redakce | Zprávy / Nové desky | 06.10.2017
Are We Now Here or Nowhere? představuje hudební spojení dvojice Hey!zeus.i a Radimo, která na tuto nahrávku přichystala netradiční fúzi jazzových struktur s hip hopem. Radimo z kapely Champion Sound (mj. bývalý support band Prago Union) londýnského producenta a rappera prvně potkal před mnoha lety přímo v Londýně, na toto setkání po letech vzpomíná takto: "Když jsem se náhodou potkal s Hey!zeusem v roce 2008 v londýnském Jazz Café, ani jsem netušil jak zásadní spojení se tím pro mě zrodilo. Po první studiové session však bylo jasno. Do té doby jsem nezažil ve spolupráci instrumentalista-producent takovou tvůrčí svobodu jako s ním. Většina tracků vznikla jako tzv. first take, nahrávám tedy to první, co mě v tu chvíli napadne, prvotní inspirace a většinou to tak i bez jakýchkoliv editů končí v této syrové formě i v tracku. Někdy bláznivě zefektováno, jindy v několika vrstvách." První společnou kompozicí se tak stal track Annunaki Ninja Trials, který vyšel digitálně již v roce 2011 a odhalili tak, kam bude směřovat jejich společné tvoření, v němž spojují free jazz, hip hop s klasičtější tváří jazzu s notnou dávkou psychedelie.
K finální podobě Are We Now Here or Nowhere? v časovém mezidobí uteklo dlouhých šest let a vydání tohoto originálního materiálu lze brát jako jakési vyústění této dlouhodobé spolupráce. Na desce se objevuje i několik dalších skvělých hráčů. Nemůže zde například chybět parťák Hey!zeuse z dua Obba Supa (vydávajícího převážně na německých labelech Sichtexot a Project: Mooncircle) Teknical Development.IS, dalšími nezaměnitelnými vokalisty jsou King Kashmere of Strange U nebo Stacy Epps, ta má na svém kontě dvě alba Ruff Draft a The Awakening. Na basovou kytaru se zde představuje Honza "Watcha" Koukal a na klávesy pak Blue Daisy (vlastním jménem Kwesi Darko), jenž má za sebou spolupráci s Trickym, Snow Ghosts a ve výčtu jeho remixù naleznete takové položky, jako úpravu hitu Night Air Jamieho Woona nebo skladby Stay the Same z dílny Bonobo.
Základem jednotlivých fragmentù, jak již bylo řečeno v úvodu, byly jam sessions, které se permanentně nahrávaly a až následně přišla etapa jakéhosi zbrušování hran. Vedle laborování se zvukem se do popředí postupně dostávala melodická preludia, ty i vytvářejí určitá překlenutí těchto ruchových smyček. Radimo se zhostil i celé řady dechových nástrojů (altový a sopránový saxofon, flétny), perkusí, klávesových nástrojù nebo dotvářel i nemálo věcí přímo pusou (hlasy, pískání). Elektronika je zde jen v náznacích a spíše figuruje v jakémsi závěsu, i jednotlivá tempa a beaty vznikaly spíše nenaprogramovanou cestou. Are We Now Here or Nowhere? promlouvá rozmáchnutou instrumentací a i samotné hlasy (nejenom hostujících protagonistù) se často stávají dalším použitým nástrojem k dotváření finální podoby dané kompozice. Jazzové roviny se prolínají od jeho free variaci přes soudobé odnože až po tu dřevní, nejklasičtější. Jejich protipólem jsou pak hip hopové stavební prvky a studiová práce Hey!zeuse.
Are We Now Here or Nowhere? je na české poměry netradiční počin, na kterém se mísí hned několik hudebních forem a žánrů. Spojení rozličných podobenství jazzu, hip hopu, samplingu, rapu a vokálních improvizací má jasně rozpoznávací znaky tvorby dvojice Radimo a Hey!zeus.i - její zvukový experiment funguje hned v několika rovinách. Výsledek této tvůrčí periody Radimo shrnuje slovy: "Miluju jeho styl produkce. Zní totálně organicky, jak živý jazzový bubeník a přesto je tak hiphopová a plná prostoru. Pro mě osobně absolutnì inspirativní hudba. Jednoznačně je to mùj nejoblíbenější producent, se kterým spolupracuji, jedině s ním si můžu ve studiu dovolit opravdu cokoliv, i sebešílenější věc, která mě napadne. A co je nejlepší, on je za to rád!" Je tedy na co se těšit.
Hey!zeus.i & Radimo
Are We Now Here or Nowhere?
www.minorityrecords.com/heyzeusi-radimo
www.championsound.cz
Foto © Veronika Donutková
redakce 22.01.2025
První singl ze stejnojmenného devítiskladbového alba Fragile Open ztělesňuje estetiku celého alba a koncepci Fetisheye jako dua.
redakce 12.01.2025
Klamm s Rezkem o své tvorbě hovořili jako o improvizovaném popu a své nahrávky doprovázeli texty, které si libovaly v žánrové mystifikaci.
redakce 07.01.2025
Album plné úžasných povznášejících melodií, které v každém živém tvoru probouzí dobrosrdečnost a lásku.
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.