redakce | Zprávy / Nové desky | 25.01.2017
Dlouhých sedm let od vydání poslední řadovky Out of Home a tři roky po dvojalbu Worx and Reworx přichází mezinárodně ceněný ansámbl Clarinet Factory s novým studiovým počinem. Novinka, která dostala název Meadows a coby hosté se na ní podíleli například Joe Acheson z britských Hidden Orchestra, folklórní soubor Grunik nebo bubeník Dan Šoltis z Vertigo Quintet, vychází 3. března u belgického vydavatelství homerecords.be a Clarinet Factory se na ní dle svých slov vrací ke svým "přirozeným kořenům".
"Nedá se úplně říci, že bychom sedm let zaháleli. Mimo jiné jsme složili hudbu k instalaci Modiglianiho pražské výstavy v Obecním domě nebo pro Muzeum Karla Zemana a přijali několik studiových nabídek na spolupráci jako například od Hidden Orchestra, Tata Bojs nebo Václava Neckáře. Navíc jsme chtěli mít pro album sesbírané skladby, které dozrály na koncertech a mají i nějakou odezvu od publika. To se, myslím, povedlo a nemuseli jsme se ve studiu tolik zabývat skládáním a s tím souvisejícími pokusy a omyly," vysvětluje kapelník Clarinet Factory Jindřich Pavliš, proč se na novou řadovku Clarinet Factory čekalo poměrně dlouho.
Čtyřčlenný soubor, který kromě Jindřicha Pavliše tvoří Luděk Boura, Vojtěch Nýdl a Petr Valášek, novinku natáčel v nouzovském studiu SONO a hlavním záměrem bylo, aby "měly všechny skladby přirozený tah, společnou rezonující barvu, dynamiku a nemuselo se to dělat "chemicky" na pultu. Milan Cimfe a Michal Vaniš už nás za ty roky moc dobře znají a na zvuku to je určitě znát." Posluchači se navíc také mohou těšit na několik novinek, které v posledních letech poměrně zásadně proměnily zvuk **Clarinet Factory*9, jako například kontrabasový klarinet, analogové afekty a další vychytávky.
Zásadní organickou složkou nového alba Meadows jsou pak hosté, kteří dle Pavlišových slov nemalou měrou přispěli k tomu, že Clarinet Factory "dozráli k návratu k přírodním a přirozeným kořenům, šlo to samo a podvědomě, jen jsme k tomu použili trochu jiné prostředky, než by se dalo čekat." Jmenovitě se na Meadows podílel Joe Acheson z britské formace Hidden Orchestra, s nímž Clarinet Factory spolupracují již přes tři roky a na novince je podepsán pod elektronikou a celkovým zvukem čtyř skladeb. "Je velice citlivý, jeho poslední hobby je sbírání zvuků přírody, tzv. field recordings a to se k myšlence alba a k našim klarinetům nesmírně hodí," dodávají Clarinet Factory.
Dalšími hosty jsou pak folklórní sbor Grunik z Beskyd, který si mimo jiné zazpíval ve skladbě Luky zelené. "Postupná práce na albu si pak řekla o bicí a jasnou volbou byl v tom případě slovenský bubeník Danko Šoltis z Vertigo Quintet, se kterým jsme spolupracovali už v Eternal Seekers. Krásným bonusem, který přineslo natáčení v Beskydech, je improvizace Aničky Ficelové na koncovku - lokální píšťalu, která je podobná slovenské fujaře. A nesmím zapomenout na roli Honzy Muchowa, který nám dělal jakési zrcadlo nebo lépe řečeno "muže s názorem" a dával nám užitečné rady a náměty na řešení," kompletuje Pavliš výčet všech zásadních spolupracovníků, jež přispěli ke vzniku Meadows.
Jak se výsledek podařil, zjistíme 3. března, kdy album vyjde u belgického labelu homerecords.be, který Clarinet Factory oslovil ke spolupráci na základě jejich účasti na předloňském ročníku mezinárodního hudebního veletrhu World Music Expo (WOMEX). V České republice vychází album tentýž den v distribuci Supraphonu.
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.