Články / Rozhovory

Lukáš Heczko (Lodičky Dokořán): Válčíme s předsudky vůči Karviné

Lukáš Heczko (Lodičky Dokořán): Válčíme s předsudky vůči Karviné

Golden Schwarz | Články / Rozhovory | 18.12.2020

Procházkou zámeckým parkem dojdete k místnímu jezírku, kde v létě potkáte spokojené lidi všech generací, kteří tu chodí relaxovat, sportovat a hlavně za kulturou. Také toto nabízí Karviná v podobě místa Lodičky Dokořán. Areál s hřišti, půjčovnou lodí, s výborným barem. Celé léto se tu i za podpory města konají koncerty, divadla, parties, festivaly, filmová představení, besedy i společenské hry. Mainstream, lokální scéna i alternativa. Jak se daří místu, za nímž stojí Iniciativa Dokořán, o alternativní kultuře, o radostech a strastech vypráví její šéf Lukáš Heczko.

Letní bar je místo, kde jede kultura všeho druhu. Jak se tohle všechno daří provozovat a táhnout ve městě velikosti Karviné?
U místních se nám podařilo vytvořit velkou a stálou klientelu, která nás navštěvuje denně. Co se týče přespolních, tak nejčastěji to jsou Poláci, kterým se u nás líbí a rádi se vracejí. Lidi z okolních měst je těžké nalákat, ale každým rokem pociťujeme vyšší návštěvnost i v tomhle směru. S čím silně válčíme, jsou předsudky vůči městu. Když už se ale lidi rozhodnou a přijedou, jsou velice překvapení.

Co se týče kultury, děláte akce pro celé město, takže rozstřel je veliký. Obecně se dá říct, že v posledních letech poklesl zájem o alternativu, underground, skončil i podobně orientovaný Festival Dokořán a sami jste museli přejít na akce menšího formátu.
Bohužel je to tak. Museli jsme upravit koncepci, ať to má nějaký smysl. Festival Dokořán se zaměřoval na českou a slovenskou scénu jako celek, během dne se tu prostřídaly mainstreamově laděné kapely i ty nezávislé. Stejně tak to bylo i žánrově. Od popu až po hardcore. Poslední ročníky nám nepřálo počasí a rapidně klesala i návštěvnost. Rozhodli jsme se proto festival ukončit a chceme dělat více jednodenních minifestivalů zaměřených na konkrétní žánr. V každém z nás ale dříme myšlenka na obnovení původního Festivalu Dokořán, zatím ale ještě není ten správný čas.

V Karviné ubylo zájmu alternativní kulturu vůbec tvořit. Je tu méně kapel a projektů a opravdu aktivní jsou spíše muzikanti, kteří už hrají dlouho. Před deseti lety byla situace mnohem lepší… Co se stalo?
Úpadek je obrovský. I díky festivalu jsme tu měli desítky kapel, bylo vlastně cool hrát na nějaký nástroj a být v kapele. V současné době jsou úplně jiné trendy a mladé to už tolik neláká. Zvedá se ale počet lidí, kteří doma skládají elektronickou hudbu nebo rapují. V tomhle směru to ještě poroste.

U vás se pořádají i taneční akce, hlavně drum’n‘bassové. Jaká je situace na téhle scéně?
O ty je vždycky velký zájem, lidi se chtějí bavit a areál Lodiček k parties vyloženě vybízí. Opravdu velké akce pořádáme tak jednou, dvakrát za rok, těch menších je více. Pravidelně se snažím dělat dnb večery postavené na místních DJs a jejich spolupráci. Stabilní sestavu tvoří místní soundsystem Bass till Beat – Petelin a Vlacho, a taky talentovaný Drop Database.

Aktivní je i scéna kolem hip hopu, chtějí si rapeři zahrát?
V posledních letech jsme vyloženě hiphopovou akci nedělali. Zájem ze strany interpretů by i byl, ale nějak nám to nezapadalo termínově nebo koncepčně. Letos jsme měli v plánu udělat jednu pořádnou hiphopovou párty, ale je jasné, proč neproběhla.


Dokořán se snaží mladé povzbudit, není to zas tak dávno, co jste zkoušeli udělat festival, který jste otevřeli pro všechny účinkující, předvést se mohl každý od graffiti umělců přes muzikanty až po literáty. Jaký byl zájem?
Myšlenka byla, aby se mohl prezentovat každý, kdo ve městě něco dělá. Dopadlo to tak, že se nám nahlásilo pouze pár lidí a zbytek jsme museli poskládat sami. Vytvořili jsme dvě hudební stage, živou a elektronickou, taky divadelní, doprovodný program a různé zajímavé stánky. Ale nakonec s tím bylo více práce než užitku. Ve městě a okolí je sice spousta lidí, kteří něco dělají, ale ti často nemají potřebu se nikde prezentovat, některým neseděl termín… Nevím, jestli něco podobného budeme opakovat.

Co Dokořán plánuje na zimu, samozřejmě pokud to situace dovolí?
Začátkem listopadu jsme měli začínat druhou zimní sezónu v našem dalším prostoru, kterým je malý klub Backstage. Měli jsme hotový program na listopad a prosinec a nástřel zimní sezony. S příchodem druhé vlny jsme všechno stopli a momentálně rezignovali na plánování a chystání. Počkáme, až se situace uklidní, a bude zřetelné, co a jak půjde dělat.

Dokořán je několik let nedílnou součástí místní kultury, navíc toho nabízí více. Zázemí a prostor pro kreativitu tu najdou lidi, které si můžou sami něco zorganizovat, vyzkoušet si práci na baru a podobně. Jak tenhle projekt vznikl a kolik vaším týmem prošlo lidí?
Já jsem u vzniku Dokořánu nebyl, ale začátky jsem tehdy vnímal jako střet lidí z různých scén, kteří se snažili něco vytvářet a budovat. Výsledkem byl Festival Dokořán, který kombinoval živou hudbu s elektronikou. V Karviné vznikla silná scéna, dostali jsme se na klubovou mapu, kapely tady rády jezdily a koncerty probíhaly pravidelně. Od roku 2011 působíme v areálu Loděnice a primárně se zaměřujeme na udržení stabilní kulturní scény přes letní sezonu. Je to těžké odhadnout, ale Dokořánem prošlo minimálně dvě stě lidí. Někteří opravdu jen prošli, někteří jsou součástí dodnes. A většina z bývalých členů nás sleduje, dává feedback, jsme v kontaktu.

Jak vidí Dokořán svoji roli do dalších let a co uděláš ze všeho nejdříve, až se situace znormalizuje?
Předběžný plán na sezonu už máme, pomalu a opatrně akce připravujeme, ale s vědomím, že nemusí proběhnout. Docela zvláštní pocit. Příští sezona na Lodičkách je velký otazník. V okolí bude probíhat odbahnění jezera, stavba obchvatu, nevíme, jak velký vliv to bude mít na nás. První věc, co udělám? Vyrazím na koncert v okolí.

Info

Lodičky Dokořán
web iniciativy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Metal Studies: Metal se dá zkoumat

Abbé 06.11.2024

Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.

David Boháč (NOC6): Klubovnu nám svěřili na dva roky

Mariia Smirnova 03.11.2024

V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.

Jim Luijten, Micha Zaat (Tramhaus): Utéct hned na začátku

Klára Řepková 23.10.2024

Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.

Brendan Canty (The Messthetics): Hraní naživo je nejlepší balzám na nafouklé ego

Banán 09.10.2024

Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.

Rasťo Rusnák (Kolowrat): Nové piesne vznikali pomaly

Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024

Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.

Red Fang: Pivo a bulšit

Abbé 03.10.2024

Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…

Jakub Nový (Prague Music Week): Velkou mezeru vidím ve vzdělávání

redakce 30.09.2024

Akce rovněž nabídne příležitosti pro networking mezi umělci a profesionály a představí veletrh s firmami z hudebního sektoru. Programový ředitel nám o tom řekl více.

Midirama (Fuchs2): Musí tam být oheň!

Libor Galia 26.09.2024

Jeden z nových bookerů pražského Fuchs2 je DJ s více než dvacetiletou historií, který se před několika lety stal i producentem. Set v kolumbijském lochu?

Mikuláš Svoboda (HYB4): Přivézt Sungazer je splněný sen

Mariia Smirnova 24.09.2024

Dostal Sungazery do Česka. “Líbí se jim atmosféra Kampusu, rádi se sem vrací,” říká dramaturg hudební sekce Mikuláš Svoboda.

Vlzques (Fuchs2, Swine Daily): Baile Funk jednoducho milujem

Libor Galia 05.09.2024

Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace