redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.11.2017
Americký hudebník Charlie Looker vystoupí 13. listopadu v Punctu na vůbec prvním koncertu v Praze. Multiinstrumentalista, skladatel se širokým záběrem a také majitel fantastického hlasu představí v akustickém setu výběr ze své bohaté tvorby – včetně několika překvapení. Sekundovat mu bude mistr akustické kytary a zdatný pokračovatel amerického primitivismu Jakub Šimanský.
Bez Brooklynu by byl svět hudby chudší, bez Charlieho Lookera by byl o mnohé ochuzen Brooklyn. Dlouho hrál zásadní roli ve svérázném improvizačním tělese Zs (vysloužili si dokonce pozvání na Ostravské dny, tedy festival současné kompozice), ze kterého si pak mnohé přenesl do vlastních projektů. Jeho Extra Life ale kromě komplexních rytmů pracovali také třeba s gotickou hudbou, jedovatými indie synťáky (remixy od Xiu Xiu nejsou náhoda) i metalem. V těchto fúzích ale nikdy nešlo jen o půjčování, Charlie, podobně jako jeho pomyslný souputník Toby Driver v Kayo Dot, zdrojové materiály přetvářel do ryze vlastní estetiky, ve které hudební stránku doplňovaly také výrazné texty dotýkající se psychologie, náboženství, snů, sexuality. A zpravidla šlo o dost temné a nepříjemné vize s naléhavým až brutálním přednesem.
Vedle toho stihl spolupracovat s Dirty Projectors, Glennem Brancou, nebo dokonce Amandou Palmer. Po rozpuštění Extra Life jako by se jeho tvorba rozštěpila: na metalové Psalm Zero, kteří ohledávají hranice monotónnosti na rozcestí industrial metalu, gotiky (té osmdesátkové) a new wave, a na gotickou hudbou inspirovaný folk Seaven Teares, u nichž ale i do idylického vzpomínání prosakují neurózy. V současnosti pracuje na orchestrální skladbě Simple Answers, ve které se propojí nejen jeho klasické vzdělání s rockem, popem a nově rapem či r’n’b, ale údajně také teorie Julie Kristevy s buranským humorem Patrice O’Neala.
V Praze můžeme čekat převážně výběr klidnějších písniček Extra Life a Seaven Teares, ale také aranžmá Psalm Zero, instrumentální improvizaci, covery a v předpremiéře i skladby ze Simple Answers.
Přerovský John Fahey? Už je to otřepané, ale Jakub Šimanský opravdu slouží jako apoštol stylu, který je u nás nutně exotický, k čemuž vliv Indie v jeho americkém primitivismu jen přispívá. V tomhle případě jde naopak o velkou věrnost žánru, především ale o jeho dokonalé zvládnutí. Skladby působí známě, ale právě proto vyniká, jak precizně jsou zkontruované. Uslyšíme mistra.
Charlie Looker (Psalm Zero, Extra Life, ex-Zs) + Jakub Šimanský
13. 11. 2017
Punctum Krásova, Praha
Vstup: 100–200 CZK pouze na místě
www.facebook.com/events/1945847775738869
www.charlielooker.com
www.extralife.bandcamp.com/track/i-was-the-dancer
www.tape-ty.bandcamp.com/track/the-crippled-step
www.soundcloud.com/jakubsimansky
redakce 05.02.2025
Japonský umělec, DJ a hudebník hraje na několik tradičních i elektronických nástrojů (shamisen, kytara, baskytara, syntezátory, perkuse), z nichž některé si sám vyrobil.
redakce 04.02.2025
Singl Cleopatra má i vizuální zpracování, kterého se chopila Kiti Wullich.
redakce 03.02.2025
Stejně jako dokázal islandský nároďák porazit ten anglický, poráží Ari Eldjárn frontu komiků z mnohem větších zemí.
redakce 02.02.2025
Barcelonský producent a skladatel Raül Refree se pohybuje na pomezí experimentální hudby, populární produkce a filmových soundtracků.
redakce 02.02.2025
První večer bude věnován interpretacím textových partitur z cyklu Für kommende Zeiten.
redakce 01.02.2025
Vizuální zprostředkování bolesti, hluku i zvláštní sounáležitosti fanoušků tvrdé hudby, kteří se z celého světa každoročně sjíždějí v Trutnově.
redakce 31.01.2025
Kapela Laibach měla velký vliv na žánry i popularizaci industriální hudby.
redakce 30.01.2025
Jejich hudba je neúnavným proudem energie, plná nečekaných rytmů a experimentálních zvuků.
redakce 29.01.2025
Kapela si získává publikum syrovými písněmi s punkrockovou dravostí a naléhavými melodiemi.
redakce 28.01.2025
Morgan Garrett označuje svoji hudbu za no metal, tedy hybrid no wave a nu metalu. Je to vcelku výstižné... Punctum zve už za pár dní.