redakce | Zprávy | 05.11.2020
Na konci září proběhla v továrně už popáté Synapse Knowledge – dvoudenní setkání hudebních tvůrců plné poslechovek, workshopů a přednášek. Své zkušenosti s procesem tvoření a fungováním na hudební scéně s účastníky sdíleli jak čeští tak zahraniční profesionálové. Vybrané výstupy budou zveřejňovány online.
Podobně jako v loňských letech i letos se Synapse Knowledge rozhodla dát prostor všem zájemcům a zájemkyním o hudbu nehledě na to, jak dlouho se hudbou zabývají a jak velkými profesionály jsou. „Brand-building pro muzikanty, hudební PR, booking, looping, umělá inteligence v hudbě, studio workflow nebo budoucnost hudebních vydavatelství. To jsou jen některé z témat, kterými se účastníci programu Synapse Knowledge v MeetFactory zabývali,” vyjmenovává dramaturg akce Michal Brenner. Synapse Knowledge byla ale především o setkávání se, poznávání nových lidí, hledání inspirace u těch, kteří ve světě hudby už nějakou cestu ušli. Největšími jmény byla bezesporu Holly Herndon a Mat Dryhurst, jehož přednáška Interdependence a jak může Covid změnit scénu byla poměrně aktuální - ani Matt ani Holly do Prahy nakonec kvůli pandemické situaci nepřijeli a přednášky vedli online. Program Synapse letos poprvé obohatili i lokální tvůrci jako Ventolin, Never Sol, Lenka Dusilová nebo Floex. „Absolutně jsem pro lokální umělce, ti přece tvoří naši kulturu,“ napsal jeden z účastníků a v podstatě tak shrnul názory ostatních. Zajímavé ale bylo i porovnání lokální a zahraničních scén, které se v lecčems liší. Důležité je pochopit tuto diverzitu, i když se nemusí dát nutně aplikovat na českou scénu. Jedním z nejzajímavějších workshopů byl pro mnohé masterclass Floexe nazvaný Můj přístup k tvorbě elektronické hudby. Jeho praktické rady a tipy, konkrétní postupy jak tvořit, zaujali nejvíce účastníků. „Co by mě určitě zajímalo do budoucna je deep-dive a technický rozbor nějaké skladby, podobně jako měl tento rok Floex. Je to hodně užitečné vidět, jaké kreativní postupy kdo využívá při tvorbě,“ zaznělo z řad účastníků.
MeetFactory projektem ukázalo, že hudebně vzdělávací akce je možné dělat i během pandemie. „Letošní ročník proběhl hybridně, v kombinaci fyzické a online podoby. Vyzkoušeli jsme si připojování lektorů online do sálu s účastníky, pro příští akce máme promyšlené i plně online řešení,” říká Brenner, „můžeme tak pružně reagovat na aktuální situaci - byť samozřejmě nejraději bychom se opět všichni potkávali tváří v tvář co nejdříve.” Jak dodává jeden z účastníků: „Synapse má specifickou podobu, cítíte se jako na festivalu, nebo na konferenci nebo na showcase – a MeetFactory je pro tohle vše naprosto perfektní.“
redakce 21.12.2024
V prestížnych hudobných cenách European Festival Awards získala až štyri nominácie.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 18.12.2024
Festival Sundance je největším festivalem nezávislých filmů ve Spojených státech a patří mezi nejprestižnější na světě, vedle Cannes, Benátek a Berlinale.
redakce 17.12.2024
Na aktuální šestý ročník se Moody Moon Noize vrací do Chomutova potřetí a pořadatelé slibují další exkluzivní lokace – například Městské divadlo nebo Bezručovo údolí.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 17.12.2024
Záznamy štěstí i zármutku, nedosažených ideálů a vlastního úpadku.