redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 09.07.2018
Rozhovory o možnostech využití budovy nákladového nádraží Žižkov se vedou od ukončení jejího provozu v roce 2002. Budoucnost budovy a jejího vnitrobloku patří k tématům, které zajímá široký okruh lidí. Areál hojně využívají filmaři, fotografové, hudebníci, architekti, milovníci železnice a funkcionalistické architektury.
Budova nákladového nádraží na Žižkově je unikátním objektem, který nemá na světě obdoby. Velkorysost architektonického a technické řešení, které jeho autoři Karel Caivas a Vladimír Weiss spolu Miroslavem Chlumeckým před téměř devadesáti lety navrhli, nebyla dodnes překonána. Nákladové nádraží je od roku 1936, kdy bylo uvedeno do provozu, největší stavbou v Československu a následně v České republice.
O možnou podobu budoucnosti této stavby se pochopitelně zajímali i studenti Fakulty architektury ČVUT. Tématem jejich práce bylo pokusit se najít způsob, jak takový obrovský objekt logicky rozdělit a dostavět tak, aby mohl do budoucna plnit potřeby různých kulturních a vzdělávacích institucí včetně bydlení a umístění studentských kolejí.
Výsledkem práce studentů pod vedením ateliéru Redčenkov-Danda je model v měřítku 1:87, který bude veřejnosti představen na slavnostní vernisáži 9. července 2018 v 17 hodin v Informačním centru Prahy 3. Výstava modelu potrvá do 31. srpna. Jednotlivé sekce modelu zahrnují požadavky institucí, které by rády svoji budoucnost spojili s tímto výjimečným objektem, a to Národní galerie, Národní filmový archiv, Národní muzeum, Národní technické muzeum, Akademie múzických umění, Uměleckoprůmyslové muzeum a Muzeum architektury.
Budoucnost nákladového nádraží očima studentů architektury ČVUT
web organizátora
redakce 12.10.2024
Zpovídanými jsou nejen majitelé klubů, ale i vyhazovač, dramaturgové nebo provozní. Při čtení budete mít pocit, jako byste byli součástí toho celého šíleného koloběhu.
redakce 18.09.2024
Studie čtenáře provedou například orientačními systémy v architektuře a pražském metru, proměnami českého filmového plakátu, historií Bienále Brno či původním českým písmem.
redakce 14.08.2024
Mladí dobrovolníci se během týdne aktivně zapojí do revitalizace lesních pramenišť a rašelinných smrčin.
redakce 24.02.2024
GMU v Hradci Králové otevřela v únoru tři nové výstavy, v nichž představuje tvorbu českých umělců napříč generacemi.
redakce 22.12.2023
Mezi mimořádné projekty patří ZET9, který zájemcům z brněnské umělecké scény poskytl prostory sloužící jako zkušebny či ateliéry.
redakce 22.12.2023
Publikace s podtitulem umění na troskách socialismu a na vrcholcích nacionalismu přináší český překlad dvou knih přední maďarské historičky umění Edit András.
komerční článek 31.10.2023
Nejenže nabízejí špičkový zvuk, ale také skvěle tlumí okolní hluk a díky svému ergonomickému provedení vyhovují širokému okruhu uživatelů.
redakce 28.10.2023
V hlubinách jeskyně, kde první lidé kdysi objevili ohněm prosvětlenou tmu, se narodila touha po spojení, rituálu, umění, sebevyjádření a svobodě
Dagmar Lauková Petrášová 03.07.2023
Z Viedne sa podarilo natočiť zábery len z record shopu Substance, nakoľko v ostatných nebolo dovolené natáčať.
redakce 27.05.2023
Kolektivní monografie mapující reflexi legendární postavy Kryštofa Kolumba v kontextu českého umění a kultury.