznikla ve spolupráci se studenty FF UK instalace FAMUFEST v síti času!, která bude k vidění v Holešovické šachtě a díky níž se můžete dozvědět o historii a vývoji festivalu více.

Anna: Původní myšlenka přišla z řad studentů, kteří chtěli svoje filmy ukázat kamarádům a rodinám. Postupem času se z toho stala v mých očích oslava filmu. Líbí se mi, že se festival vyvíjí směrem, kterým jdou i studenti. Vždy reflektuje aktuální problémy a touhy studentů a snaží se jít s dobou. Je tak studentům oporou a umožňuje jim ukázat svá díla, na kterých mnohdy pracují velmi dlouho.

Tématem letošního edice jsou „sítě”, a to jak neuronové, tak networkové ve smyslu propojení. Co všechno pro vás jsou sítě a co si od tohohle ročníku slibujete?
Anna: Pro mě jsou sítě symbolem propojení a vytvoření nějakého celku. Stejně jako FAMU tvoří celek, nebo jako se praxí stává síť z filmařů a nadšenců filmu, tak si přeji, aby díky letošnímu ročníku došlo k propojení a vytvoření festivalového celku z tvůrců a diváků.

Julie: Pro mě je celý o sítích. Všichni to pociťujeme již od příprav, kdy bychom bez dobrého a fungujícího networkingu festival uskutečnit nedokázali. Letos se proto snažíme tohle propojení na samotný FAMUFEST dostat co nejvíce a zapojovat tak studenty nejen z FAMU, ale i dalších škol do příprav a programu. Je pravda, že téma sítí vyšlo z těch neuronových a ani na ně nezapomínáme. V programové dramaturgii si proto hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci mohli více reflektovat tuto část sebe sama a to, co v nich umění probouzí.

Jedním z hostů industry programu je Aleš Najbrt, který se podělí o podstatu tvorby filmového plakátu, na jaké další hosty nás pozvete?
Anna: Jednoznačně na další z programů industry a to „Jak zaujmout diváky kreativním obsahem”, kdy si Kantar v zastoupení Jana Fraňka a Michaely Stenglové připraví přednášku na téma trailery a jejich využití v dnešní době.

Julie: A já na další z bodů industry programu, který se bude zabývat českým trhem a jeho žánrovou poptávkou. Toho se mimo jiné zúčastní i ředitelka státního fondu kinematografie, Helena Bezděk Fraňková. Každoročně na FAMUFEST přijíždí také host, významná osobnost světové kinematografie. Zatím neprozradím, koho se nám podařilo domluvit, nicméně mohu ujistit, že se bude jednat o program hodný Zlatého Globu.

Jedním z vašich sloganů je: Capture your emotions forever. K tomu řekněme, že filmový proces facial motion capture umožňuje pomocí elektronických skenů zachycovat a uchovávat emoce v digitální databázi. Jako by člověk chtěl zůstat nesmrtelný, ale celé je to poněkud komplikovanější, nejen kvůli obavám herců, kteří se bojí o svou podobu a její zneužití. Co si o tom myslíte?
Anna: Právě onen slogan zmíněné obavy bourá, alespoň v podání, jakým ho používá náš festival. Snažíme se tímto sloganem a technikou facial motion capture ukázat, že je ono zachycení emocí reálné a musí ho vytvořit člověk, aby nabyl autentičnosti a dotkl se diváka. Já osobně v tom vidím právě to propojení, že nejen herec/herečka, ale i divák může zachytit svoje emoce, které v něm film zanechá, a je tak reálný a ne virtuální.

Julie: Já si při zmínce tohoto procesu vždy vybavuji především velké role a slavné snímky, které se právě i díky facial motion capture dostaly více do povědomí diváků. Vše, co film posouvá a láme jeho hranice, nás může sice děsit, ale od růstu se nesmíme strachem nechat odradit.

FAMUFEST vždycky sázel i na doprovodný program, bude i letos?
Julie: I tento rok jsme se snažili udělat ho co nejpestřejší. Nově navazujeme spolupráci se studenty Katedry scenáristiky a dramaturgie v rámci uspořádání jejich autorského čtení. Letošní novinkou je také autorské hraní, během kterého si budou moct diváci zahrát a poslechnout si něco o vývoji her, které vznikají na Katedře herního designu. Chybět nebudou ani divadelní představení, koncerty a výstava. Pro uchazeče o studium u nás zopakujeme program Jak na FAMU, kde se mohou neformálně setkat zájemci o studium s aktuálními studenty a probrat vše, co by je o škole či přijímačkách zajímalo.

Anna: Můžete se těšit na koncerty v Bike_Jesus, kterými zahájíme celý festival. Dále se můžete těšit na menší koncert v rámci vernisáže výstavy FAMUFESTu a v neposlední řadě nás čeká afterparty v Ankali, která bude také velmi výživná.

Info

FAMUFEST 40
6.–10. 3. 2024 Praha
web festivalu

foto © se svolením FAMUFESTu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

David Boháč (NOC6): Klubovnu nám svěřili na dva roky

Mariia Smirnova 03.11.2024

V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.

Jim Luijten, Micha Zaat (Tramhaus): Utéct hned na začátku

Klára Řepková 23.10.2024

Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.

Brendan Canty (The Messthetics): Hraní naživo je nejlepší balzám na nafouklé ego

Banán 09.10.2024

Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.

Rasťo Rusnák (Kolowrat): Nové piesne vznikali pomaly

Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024

Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.

Red Fang: Pivo a bulšit

Abbé 03.10.2024

Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…

Jakub Nový (Prague Music Week): Velkou mezeru vidím ve vzdělávání

redakce 30.09.2024

Akce rovněž nabídne příležitosti pro networking mezi umělci a profesionály a představí veletrh s firmami z hudebního sektoru. Programový ředitel nám o tom řekl více.

Midirama (Fuchs2): Musí tam být oheň!

Libor Galia 26.09.2024

Jeden z nových bookerů pražského Fuchs2 je DJ s více než dvacetiletou historií, který se před několika lety stal i producentem. Set v kolumbijském lochu?

Mikuláš Svoboda (HYB4): Přivézt Sungazer je splněný sen

Mariia Smirnova 24.09.2024

Dostal Sungazery do Česka. “Líbí se jim atmosféra Kampusu, rádi se sem vrací,” říká dramaturg hudební sekce Mikuláš Svoboda.

Vlzques (Fuchs2, Swine Daily): Baile Funk jednoducho milujem

Libor Galia 05.09.2024

Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.

SJ yellow (Fuchs2): Hraju čím dál rychleji

Libor Galia 28.08.2024

Její radostné skladby s kořeny v hip hopu, RnB a funku a bezchybné přechody vás zaručeně rozhýbou. F2 opening.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace