redakce | Zprávy / Nové desky | 21.09.2016
Za zvuku zvonků, drnčení řetězu, šustění vzduchu kolem uší vyráží Biorchestr na svoji retrospektivní vyjížďku. Pod značkou Polí5 vydaná deska mapuje tvorbu skupiny od roku 2006, kdy frontman kapely Aleš Pilgr vydal svou sólovou nahrávku Nos na stůl, která vše odstartovala.
"Jsem fanda do gramodesek a v poslední době doma poslouchám skoro jenom je. Protože je to 10 let od mé první sólovky, rozhodli jsme se toto výročí oslavit retrospektivně. Vybrali jsme ze čtyř nahrávek dvanáct písniček, a z nich dvě nově natočili v současných aranžích, jak je hrajeme na koncertech. Nikdy jsme si nedali žádnou pauzu. Koncertujeme a pracujeme soustavně a tak za námi zůstává nepřerušovaná stopa jako po bicyklu," shrnuje Aleš Pilgr. O obal, kreslený jedním tahem, se postarala Bára Ungerová ze skupiny DVA. Mimo jejích kreseb se v albu vyskytují úryvky zápisků z kapelního deníku.
Kromě Aleše Pilgra, který kromě zpěvu obsluhuje řadu dalších nástrojů - kytaru, mandolínu, elektronické perkuse nebo harmoniku - Biorchestr tvoří jeho žena Jana Pilgrová (klávesy, zpěv, perkuse) a od roku 2012 i cellista a kontrabasista Tomáš Jenček. Postupně vydali celkem čtyři alba, zrealizovali hned několik klipů, vyzkoušeli si speciální formát CDG (Compact desk game) a v rámci crowdfundingu rozprodávali pozemky na Jupiterově měsíci Io. Aleše Pilgra zároveň posluchači mohou znát i jako bubeníka skupin Petr Váša & Ty syčáci a Květy, se kterými je opakovaným držitelem Ceny Anděl.
Skupina strčí do batohů svůj Bicykl začátkem září a vyjede s ním na kolech z Brna do Prahy. A to nikoli obrazně, ale doslova. "Je inspirativní dávat si různá omezení a překážky. Normálně máme auto našlapané hudebními nástroji až po strop. Tentokrát si budeme muset poradit pouze s tím, co uvezeme na nosiči, co na místě nalezneme a na čem pojedeme. I kolo totiž může být hudebním nástrojem," dodává frontman.
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.