redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.08.2019
Národní technická knihovna oslaví v pondělí 9. září 2019 desáté výročí své existence. Moderní budova, která získala řadu architektonických ocenění a slouží nejen studentům nebo akademickým pracovníkům, ale také veřejnosti, chystá bohatý program. Návštěvníci se mohou těšit na křest knih, hudební vystoupení mezinárodně uznávaného barokního souboru Collegium 1704 i skupiny Tata Bojs nebo na výstavu fotografií.
Program oslav odstartuje 9. září dopoledne vernisáží výstavy 10 let NTK ve fotografiích, na kterou navážou komentované prohlídky budovy. V odpoledních hodinách proběhne v Galerii NTK dlouho očekávaná výstava Techné, jež má konfrontovat výjimečné sbírkové předměty Historického fondu knihovny se současným tuzemským i mezinárodním uměním. K vidění bude například Mechanika, rukopis Hanuse Holtzhammera z roku 1603, jež obsahuje 134 ručních vyobrazení nejrůznějších strojů a pohonů. Dále kniha L'Architettura, dílo o stavitelství od italského humanisty Albertiho v benátském vydání z roku 1565. Další vystavené staré tisky budou práce Archimeda, Izaaca Newtona či Petra Apiana.
Přímo na místě předvede své umění světoznámý rumunský výtvarník Dan Perjovschi, autor kreseb v Hale služeb přezdívané Macocha. „Jsme rádi, že přijede, půjde o třešničku na dortu slavnostního dne. Vždyť díky němu dostala knihovna ten pravý studentský nádech, původně bylo atrium monotónní. Jde o jedinou autorovu expozici, která je permanentní, vše ostatní se obvykle zamaluje,“ podotkl Martin Svoboda.
Slavnostní večer pak začne v centrální hale v 18 hodin. „Oslava bude mít dvě části. Během té formálnější pokřtíme knihy a poslechneme si koncert orchestru Collegium 1704. Z minulosti máme vyzkoušeno, že vážná hudba zní v Macoše výborně. Později večer přejdeme ke druhé části, kdy nám před knihovnou pro uvolnění zahrají populární Tata Bojs,“ uzavřel ředitel NTK. NTK oslaví druhé významné výročí během dvou let. Loni si v rámci oslav devátých narozenin připomněla 300. jubileum založení svého fondu. O ten se zasloužil v roce 1718 svou sbírkou knih první profesor inženýrství v českých zemích Christian Josef Willenberg. Původně učil pouze dvanáct studentů – dnes využívá služeb Národních technické knihovny přes třicet tisíc registrovaných uživatelů a desítky tisíc dalších návštěvníků.
Národní technická knihovna
web instituce
redakce 05.02.2025
Japonský umělec, DJ a hudebník hraje na několik tradičních i elektronických nástrojů (shamisen, kytara, baskytara, syntezátory, perkuse), z nichž některé si sám vyrobil.
redakce 04.02.2025
Singl Cleopatra má i vizuální zpracování, kterého se chopila Kiti Wullich.
redakce 03.02.2025
Stejně jako dokázal islandský nároďák porazit ten anglický, poráží Ari Eldjárn frontu komiků z mnohem větších zemí.
redakce 02.02.2025
Barcelonský producent a skladatel Raül Refree se pohybuje na pomezí experimentální hudby, populární produkce a filmových soundtracků.
redakce 02.02.2025
První večer bude věnován interpretacím textových partitur z cyklu Für kommende Zeiten.
redakce 01.02.2025
Vizuální zprostředkování bolesti, hluku i zvláštní sounáležitosti fanoušků tvrdé hudby, kteří se z celého světa každoročně sjíždějí v Trutnově.
redakce 31.01.2025
Kapela Laibach měla velký vliv na žánry i popularizaci industriální hudby.
redakce 30.01.2025
Jejich hudba je neúnavným proudem energie, plná nečekaných rytmů a experimentálních zvuků.
redakce 29.01.2025
Kapela si získává publikum syrovými písněmi s punkrockovou dravostí a naléhavými melodiemi.
redakce 28.01.2025
Morgan Garrett označuje svoji hudbu za no metal, tedy hybrid no wave a nu metalu. Je to vcelku výstižné... Punctum zve už za pár dní.