redakce | Zprávy / Pozvánky | 20.10.2024
Carl Stone, průkopník laptopové hudby, se vrací do Prahy a slibuje nezkrotný ohňostroj samplů. Po úspěšné české premiéře v divadle Alfred ve dvoře, tentokrát vystoupí ve středu 23. října v neformálním prostředí holešovického Crossu.
Stone, jehož kariéra sahá od jazzrockových začátků až po průkopnické práce s digitálním zvukem, patří k zásadním inovátorům elektronické hudby. Očekávejte pestrobarevné koláže, které připomenou nejen glitch a plunderfonii, ale i současný hyperpop.
Carl Stone byl pionýrem laptopové hudby dávno předtím, než někdo podobný termín použil, a jeho první počítačové kompozice pochází z dob, kdy se samotné pojetí laptopu vůbec definovalo (a ty stroje zdaleka nepřipomínaly současné notebooky). Než se začal Stone soustředit čistě na digitální prostředí, měl jazzrockovou kapelu se Stefanem Weissem (který se později proslavil pod rituálně industriálním aliasem Z’EV) nebo skládal převážně dronové kousky se syntezátorem Buchla a koláže za použití gramofonů a pásek, to už během studia kompozice na CalArts pod Mortonem Subotnickem a Jamesem Tenneym.
I v digitálním zvuku se věnoval perfekcionistickému vytěžení kolikrát velmi jednoduchých samplů a o dobrých dvacet let předběhl dobu, kdy se rozšířily subžánry jako glitch nebo plunderfonie, jejichž zakladatelem bez přehánění je. S unifikovaným zvukem laptopářů na přelomu milénia má ale pramálo společného, přestože i dnes používá programovací jazyk Max/MSP. Stoneův rukopis se dá rozdělit do dvou skupin: jednak meditativní pomalé skladby postavené často jen na jednom či dvou samplech, u kterých dochází k neustálému posuvu a sotva znatelným změnám, nebo pak ultra pestré a zábavné koláže, které zní jak obsah virtuálního koše na ploše, v němž všechny mp3 prošly digitální skartovačkou, načež jejich pomíchané zbytky Stone velmi důmyslně poskládá opět do písniček.
fotogalerie z minulého vystoupení v Praze zde
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.