redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.04.2016
Umělecký ředitel Baletu Národního divadla Petr Zuska a newyorská jazzmanka Jen Shyu se poprvé a naposledy potkají v Paláci Akropolis v Praze. 27. dubna se odehraje další představení unikátního projektu Prague-New York Effects. Vystoupí v něm jeden z nejvýraznějších českých umělců Petr Zuska a zástupkyně newyorské jazzové scény Jen Shyu. Projekt Prague-New York Effects, který vznikl z iniciativy Českého centra New York, bude v červnu dále pokračovat spoluprací progresivního českého choreografa a tanečníka Jiřího Bartovance a zpěvačky z okolí divadelního režiséra Roberta Wilsona Helgy Davis.
Projekt Prague-New York Effects vznikl z iniciativy Českého centra New York. Cílem je setkání dvou umělců z odlišného kulturního kontextu, sociálních tříd i odlišných etnik. Ale vždy s ohledem na co největší kvalitu samotných umělců. Unikátnost projektu vězí v neopakovatelnosti události. Odehraje se vždy jen jedno představení na obou kontinentech. V případě Petra Zusky a Jen Shyu proběhne česká premiéra a derniéra zároveň 27. dubna na hlavní scéně Paláce Akropolis.
Petr Zuska je od roku 2002 uměleckým šéfem Baletu Národního divadla v Praze. Na scéně jako tanečníka jej diváci mohli spatřit naposledy 14. ledna 2014 v baletu Anna Karenina. Po dvou letech se diváci dočkají, neboť kvůli projektu Prague-New York Effects překračuje hranici a vrhá se doprostřed taneční akce. Tentokrát jako nezávislý tvůrce, choreograf, tanečník, umělec, hledající nové impulsy, nový svébytný jevištní jazyk.
Společně s Jen Shyu vytváří dokonalou symbiózu dvou protikladných tvůrčích sil. Jen Shyu, dcera asijských imigrantů, je newyorská experimentální jazzová vokalistka, skladatelka a multi-instrumentalistka, která vystupuje v prostorech jako Carnegie Hall, Lincoln Center, Brooklyn Academy of Music nebo Blue Note. Newyorský tisk ji označil za jednu z nejvíce osvěžujících protagonistek tamní vokální scény s přídavkem nejtajemnější. Jen Shyu si do Prahy přiveze exotické strunné nástroje jako čínskou dvoustrunnou Erhu, korejský Gayageum a Taiwan Moon Lute. Projekt vznikl za podpory Českého Centra New York ve spolupráci s Palácem Akropolis a pod záštitou velvyslance České republiky v USA Petra Gandaloviče a velvyslance Spojených států amerických v České republice Andrew Schapiro.
Prague-New York Effects II.
Petr Zuska a Jen Shyu (us)
27. 4. 2016 20:00
Palác Akropolis, Praha
www.facebook.com/events/218101941896893
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub
redakce 23.12.2024
Všechno si dělá sám, od nahrávání, produkce, mixů až po marketing. A proto je to všechno tak jedinečné.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.