redakce | Zprávy / Festivalové | 16.10.2017
Šestnáctý ročník Přehlídky filmové animace a současného umění zve na minulé i současné obrazové manipulace, premiéry nových projektů klubových světoběžníků Soda Plains a 0comeups, violoncellistu Olivera Coatese nebo průřez dílem vizuální umělkyně Shany Moulton.
Magická povaha prvních experimentů s pohyblivým obrazem, rituály kolektivní divácké zkušenosti ale i pozvolné přelévání vizuálního umění do virtuálního prostoru — to jsou jen některé z fenoménů, jež bude letošní ročník PAFu s podtitulem „Abrakadabra” mapovat. Festival se koná od čtvrtka 7. prosince do neděle 10. prosince 2017 a je koncipován jako pohyblivý prostor pro umění na pomezí výstav, performance, projekcí a přednášek. V průběhu čtyř festivalových dnů se diváci setkají s řadou nově produkovaných děl a performancí připravovaných přímo pro letošní ročník festivalu.
Spolupracovník Elysie Crampton a „tajná zbraň Radiohead”, violoncellista Oliver Coates, jehož média po právu přirovnávají k legendárnímu newyorskému smyčcovému experimentátoru Arthurovi Russellovi, se na PAFu představí hned dvakrát. Společně s vizuálním umělcem Lawrencem Lekem připravuje performance, na niž pak v barokní kapli jezuitského konviktu naváže komorním akustickým koncertem. Z tvorby Lawrence Leka budou rovněž uvedeny snímky Geomancer (2017) a Sinofuturism (1839–2046 AD) (2016). Ve videu Sinofuturism Lek rozvíjí paralelu mezi černošským afrofuturismem a v Asii lokalizovaným sinofuturismem, jež odkazuje k budoucnosti spjaté s umělou inteligencí.
Premiéru nového projektu připravuje také britský producent 0comeups, zástupce radikálního newyorského postklubového labelu Purple Tape Pedigree. V Berlíně usazený brazilský producent Alexis Chan aka Soda Plains na sebe v nedávné době upozornil specifickým zvukem odkazujícím k vaporwave a grimeu. Na PAFu však vůbec poprvé představí nový liveact, v němž komplexně pracuje se zvukovou a vizuální složkou.
V Kalifornii žijící vizuální umělkyně Shana Moulton, jež ve svých videích čerpajících z estetiky dívčích videoblogů prozkoumává současné podoby úzkosti, představí v Olomouci výběr ze své tvorby v rámci série prezentací, projekcí a performance.
Součástí programu bude i výstava a projekce výběru finalistů 11. ročníku soutěže českých pohyblivých obrazů Jiné vize, jejímž kurátorem je v letošním roce ředitel a kurátor pražské galerie Futura Michal Novotný. V rámci festivalu budou také vyhlášeni vítězové soutěže.
16. Přehlídka filmové animace a současného umění v Olomouci
7. - 10. 12. 2017
Olomouc
www.pifpaf.cz
redakce 21.12.2024
V prestížnych hudobných cenách European Festival Awards získala až štyri nominácie.
redakce 16.12.2024
Poslední měsíce byly pro plánování akce jako je berlínský CTM velmi náročné, pořadatelé ale neztrácí naději a s odhodláním pracují na tom, aby se nakonec konala.
redakce 15.12.2024
Konferenční část festivalu nese téma „okraje“ a prozkoumávat se v ní bude geomuzikalita, hranice Atlantiku, přístupnost nebo to, jak finančně a kreativně přežívají umělci a umělkyně.
redakce 13.12.2024
Vůbec poprvé v létě do Brna zamíří legenda taneční klubové hudby Orbital.
redakce 11.12.2024
Z volné série klubových koncertů se transformuje v „plnotučný“ letní festival pod širým nebem.
redakce 08.12.2024
Guns N' Roses, kteří příští rok oslaví čtyřicet let na scéně, se nesmazatelně zapsali do rychle se rozvíjející rockové scény v Los Angeles.
redakce 07.12.2024
Rudimental majú na konte spolupráce s hviezdami ako Ed Sheeran, John Newman, Tiësto, Macklemore a mnohými ďalšími.
redakce 06.12.2024
Vega Trails je nový projekt hráče na kontrabas Mila Fitzpatricka známého ze sestavy kultovního londýnského tělesa Portico Quartet.
redakce 05.12.2024
V srdci festivalu leží nostalgie – zvuk kytary, harmoniky, piána a zpěvu, který odráží radosti i smutky našich životů.
redakce 04.12.2024
Nové objevy v dramaturgii zastoupí Josefína Trantinová s experimentálním projektem Fæ Bestia, která míchá žánry a reflektuje současná témata, či virtuální pophvězda Nivva.