Zprávy / Pozvánky

Africký Jimi Hendrix: Bassekou Kouyate

Africký Jimi Hendrix: Bassekou Kouyate

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.09.2015

"Bassekou je genius. Potvrzuje, že blues pochází z malijského kraje Segou," tvrdí Taj Mahal o muzikantovi, který stál dlouhou dobu v pozadí. Ale jen do té doby, než jeho debutové album Segu Blue (2007) zvítězilo v cenách BBC World Music. Časopis Mojo o něm referoval jako o nástupci Ali Farka Toureho, zatímco Guardian jej označil za afrického Jimi Hendrixe.

Zatímco jednadvacetistrunná loutna kora se stala hudebním symbolem celé Afriky, ve vnitrozemském kraji Segou, odkud Bassekou Kouyate pochází, je dominantním nástrojem zvukově daleko syrovější ngoni, které velikosti připomíná ukulele a je předchůdcem dnešního banja. Jeho lakonické, rytmicky výrazné tóny mluví stejným jazykem jako elektrické kytary Tinariwen ze Sahary.


Kouyatovo Segu Blue bylo zároveň debutem jím vedené skupiny Ngoni Ba, což v jazyce Bambara znamená Velké ngoni. Nahrávku produkovala britská muzikoložka Lucy Duran, album se koncem umístilo na prvním místě prestižní ankety kritiků časopisu fRoots a Bassekou byl téhož roku spolu s Tinariwen celkem třikrát nominován na ceny BBC. Pozornost odborníků a veřejnosti se s další tvorbou malijského hráče-mistra na hudební nástroj ngoni rychle zhmotnila v řadu ocenění. I následovník debutu, album I Speak Fula (2009), se probojoval mezi nominace na hudební ceny - tentokrát i na samotné Grammy. Pověst o mimořádných kvalitách afrického hudebníka se raketovou rychlostí rozšířila po většině hudebních redakcí. Logickým vyústěním tak bylo prvenství počinu Jama Ko (2013), produkovaného spolupracovníkem Arcade Fire či Godspeed You! Black Emperor Howardem Bilermanem, v žebříčkách nejlepších alb roku.

Aktuální materiál Ba Power (2015) je "okouzlující nahrávkou definující autorovu kariéru, výraznou svými uchvacujícími písněmi, riffy ostrými jako břitva a emocemi rozprouděnými na plný plyn". Právě s tímto albem dorazí Bassekou Kouyate na svátek sv. Václava po sedmi letech od posledního koncertu Rachotu do České republiky.

Info

Bassekou Kouyate & Ngoni Ba (ml)
28. 9. 2015 19:30
Palác Akropolis, Praha
Vstupné: 300/350,- v předprodeji / 350/400,- na místě

www.facebook.com/events/1623678311247129
www.bassekoukouyate.com
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub
www.facebook.com/rachotcz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rapper Oddisee ve Futuru

redakce 23.12.2024

Všechno si dělá sám, od nahrávání, produkce, mixů až po marketing. A proto je to všechno tak jedinečné.

Abul Mogard a Rafael Anton Irisarri na Spectaculare

redakce 20.12.2024

Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.

Moin rozezní MeetFactory

redakce 20.12.2024

Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.

CocoRosie do Prahy s novou deskou

redakce 19.12.2024

Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.

Lanugo s novým klipem, zvou na koncerty

redakce 15.12.2024

Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.

Máří a Moře dní míří do pražské Varšavy

redakce 14.12.2024

Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.

Bára Zmeková a příběh Paměti Národa s norským tubistou

redakce 12.12.2024

Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.

Vánoční Very Merry Arts

redakce 11.12.2024

Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.

BAFS živě v Punctu

redakce 10.12.2024

Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.

Sonitus: Jules Reidy a Marta Forsberg

redakce 09.12.2024

Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace