redakce | Zprávy / Pozvánky | 01.12.2018
14. Festival krátkých filmů Praha, pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, se odehraje od 23. do 27. ledna 2019 v pražských kinech Světozor a Pilotů a nabídne opět aktuální pohled na světovou krátkometrážní tvorbu.
Festival uvede poctu Ingmaru Bergmanovi, příběhy ženských hrdinek z oblasti Amazonie, krátké filmy oceňovaného portugalského tvůrce, vizuální experimenty, program pro děti, zónu virtuální reality, den věnovaný české krátké tvorbě s Národní soutěží, noční moderovanou show plnou hororů nebo ty nejlepší krátké hrané filmy vyrobené v posledních dvou letech v Mezinárodní soutěži.
Hlavní část programu, Mezinárodní soutěž krátkých hraných filmů v délce do 30 minut, představí i letos téměř dvacet filmů z celého světa a její vítěz obdrží kromě hlavní ceny také finanční odměnu 2000 eur. Soutěž českých snímků svého vítěze ocení stejnou částkou. V porotách letošního ročníku zasednou mimo jiné polský režisér a scenárista Tomasz Wasilewski (Spojené státy lásky, 2016), mezinárodně uznávaný americký filmový kritik, video-esejista a filmař Kevin B. Lee nebo nezávislá dramaturgyně Laurence Reynolds.
Sekce Bergman Revisited oslaví stoleté výročí narození jednoho z nejvýznamnějších autorských filmových režisérů 20. století Ingmara Bergmana. Blok představí krátké filmy šesti švédských režisérů, které různými přístupy reflektují Bergmanovu tvorbu. Diváci uvidí například snímek Pernilly August, režisérky a herečky známé českým divákům třeba z Bergmanovy klasiky Fanny a Alexander, nebo z role matky Anakina Skywalkera Shmi ze ságy Star Wars, režiséra kultovního dramatu Jeden musí z kola ven Tomase Alfredsona, či Patrika Eklunda, jehož krátké filmy jsou pravidelně oceňovány na festivalech v Cannes a Sundance, a jeho snímek Místo abrakadabra, který Festival krátkých filmů uváděl, získal oscarovou nominaci v kategorii krátkometrážních filmů.
Na oblast Amazonie geograficky zaměřená sekce s názvem Amazona nabídne příběhy silných a nepoddajných ženských hrdinek, mezi jinými třeba Dívku, která tančila s ďáblem režiséra J.P. Mirandy Mariy, který získal Zvláštní uznání poroty v Cannes nebo film Violet Sunday režisérky Any Cristiny Barragán, jejíž film Alba reprezentoval Ekvádor na loňských Oscarech.
Nezávislá sekce festivalu v Cannes - La Quinzaine des réalisateurs - existuje již od roku 1969; vznikla v reakci na květnové události roku 1968, aby méně okázalým způsobem prezentovala i méně známé filmaře a to zcela nezávisle na hlavním programu festivalu a jeho dramaturgii. Tato sekce, zkráceně nazývaná jako Quinzaine, uvedla v minulosti snímky třeba George Lucase, Kena Loache, Michaela Hanekeho nebo Spikea Leea. Vybrané snímky posledních sedmi let existence krátkometrážního programu představí členka letošní poroty Národní soutěže a nezávislá dramaturgyně, která stála v posledních letech za výběrem těchto krátkých snímků, Laurence Reynolds. Mezi jinými nám představí film české animátorky a režisérky Michaely Pavlátové Tramvaj nebo snímek oceňovaného kolumbijského režiséra Franca Lolliho s názvem Rodri.
Portugalský režisér Gabriel Abrantes má již na kontě řadu festivalových ocenění. Jeho poslední celovečerní snímek Diamantino, uvedený i na MFF Karlovy Vary, si vysloužil pověst nejzvláštnějšího filmu Cannes 2018. Snímek získal hned dvě ocenění, Cenu poroty Palm Dog a Nezávislou cenu kritiků. Abrantesovu krátkou tvorbu, originální filmařský přístup a neotřelé nápady představí čtyři snímky, mezi jinými třeba film Freud und Friends, uvedený na téměř dvaceti světových festivalech nebo snímek Umělý humor, loni uvedený na FKF Praha v Mezinárodní soutěži.
V programu již tradičně diváci i letos najdou oblíbenou Brutal Relax Show extrémních a hororových titulů, LABO, program složený z filmů pohybujících se na hraně experimentu a konvenční hrané produkce, filmy využívající neotřelých vypravěčských postupů a výrazových prostředků, v nichž nejde ani tak o vyprávění příběhů, jako spíše o prostou slast z dívání se a prvobytnou moc filmových obrazů.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.