redakce | Zprávy / Pozvánky | 13.03.2023
Městské kino v Uničově se ve dnech 17. a 18. března stane dějištěm 49. ročníku Mladé kamery, tradičního setkání mladých filmařů z České republiky i ze zahraničí. Hlavní součástí festivalu je soutěžní přehlídka krátkých filmů autorů mladších 30 let.
O účast v soutěži letos bojovalo 184 filmů. Podobně jako v minulých letech i letos celková délka přihlášených filmů přesáhla časové možnosti festivalu, proto jich do vlastní soutěže bylo zařazeno „jen“ symbolických 49, mezi nimi sedm snímků ze zahraničí. I tak bude celkový promítací čas dosahovat téměř osmi hodin. Nejpočetněji jsou v soutěži zastoupeny hrané filmy od absurdní grotesky po psychologická dramata, kdy někteří filmaři vycházeli z literárních předloh, jiní zpracovávali aktuální společensky závažná témata. Samostatná kategorie je určena animovaným filmům, v níž se diváci mohou těšit na anekdotické miniatury, vedle kterých se však představí i snímky závažnějšího charakteru. Třetí soutěžní kategorii tvoří filmy dokumentární, experimentální či hudební.
O ocenění nejlepších filmů bude rozhodovat odborná porota, ve které letos poprvé zasednou hned tři ženy: Veronika Hanáková, absolventka filmové vědy na FFUK, která v současné době tvoří filmovou dramaturgii pro pražský Kampus Hybernská, Alexandra Plakhova, studentka filmové vědy na FFMU, a její oborová kolegyně Dana Licehamrová, která mj. píše pro kulturní čtrnáctideník A2. Ty doplní Martin Müller, režisér – dokumentarista a vedoucí Audiovizuální produkce UP Olomouc a ani v tomto roce v porotě Mladé kamery nebude chybět Martin Čihák, pedagog FAMU. Návštěvníkům i soutěžícím bude v době festivalu k dispozici jako konzultant režisér a motion designer Lukáš Veverka.
Po ukončení soutěže bude v sobotu odpoledne pro účastníky festivalu připraven workshop Rukodělný film. Současně bude promítnuto experimentální filmové drama á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN a dokument Martina Müllera Černí Češi. Diváci se mohou těšit i na besedu s režisérem a dalšími tvůrci. Celou akci uzavře tradiční afterparty s koncertem projektu Leto s Monikou písničkářky a skladatelky Moniky Omerzu Midriakové.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.