Zprávy / Úplňkové

Isama Zing vydává debutové album Blurry AF

Isama Zing vydává debutové album Blurry AF

redakce | Zprávy / Úplňkové | 22.11.2021

Isama Zing je producent pendlující mezi Bratislavou a Prahou, DJ, člen kolektivu Mäss a platformy SHAPE. V patnácti letech propadl lásce ke kombinaci violoncella, zpěvu a elektroniky. Později se nadchl pro experimenty inspirované zvukem labelu Warp a producentskou scénou desátých let, aby na své umělecké cestě dorazil až na křižovatku mezi dekonstruovanou klubovou hudbou a experimentální popovou produkcí. Pod nickem Isama Zing se skrývá Jonatán Pastirčák, vystupující také jako Pjoni. Pastirčák je známý zejména coby spolupracovník Katarzie, producent posledních alb Zrní či Zvířete jménem Podzim a skladatel filmové hudby (V síti, Čiary, Špina atd.). Isama Zing vydal v roce 2017 debutové eponymní EP, nová dlouhohrající kolekce Blurry AF vychází 22. listopadu 2021.

Skladby na Blurry AF překvapují různorodými tvůrčími přístupy. Nechybí rekontextualizované tradiční romské balady „halgato“, popové vokální skladby s noisovou produkcí, drone ani euforické syntezátory. Vše drží pohromadě osobitý a nezaměnitelný sound design. Novinka rýsuje v tvorbě Isamy Zinga výraznou dělící linii. Dříve se zaměřoval převážně na instrumentální a klubovou hudbu, na Blurry AF pracuje s kulturním a žánrovým prolínáním, přičemž důležitou součástí jeho arzenálu se stávají vokální party. Album pohání hluboký obdiv k hudebníkům vymykajícím se žánrovému zařazení a ohledávajícím hranice vzájemného propojení – namátkou FKA Twigs, Mica Levi alebo Julius Eastman.

„Žánre a trendy ma bavia ako zdroj inšpirácie, ale nudí ma ich nasledovať a kopírovať, aj keď pri kopírovaní sa človek môže veľa naučiť,“ říká Pastirčák a pokračuje: „Do veľkej miery robím hudbu pre seba a jediné, kedy mám pocit, že má zmysel ju vytvárať, je vtedy, keď prekvapuje mňa, keď je to niečo, čo som predtým nepočul, alebo je to, to počuté, pretransformované do zvláštnej, možno až bizarnej kombinácie. Obohacuje ma spolupráca s ľuďmi, ktorí hudbu vidia inak a inak k nej pristupujú. Preto som sa rozhodol ísť cestou kolaborácií a ten proces bol naozaj veľmi inšpiratívny.“

Isama Zing předkládá na Blurry AF bohatý zvukový rejstřík, který může vzniknout pouze v magickém momentu spolupráce. Na každém songu spolupracovaly výrazné osobnosti různé žánrové niky. Objevují se zde pražští producenti Oliver Torr a Aid Kid, nadšenec do kombinace dancehallu, latinskoamerické hudby a industriálu DJ Gäp nebo vizuální umělkyně a varhanní experimentátorka 3C 273. V dalších skladbách hostují kanadsko-slovenský písničkář Milan André Boronell, zpěvačka Ela Tolstová (Tolstoys), herečka Táňa Pauhofová nebo výtvarnice a hudebnice Johana Belišová. Etnomuzikologická práce její matky Jany Belišové na poli tradiční romské hudby byla základním kamenem pro dvě balady, zpívané Irenou Pokutovou a Bélou Pokutou. Tyto skladby jsou holdem hudebnímu odkazu rómské kultury, která nejen ve slovenském kontextu čelí systémovému útlaku i zesilujícím se extremistickým náladám.

„Je málo hudby, ktorá mi dokáže privodiť také zimomravky, ako práve pomalé rómske balady v podaní spevákov, ako sú napríklad Béla a Irena. Takú autentickú emóciu nájdete inde len veľmi ťažko, lebo vychádza úplne priamo z ich každodennej životnej skúsenosti. Už dlho sa pohrávam s myšlienkou, ako prepojiť ich svet a emóciu s hudbou, ktorú robím, a konečne sa mi to podarilo. Pracoval som s archívnym materiálom Jany Belišovej, ktorá tieto piesne zbiera. Spolu s mojimi priateľmi producentami Aid Kidom a Oliverom Torrom sme ich posunuli do nového kontextu, ktorý voči rýdzej čistej emócii stavia špinu a choas nášho predigitalizovaného života,“ vysvětluje Pastirčák.

Více než cokoliv jiného je deska Blurry AF především prostředníčkem vztyčeným směrem k tribalismu, který můžeme sledovat v různých hudebních scénách a subkulturách. Je rovněž přítomný napříč společností a ve větším měřítku se projevuje třeba sociální segregací v digitálním i veřejném prostoru. Isama Zing se snaží, alespoň na zvukové úrovni, nesourodé prvky neoddělovat. Varhanní drony, hebké R&B vokály i ohromující industriální zvuky se na jeho albu elegantně propojují a vzniká tak něco neokázale nového.

Album Isama Zing – Blurry AF vychází 22. listopadu 2021 ve spolupráci labelů Mäss a Full Moon Forum. Digitální edici doplní v únoru 2022 limitovaná edice LP. Stokusová limitovaná edice bude k dispozici na transparentním vinylu, číslována a signována tvůrcem. Součástí limitované edice bude také inzert, který zůstává doposud skrytý tajemstvím.

Album Blurry AF bude pokřtěno 10. prosince v rámci eventu Lunchmeat feat. Heartnoize v Anežském klášteře v Praze.

Info

Isama Zing
Bandcamp umělce
Předprodej limitované edice vinylu Blurry AF

křest:
Lunchmeat feat. Heartnoize present:
Amnesia Scanner + Deena Abdelwahed + Evita Manji + Isama Zing & more
10. 12. 2021 19:30
Anežský klášter, Praha
fb událost

Vydání alba je podpořeno z veřejných zdrojů Fondu na podporu umenia. Album vychází v rámci projektu Full Moon Forum, který v roce 2021 podporuje Ministerstvo kultury České republiky.

foto © Lousy Auber a Damian Pastirčák

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Moody Moon Noize vol. 6: V Chomutově potřetí a zase jinak

redakce 17.12.2024

Na aktuální šestý ročník se Moody Moon Noize vrací do Chomutova potřetí a pořadatelé slibují další exkluzivní lokace – například Městské divadlo nebo Bezručovo údolí.

Full Moon #164: Rok Libuše Jarcovjákové

redakce 12.12.2024

Titulní téma otevírá rozsáhlý rozhovor, který s Jarcovjákovou vedla další známá česká fotografka Julie Hrnčířová.

Full Moon advent

redakce 03.12.2024

Playlist, tipy na dárky, soutěže, vstupenky na koncerty a další srandy.

Full Moon #163 na Spotify

redakce 28.11.2024

Magazín nabízí rozhovory s hudebními jmény jako Xiu Xiu, Anki, Viktor Ori nebo Role, profilové články o Jamie xx, Ekin Kil nebo Chat Pile. Pusťte si k tomu náš pleják.

Full Moon #163: Písně ztraceného světa

redakce 14.11.2024

The Cure se blíží padesátému výročí existence a aktuální písně ztraceného světa patří k jejich nejlepším. Předposlední letošní číslo Full Moonu nemohlo patřit nikomu jinému.

Full Moon #162 na Spotify

redakce 06.11.2024

Říjnové vydání Full Moonu se detailně zaměřuje na atlantskou scénu, přináší profily Outkast a Killer Mike, a analyzuje vlivy, které formovaly místní hudební podhoubí. Pleják k tomu.

Full Moon Coffee: Koňak z Hondurasu

redakce 31.10.2024

Cestovní kancelář Full Moon nabízí nový zájezd. Čerstvá várka Full Moon Coffee pochází z oblasti Copán v Hondurasu, od farmářky Sindy Fortín.

Full Moon #162: Hlavní město rapu

redakce 17.10.2024

Titulní strana patří jedné z tamních největších hvězd, raperovi, herci a režiséru Donaldu Gloverovi, vystupujícímu coby Childish Gambino, který měl v listopadu poprvé vystoupit v Česku.

Full Moon #161 na Spotify

redakce 03.10.2024

Přestože Oneohtrix Point Never přeložil své turné na rok 2025 a do Prahy tentokrát nezavítá, v aktuálním čísle se o této výrazné osobnosti globální hudební scény dozvíte hodně.

Full Moon #161: Vzpomínkami kupředu

redakce 18.09.2024

Téma věnované výrazné osobnosti globální hudební scény otevírá exkluzivní rozhovor Jonáše Kucharského, Oneohtrix Point Never se v něm obrací nejen ke kořenům.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace