redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 16.11.2020
Nakladatelství AMU představuje nové tituly. Poprvé v češtině vychází již klasické dílo filmového teoretika Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu. Chionova kniha Hlas ve filmu v oblasti filmových studií otevřela novou oblast: jestliže filmová teorie nahlíží svůj předmět zpravidla z hlediska vizuality a obrazu, Chion situuje výchozí bod svých analýz nikoli do obrazového, nýbrž do zvukového aspektu filmu. Na základě toho se pokouší uvažovat o hlasu ve filmu nikoli jako o pouhém doprovodu obrazu, nýbrž jako o samostatném výrazovém prostředku. Druhý aspekt Chionovy knihy představuje aplikace psychoanalytické problematiky na otázku „filmového“ hlasu. Z těchto dvou teoretických východisek Chion skládá originální a neotřelou interpretaci zvukového filmu, která však v mnoha ohledech přesahuje problematiku čistě technickou a uvádí filmovou teorii do kontaktu s dalšími obory: s psychoanalýzou, gender studies, literární teorií nebo muzikologií.
Novinkou je také kolektivní monografie Martina Charváta, která se zabývá medialitou díla Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala z pohledu filozofie médií. Autor zkoumá, jakým způsobem dochází v textech dvou vůdčích postav českého poetismu k – jakkoliv implicitní – tematizaci vztahu světa, techniky, médií a společnosti, resp. lidského bytí ve světě. První část je věnována Teigeho koncepci konstruktivismu a jeho vztahu k poetismu, kdy je představen Teigeho přístup k médiím a jejich vztahu k člověku a společnosti. Výklad ukazuje, jak poetismus vyrůstá z touhy po obnově poválečného světa, jenž prošel radikální proměnou a krizí (nejen) uměleckých hodnot. Druhá část se obrací k dílu Vitězslava Nezvala a tomu, jak se v něm projevuje tzv. „elektromagnetické imaginárno“, skrze něž je analyzováno Nezvalovo pojetí vybraných médií (telefon, rozhlas, gramofon). Martin Charvát se snaží ukázat, že v Nezvalových básních jsou média velmi silně spjata s tělesností; média a tělo vytvářejí specifické nerozpletitelné chiasma.
Nakladatelství AMU
web nakladatelství
foto: kniha Hlas ve filmu (Karl Meixner v Závěti doktora Mabuse od Fritze Langa)
redakce 12.10.2024
Zpovídanými jsou nejen majitelé klubů, ale i vyhazovač, dramaturgové nebo provozní. Při čtení budete mít pocit, jako byste byli součástí toho celého šíleného koloběhu.
redakce 18.09.2024
Studie čtenáře provedou například orientačními systémy v architektuře a pražském metru, proměnami českého filmového plakátu, historií Bienále Brno či původním českým písmem.
redakce 14.08.2024
Mladí dobrovolníci se během týdne aktivně zapojí do revitalizace lesních pramenišť a rašelinných smrčin.
redakce 24.02.2024
GMU v Hradci Králové otevřela v únoru tři nové výstavy, v nichž představuje tvorbu českých umělců napříč generacemi.
redakce 22.12.2023
Mezi mimořádné projekty patří ZET9, který zájemcům z brněnské umělecké scény poskytl prostory sloužící jako zkušebny či ateliéry.
redakce 22.12.2023
Publikace s podtitulem umění na troskách socialismu a na vrcholcích nacionalismu přináší český překlad dvou knih přední maďarské historičky umění Edit András.
komerční článek 31.10.2023
Nejenže nabízejí špičkový zvuk, ale také skvěle tlumí okolní hluk a díky svému ergonomickému provedení vyhovují širokému okruhu uživatelů.
redakce 28.10.2023
V hlubinách jeskyně, kde první lidé kdysi objevili ohněm prosvětlenou tmu, se narodila touha po spojení, rituálu, umění, sebevyjádření a svobodě
Dagmar Lauková Petrášová 03.07.2023
Z Viedne sa podarilo natočiť zábery len z record shopu Substance, nakoľko v ostatných nebolo dovolené natáčať.
redakce 27.05.2023
Kolektivní monografie mapující reflexi legendární postavy Kryštofa Kolumba v kontextu českého umění a kultury.