redakce | Zprávy / Nové desky | 12.09.2020
Album nazvané Potom složil a natočil zpěvák, kytarista a kytarář Jan Fic. Autorské písně plné silných výpovědí o současné době produkoval Martin E. Kyšperský. Novinka je druhou řadovou nahrávkou originálního písničkáře po vstupu na jeho sólovou dráhu a daleko blíže než k bluesrocku má k indie folku. Jedenácti písňová kolekce zachycující střet poety s realitou vychází 11. září 2020.
10+1 hudebních lásek Jana Fice si můžete poslechnout zde
Jan Fic avizoval novou nahrávku před časem singlem Podvedená generace. Už tato píseň ukázala, že celé album bude o výpovědi současného stavu generace, která většinu života prožila až po pádu komunismu. Síla příběhů a obrazotvornost textů Jana Fice je jen jednou z částí jeho druhé řadové desky. Z bluesového oparu barově špinavých melodii se prodralo ven jedenáct skladeb a tvoří silnou kolekci originálního písničkáře. „Moje předchozí album bylo hudebně mostem mezi mou bluesovou minulostí a folkem. Bylo tam pořád ještě víc cítit právě to blues. Současné Potom je už blues podle mě spíš tématy a náladou než formou. Uvědomil jsem si, že se fakt nemusím nechat ničím omezovat,“ říká Jan Fic. Dotvořit skladby do finální podoby pomohl Martin E. Kyšperský, leader kapely Květy. Výsledný zvuk je tedy na hony vzdálen uhlazenému popfolku, ale naopak skvěle vystihuje i místy ponurou atmosféru, kterou v sobě písničky mají.
Spolupráce s Martinem E. Kyšperským a Janem Ficem vyústila i do koncertní podoby. „Producentská role u mých nahrávek, to byla souhra náhod, ale jsem za ni strašně rád. Martinovi jsem stavěl i opravoval nějaký nástroje a tahle spolupráce prostě vyplynula. A troufnu si říct, doufám, že nadšení a spokojenost je oboustranná, takže v tom vesele pokračujeme na koncertech.“ Kdo znal předchozí kapelu Jana Fice The Weathermakers, bude možná na koncertech trochu zaskočen. „Ačkoliv blues miluju, nemám v sobě jen tenhle žánr,“ přiznává Jan Fic. „Sólový hraní mi dává větší svobodu. Vystupuju jako písničkář sám, to mě baví, je to osobní, intimní. Ale taky mám rád zvuk a náladu kapely, mám rád, když je občas muzika nářez, takže když můžu zahrát s celou kapelou (a troufnu si říct, že moje současná koncertní sestava je fakt dost silná), jsem za to hrozně rád a hodně mě to nabíjí.”
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.