redakce | Zprávy / Festivalové | 14.04.2022
Od 20. dubna do 1. května představí německý Goethe-Institut ve Vlastivědném muzeu v Olomouci 360° prostorovou instalaci Silva, v níž se setkává věda a zvukové umění. Akustická lesní observatoř umožní návštěvníkům vnímat složitý ekosystém lesa způsobem, který by v plenéru nebyl možný.
„Akustický umělec Marcus Maeder a biolog Roman Zweifel přivážejí do Olomouce svou slavnou lesní observatoř Silva, která své návštěvníky zavede do jedné z nejstarších evropských lesních rezervací, do estonského pralesa Järvselja,“ komentuje programová ředitelka Goethe-Institutu Luisa Rath: „Již téměř sto let je zakázán jakýkoli zásah člověka do přirozeného chodu tohoto pralesa, jedná se tedy o skutečně unikátní krajinu, kterou nyní mohou objevit a prozkoumat lidé přímo v srdci hanácké metropole,“ dodává Rath.
Na otázku, co všechno lze v observatoři objevit, Marcus Maeder odpovídá: „Především to, co bychom slyšeli i přímo na místě, totiž zvuky lesa. Nahráváme je pomocí diktafonu s běžným mikrofonem. Kromě toho ale chceme ukázat skryté akustické a elektrické procesy, k nimž dochází ve stromech a v půdě. Jde o procesy a zvuky, které člověk při procházce fyzickým lesem nemá šanci vnímat, jde o vnitřní chod přírody. Pro tento účel jsme nakonfigurovali speciální měřicí stanice. Tím, že převádíme dění v půdě a v rostlinách na zvukové výstupy, vytváříme dokonalou digitální iluzi vnitřního života pralesa. Zvuky a ekofyziologická měření se v instalaci spojí do pohlcujícího zážitku.“
Sonja Griegoschewski, ředitelka Goethe-Institutu ve střední a východní Evropě, je ráda, že výstava bude brzy přístupná veřejnosti: „Instalace lesní observatoře Silva je součástí většího projektu World Wild Wald, v jehož rámci hledáme různé způsoby, jak lze novým způsobem zažít les, jak jej můžeme vnímat, abychom jej blíže poznali a porozuměli mu. Návštěvníci lesní observatoře například zjistí, jak změny vlhkosti, větru, teploty a světelného záření ovlivňují zvukovou kulisu lesa. Dozvědí se, jak stromy v důsledku sucha praskají a jak lze ze zvuků lesa vyčíst rozmanitost světa zvířat a rostlin.“
Výstava, která je součástí aktuálního ročníku Academia Film Olomouc, bude zahájena vernisáží ve Vlastivědném muzeu v Olomouci 20. dubna 2022 v 18 hodin, a poté ji bude možné navštívit v běžné otevírací době muzea: denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin po celou dobu trvání festivalu. Doprovodný program nabídne mimo jiné procházku lesem, ornitologický workshop pro děti či projekci kultovního německého filmu Fitzcarraldo režiséra Wernera Herzoga.
redakce 18.11.2024
Od začátku je také provázely chytré a sociálně kritické texty. Na festivalu Mighty Sounds vždy obstarávali jeden z hudebních vrcholů daného ročníku.
redakce 17.11.2024
James Brandon Lewis, Kamasi Washington, Mammal Hands, Joe Sanders, Adam Ben Ezra a další, celkem třináct koncertů velkých světových jazzových hvězd.
redakce 16.11.2024
Festival propojuje různorodé umělecké formy a prostředí na pomezí umění, pohyblivého obrazu, hudby, teorie i dlouhodobých spoluprací a rezidencí.
redakce 14.11.2024
Třicátý ročník královéhradeckého festivalu přivítá i Fontaines D.C. nebo Slipknot.
redakce 14.11.2024
Druhá zastávka série odehrávající se v sakrálních stavbách přiveze dva interprety experimentující s kytarou jako komplexním nástrojem pro tvorbu zvuku.
redakce 14.11.2024
Ment se zaměřuje na podporu nových talentů a vytváření příležitostí pro networking v rámci hudebního průmyslu.
redakce 13.11.2024
Festival Next otvorí vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu audiovizuálny umelec Robert Henke s dielom CBM 8032 AV.
redakce 11.11.2024
Hlavní myšlenkou je zvýšit povědomí o nových, mladých, progresivních kapelách a zajímavých projektech domácí hudební scény.
redakce 10.11.2024
Fontaines D.C. je jedna z mála mladých gitaroviek, ktorá dokáže vypredávať desaťtisícové haly a byť headlinerom veľkých festivalov.
redakce 09.11.2024
V polovině října se v Ostravě konala valná hromada České asociace festivalů, která sdružuje významné festivaly živého umění napříč uměleckými disciplínami.