redakce | Zprávy | 06.10.2023
Co je to Brněnské kulturní fórum? Jedná se o platformu zaměřenou na kulturní a kreativní scénu, v rámci které probíráme nejen aktuální témata kulturního a kreativního sektoru, ale také čerpáme inspiraci výměnou zkušeností. Nejde přitom jen o odborné diskuse, ale vůbec možnost setkání zájemců o brněnskou kulturní a kreativní scénu.
Podzimní XVII. Brněnské kulturní fórum budeme věnovat tématu přístupnosti brněnské kulturní scény. Jaké jsou její bariéry? Jaké jsou její silné stránky? Co se vůbec v Brně v oblasti přístupnosti děje? Máte nějaké nápady nebo naopak vnímáte bariéry? Pojďte s námi tvořit přístupnu brněnskou kulturní scénu!
Fórum se bude konat 9. 10. 2023 v 13:00 v Divadle na Orlí. Celý prostor divadla je přístupný, zajištěno bude tlumočení do znakového jazyka a do angličtiny, asistenční služba i simultánní přepis mluvené řeči celého programu. Akce je zdarma. Nezapomeňte se tentokrát na akci registrovat.
Návštěvníkům Brněnského kulturního fóra se představí nejen Odbor zdraví Magistrátu města Brna se svými plány pro bezbariérovost a Atlasem přístupnosti, ale také organizace jako Divadlo Barka, Café Práh či Knihovna Jiřího Mahena, které se kulturní infrastruktuře z hlediska přístupnosti aktivně věnují. V rámci bloku Přístupná brněnská kultura uvádí se můžete těšit na Centrum Kociánka, projekt Hands Dance – unikátní skupinu slyšících a neslyšících tlumočníků z Brna, která se věnuje uměleckému tlumočení do znakového jazyka, Divadlo Aldente, Paracentru Fénix či uskupení nezávislých umělců tvořících v oblasti pohybu, tance a performance Orbita.
Neméně zajímavé budou rovněž příklady dobré praxe ze zahraničí, kdy nás v rámci bloku Zahraniční inspirace s projekty zaměřenými na bezbariérovost seznámí náměstek pro kulturu města Debrecín István Puskás z Maďarska a choreograf i režisér Jaan Ulst, manažer programu humanity vzniklého z úspěšné kandidatury estonského města Tartu na titul Evropského hlavního města kultury pro rok 2024. Nezapomeneme samozřejmě ani na pravidelnou část Otevřené fórum, ve které se budete moci paní primátorky nebo Odboru kultury Magistrátu města Brna zeptat na vše co vás v oblasti kultury a kreativního sektoru zajímá.
Pojďte s námi debatovat o přístupnosti kultury a nechat se inspirovat příklady dobré praxe.
Protože se snažíme zajistit přístupnost akce v nejširším rozsahu, máme pro vás nově krátký registrační formulář, případně pište na e-mail: kultura@brno.cz
Konference Umění ve zdraví
Brněnským kulturním fórem ale nekončíme. Hned 10. 10. – 12. 10. 2023 na něj navazuje konference Umění ve zdraví, kterou Kultura Brno ve spolupráci s Vizí tance, z.s. a za podpory Národního plánu obnovy pořádá v kulturním centru CO.LABS. Konference bude první den plná zajímavých přednášek, které umožní reflexi zahraničních či českých přístupů v oblastech arteterapie, muzikoterapie a pohybové terapie. Se svými příspěvky vystoupí řada zahraničních a tuzemských hostů, jako například německá kulturní manažerka Jutta Pöstges s tématem destigmatizace umělců s postižením, izraelská nezávislá choreografka Galit Liss, která vyvinula novou metodu pohybu pro ženy v seniorním věku či britský kombinovaný umělec William Longden zabývající se hudební terapií.
Producentka Lia Prentaki představí možnosti participace na kulturních aktivitách prostřednictvím britského opatření univerzální personalizované péče „social prescribing“. Pozvání dále přijali kurátor a garant Open Art Studia Masarykovy univerzity Pavel Sochor, nebo zakladatelka Tance Praha a neúnavná propagátorka pohybu u všech věkových, sociálních a etnických skupin Yvona Kreuzmannová. Druhý den proběhnou praktické semináře a workshopy na témata taneční terapie, arteterapie, hudební terapie a vodní pohybová terapie WATSU. Workshopy jsou otevřeny nejširší veřejnosti, s Galit Liss si budou moci rozvinout svou schopnost pohybu ženy v seniorním věku, hudební experimentátorka Nikol Štrobachová povede s Hanou Lukaščíkovou interaktivní workshop Vlnění zaměřený na propojení elektronických zvukových vln, smyslového vnímání a pohybu.
redakce 22.01.2025
Letošní program nabídne filmy rozebírající vliv sociálních sítí nebo ruskou propagandu a na celospolečenské fenomény upozorní i skrze individuální příběhy.
redakce 21.01.2025
Charli xcx, Sophie, Heartworms, Touché Amoré, Nina Kohout, Dvě slunce a spoustu dalších. V čísle i v playlistu k němu.
redakce 21.01.2025
Projekt A/C kombinuje prvky triphopu s postpunkovou kytarou. Nese stopy špíny, estetiku surovosti a upřímnosti.
redakce 21.01.2025
Letošní ročník slibuje divoké novinky od temného operního undergroundu a křehkých emocí až po generativní syntézu a klubové vibrace.
Michal Pařízek 20.01.2025
Nevedl, jen naznačoval. Nevysvětloval, ukazoval možnosti. Svět bez něj bude bezesporu smutnější místo, bylo by mnohem snazší vědět, že tam někde je.
redakce 20.01.2025
Zastřené rádiové zvuky vybízí k otázce, jestli nakonec nejde o rozhlasovou hru z jiné dimenze.
redakce 20.01.2025
Klasika newyorského hardcoru v Lucerna Music Baru, kdo s nimi?
redakce 19.01.2025
Skladba se jmenuje Sen a je uveřejněna v podobě lyrics videa.
redakce 19.01.2025
Produkce skladby se ujal Jakub Kaifosz aka Lazer Viking, který s kapelou spolupracoval už na EP Lovesick.
redakce 19.01.2025
Je to oslava umění převzatých písní, kreativity a umělecké svobody. Příležitost poznat dosud neznámou hudbu. U nás na Radio 1.