Zprávy / Festivalové

Hradby Samoty hudbou i poezií temnoty

Hradby Samoty hudbou i poezií temnoty

redakce | Zprávy / Festivalové | 29.05.2016

Ti z vás, kteří festival Hradby Samoty znáte, či jej pravidelně navštěvujete si jistě dovedete představit, jakou atmosférou tato událost vítá, a kolik známých zase po roce uvidíte. Pokud jste ovšem s tímto festivalem ještě neměli zkušenost, pak si zkuste představit, jak asi vypadá třídenní obsazení hradu poblíž Brna nejroztodivnějšími umělci, performery, dj's nebo prodejci obskurního merchandisu, a to od hudebních nosičů až po oblečení a rukodělné artefakty. To, co kdysi dával Pražský industriální festival, nebo jak se ve svých počátcích formovala bolkowská Castle Party, to samé můžete zažít na letošních Hradbách Samoty, které se uskuteční ve dnech 14. až 16. 7. 2016 na zámku v Rosicích u Brna. Ač lokalita, pořadatelský tým i dramaturgie drží podobnou linku jako v letech minulých, letos se přeci jenom dočkáme významných změn.

Předně se Rosické setkání příznivců obskurní avantgardy více než kdy předtím ubírá do plnohodnotné audiovizuální události, kdy v prostorách zámku a přilehlého protiatomového krytu určeného kdysi pro elitu jihomoravské KSČ, vznikne svébytná vizuálně-literární platforma tvořící protipól bohaté nabídky živých hudebních projektů tradičně kralujících v prostorách barokního divadla. Příznivci video artu, sound instalací, literatury a výtvarného umění se tak mohou těšit na olomouckou multižánrovou uměleckou skupinu Chaos Company, realitu měníci seskupeni Lesmïr, radikální audiovizuální instalace Radima Labudy, hlukový processing Michala Cába nebo lascivní performanční ženské duo Geng Beng. Tito všichni vás spolu s výtvarníky Hannibalem Tripetem a Svjatogorem přenesou do zcela nové reality rosického zámku, kterou budou obývat podivné hudební entity nejrůznějšího zaměření.


Závan prastarého budhismu tuvinských stepí přiveze Alex Těgin s dnes již kultovním projektem Phupha, jehož vzývání a hlubinné vibrace posvátných manter rozvinou jedni z nejznámějších představitelů belgické rhytm/ambientní scény Gwen Tremorin a Nicolas Van Meirhaeghe s projekty Tzolk'In, Empusae a Flint Glass. Do ještě temnějších vod následně posluchačstvo ponoří švédský black/industriální démon Trepaneringsritualen nebo důrazné postindustriální pochodové úderky Horologium či pražská obnovená legenda Aghiatrias. Vrcholnou destrukci hudebních forem a nářek trpícího světa zprostředkují v nekompromisních hlukových nárazech rakousko-čeští Institution D.O.L., berlínští Human Larvae, pražské duo Magadan , česko-slovenská Hluková sekce, nebo power electronics inkarnace pardubických hlukařů Paregorik jménem Teorema.


Pro hlubší zážitky rozplynutí vědomí v očistných strukturách frekvenčních hloubek organizátoři doporučují využití esoterických představení projektů Do Shaska!, litevského projektu Oorchach nebo šamanského Holotrop, jehož set vyčistil prostor rosického zámku již minulý rok. Jak bývá dobrou tradicí, nahromaděnou energii či naopak smutek zpracují matadoři slovenské techno/tekk/breakcore/electro/rhythm noise scény Lazy Bastards Sound.


Každý ročník festivalu Hradby Samoty se snaží přinést svým účastníkům z řad hudebníků a návštěvníků nové zkušenosti, nové možnosti i zážitky. Letošní rok tak samozřejmě nebude výjimkou, nicméně i přesto nás oproti minulým rokům čeká jedna zásadní změna ohledně rozčlenění prostoru samotného festivalu. Hlavní scéna zůstává v prostorách barokního divadla, přesně tak, jak jste již z minulých let zvyklí, změna ovšem přišla v otázce dalších scén. Ty se letos proměnili v rámci úplně nového konceptu tzv. 3 otevřených bran.

První brána povede do hradního podzemí, dříve nepřístupného, ve které se bude nacházet druhá hudební scéna, v minulých letech umístěná do protiatomového krytu. Kryt samotný zůstane přístupný i nadále v rámci běžné prohlídky, nicmméně detonační wattáže aparatury Lazy Bastards Sound se přesouvají spolu s příslušnými interprety přímo pod hradní nádvoří. Druhá scéna bude také pro ranní nedočkavce hostit i obskurní kino plné neobvyklých a těžko sehnatelných filmových i nefilmových kousků. Druhá brána povede do prostor zámeckých příkopů, ve kterých vyroste úplně nová scéna nazvaná Sen stage. Na Sen stage se představí celá plejáda roztodivných performerů, básníků a vizuálních umělců a hudebních podivínů. Můžete se těšit na živou akční malbu, halucinogenní poezii, ohnivé show a další fantaskní výpady v podobě nejrůznějších uměleckých přesahů. Třetí brána pak povede do dalšího nově zpřístupněného prostoru, do zámeckých zahrad. Ty budou sloužit zejména jako místo odpočinku a rozvoje vlastní fantazie. V korunách stromů budou zavěšené specifické instalace vytvořené na míru celé zahradě a můžete se těšit i na videomapping, který vytvoří v celém prostoru zahrad nečekané vizuální kreace. S příchodem noci se tak prakticky celý zámek Rosice promění ve fantaskní svět barev, neuchopitelných tvarů a podprahových informačních proudů, které spolu s třema scénami posunou zážitek z Hradeb Samoty zase o krok dále.

Vstupenky jsou k dispozici v ceně 40 EUR (1100 Kč) na celé tři dny festivalu a jejich počet je vzhledem ke komfortu návštěvníků omezen na 222 kusů. Rosický zámek i samotné městečko nabídnou návštěvníkům skvělý komfort jak ubytování, tak i služeb. Domácí kuchyni, pivo z regionálního pivovaru i sběratelské rarity hudební a nehudební povahy vám naservíruje přímo festivalový areál zámku, blízkost do Brna, množství obchodů a restaurací zase samotné městečko Rosice, takže si i náročnější návštěvník festivalu přijde na své. Hlavní devizou Hradeb Samoty je ale unikátní propojení návštěvníků, umělců i vydavatelů mezi sebou v jednu kompaktní subkulturu, která dává všem meziprostorovým šílencům, a hudebním bláznům na tři dny pocit, že na hradě v Rosicích jsou zase alespoň na chvíli mezi svými.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jeden svět odhaluje vizuál, znělku i první filmy

redakce 22.01.2025

Letošní program nabídne filmy rozebírající vliv sociálních sítí nebo ruskou propagandu a na celospolečenské fenomény upozorní i skrze individuální příběhy.

Poslední vlna CTM 2025

redakce 21.01.2025

Letošní ročník slibuje divoké novinky od temného operního undergroundu a křehkých emocí až po generativní syntézu a klubové vibrace.

Sedmý Ma Fest v Punctu

redakce 17.01.2025

Hudba Jungle Debris sahá od hravých písniček a dronového minimalismu přes disonantní lyriku až k intenzivním a naléhavým projevům.

Róisín Murphy na Pop Messe

redakce 16.01.2025

Róisín Murphy je královnou třpytek, flitrů a opojného disco eskapismu.

Scandi ve znamení příběhů o politickou moc

redakce 14.01.2025

Letošní program se nese především ve znamení politiky a zákulisních mocenských tahanic, často založených na základě skutečných událostí.

Festival Search & Destroy na Sedmičce

redakce 09.01.2025

Sedm setů, z nichž jeden tentokrát zavítá ze Slovenska a hned dva budou mít světovou premiéru.

První jména pro Colour Meeting

redakce 06.01.2025

Mezi první oznámená jména patří Daniel Romano's Outfit, kanadská punk-rock’n’rollová senzace známá nespoutanou energií a hypnotickými melodiemi.

Na Piano Day švédský klavírista Henrik Lindstrand

redakce 06.01.2025

Jeho nové EP Last Child in the Woods mísí klavír se syntezátory, smyčci a dechovými nástroji.

Sound of Fractures a Lowtopic premiérově v rámci Spectaculare

redakce 05.01.2025

Oba se nebojí kombinovat klubové beaty s náladotvornou atmosférou, ambientními plochami a špetkou postrockové emocionality.

Die Antwoord na Metronome Prague

redakce 05.01.2025

Sobotní lineup ozdobí nejen kanadská Alanis Morissette, ale také tři české zpěvačky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace