redakce | Zprávy / Nové desky | 02.07.2019
Z Hané do Nového světa aneb tváří v tvář americké tradici. Jakuba Šimanského s jeho akustickými kytarami potkáváme na různých punkových akcích, koncertech nebo křtech knih již několik let. Někdejšího bubeníka noiserockové skupiny Unna jednoho dne unavil hluk a ponořil se hluboko do tradičního folku a kytarové techniky, která se nazývá americký primitivismus. Jakub Šimanský debutoval pod svým jménem v roce 2016 kazetou Face to Face Against American Primitivism in Eastern Europe, její pokračování nyní vychází ve spolupráci s labelem Full Moon Forum. CD Face to Face Against American Primitivism in Eastern Europe vol. 2 vychází v úterý 16. 7., předplatitelé Full Moonu #99–100 jej obdrží spolu se svým výtiskem.
„Hrál jsem nějakou dobu v kapele, kde jsem nebyl úplně spokojený, a tak jsem prostě začal hledat něco, kde bych se mohl lépe realizovat. Moc se mi líbilo, jak se dá udělat z minima maximum, a přitom to zní tak skvěle,“ vysvětluje Jakub Šimanský v aktuálním rozhovoru pro Full Moon. Zajímavé je, že jeho instrumentální folková produkce neoslovila jen domácí alternativní scénu, ale také mnohé fanoušky v zahraničí, například label Dying for Bad Music, který se zabývá právě tradiční folkovou hudbou. Šimanský rovněž letos v dubnu vydal s Tomášem Niesnerem společné album Tance neznámé, na konec roku se připravuje ještě debut skupiny Fotbal, ve které se po dlouhé době vrátil k bicí soupravě.
Kolekce Face to Face Against American Primitivism in Eastern Europe vol. 2 v mnohém navazuje na debutovou kazetu, zároveň je ale zcela zřejmé, jak dlouhou cestu Šimanský během několika málo let ušel. Skladby jsou mnohem propracovanější a dotaženější, výrazně se posunula i jeho kytarová technika. Melodie oplývají značnou mírou psychedelie a na desce se objevují také náznaky východních harmonických postupů. „Poslední dobou začínám více brát hudbu jako takovou, nedělit nebo nehledat podle žánru, ale podle určité kvality. Tak, jak ji vnímám já. Pořád mám potřebu jít dál, hledat a měnit, takže je klidně možné, že to, co dělám, nebude mít brzy s americkým primitivismem tolik společného.“
Jakub Šimanský – Face to Face Against American Primitivism in Eastern Europe vol. 2
1. Bulgarian
2. Walking Around the Red-Blue Cuckoo
3. On the Ledge
4. Dog Star
5. Enfant Terrible Death Ride
6. The Black Rose the White Masks
7. K-Hole Forever
Album vychází v rámci projektu Full Moon Forum, který v roce 2019 podporuje Ministerstvo kultury ČR.
redakce 22.01.2025
První singl ze stejnojmenného devítiskladbového alba Fragile Open ztělesňuje estetiku celého alba a koncepci Fetisheye jako dua.
redakce 12.01.2025
Klamm s Rezkem o své tvorbě hovořili jako o improvizovaném popu a své nahrávky doprovázeli texty, které si libovaly v žánrové mystifikaci.
redakce 07.01.2025
Album plné úžasných povznášejících melodií, které v každém živém tvoru probouzí dobrosrdečnost a lásku.
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.