Zprávy / Nové desky

Jan Faix a Marian Petržela podruhé společně

Jan Faix a Marian Petržela podruhé společně

redakce | Zprávy / Nové desky | 16.10.2017

Spolupráce hudebníků a pedagogů Jana Faixe a Mariana Petržely začala již v roce 2000, kdy se setkali v bluesové a jazzové kapele BlueSense (2000 – 2002), jejíž jádro postupně přerostlo v již čistě autorskou groove jazzrockovou formaci Bob Saint-Claire (2005 – 2013). Vedle této tvůrčí linie společně objevovali také volnou improvizaci, free jazz a rozšířené techniky hry na nástroje v rozličných projektech, například s petrohradským kytarovým virtuózem Borisem Gagloevem. Jako duo začali hrát v roce 2005, zpočátku výhradně akusticky (Faix – klavír, Petržela – bicí a perkuse) a tak také tehdy natočili své první album Improvisations.


Od té doby oba hudebníci nabírali samostatně mnoho hudebních zkušenosti také s prácí s elektronikou. Marian Petržela především jako člen koncertní sestavy známého producenta Floexe a Jan Faix v různých žánrově rozdílných kapelách a projektech (Unifiction, Skrytý půvab byrokracie, Stratocluster, Let's Bomb the Hell, Sova smrti či Count Portmon aj.). Své současné umělecké postupy a inspirace se v loňském roce společně rozhodli uplatnit také na druhém společném albu, natočeném ve studiu UHL Records, které od spolupráce na nahrávkách kapely BlueSense prodělalo také výrazně pozitivní vývoj. Základním přístupem byla při natáčení opět volná improvizace, tentokrát ovšem s širším instrumentářem i spektrem hráčských technik a s komplexnější studiovou postprodukcí. Jako digitální release vychází album v péči labelů Polí5 a Signals from Arkaim, na němž v digitální reedici vychází také první studiová nahrávka dua, Improvisations.

Info

Jan Faix – Marian Petržela

www.poli5.bandcamp.com
www.polipet.cz

Foto © Frontman

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází nová deska Viah

redakce 04.02.2025

Release zabývající se intervencemi v portugalském městečku, interakcemi s okolím, společnými improvizacemi a tvorbou.

Arleta vydává debutové album

redakce 29.01.2025

Na desce dokáže být krutá, romantická i vulgární. Má co říct a říká to nahlas.

mmnk a Legenda Ybokaj

redakce 28.01.2025

České texty, surová rytmika, ostré riffy, nezkrotitelná energie a dráždivý šarm. Nová deska.

cc:‘d k vydal album hypernova

redakce 26.01.2025

Album hypernova se může zdát nekoherentní a roztěkané, nicméně se inspiruje v hypersensitivitě a koláži.

Barks! od Blue Chesterfield

redakce 24.01.2025

Dynamika a kontrast jsou předními motivy celého souboru. V textech autor popírá jakousi konstantu času a prostoru.

Na jaře první album Fetisheye

redakce 22.01.2025

První singl ze stejnojmenného devítiskladbového alba Fragile Open ztělesňuje estetiku celého alba a koncepci Fetisheye jako dua.

Druhý život No Pavarotti

redakce 12.01.2025

Klamm s Rezkem o své tvorbě hovořili jako o improvizovaném popu a své nahrávky doprovázeli texty, které si libovaly v žánrové mystifikaci.

Klinik Kaviar Kavalier v reedici

redakce 07.01.2025

Album plné úžasných povznášejících melodií, které v každém živém tvoru probouzí dobrosrdečnost a lásku.

Barbora Hora vydává EP

redakce 19.12.2024

Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.

Zabiť Františka vydáva druhý album

redakce 18.12.2024

Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace