redakce | Zprávy / Nové desky | 16.12.2017
V roce 1967 začal v časopise Mateřídouška vycházet kreslený seriál o KOCOURU VAVŘINCOVI A JEHO PŘÁTELÍCH, jehož autory byli spisovatelé Dagmar Lhotová a Zdeněk K. Slabý a ilustrátorka Věra Faltová. Zdeněk K. Slabý se tvorbě pro děti věnoval i nadále, ale postupem času se začal etablovat též jako hudební publicista a jeho zájem se od tradičního a moderního jazzu postupně přesouval do oblasti, pro niž se vžil termín "jiná hudba". Jeho rozhlasové pořady s názvem Svět jiné hudby se objevily na vlnách stanice Vltava v roce 1996 a o šest let později se s ním v jejich vysílání začal střídat syn Petr, který je připravuje dodnes (v současné době je možno slyšet ho každou první sobotu v měsíci od 23:00 do půlnoci).
V roce 1997 začala v Kulturním magazínu UNI pod hlavičkou Svět jiné hudby vycházet také neotřelá encyklopedická hesla, jež byla základem pro dva obsáhlé stejnojmenné lexikony (Volvox Globator 2002 a 2007). K padesátinám Kocoura Vavřince a jeho přátel vyšla v nakladatelství BB/art reedice souborného vydání všech původních pěti knižních titulů s názvem Velká kniha Kocoura Vavřince, ale také specifický počin propojující aktivity Zdeňka K. Slabého – s CD JINÁ HUDBA PRO KOCOURA VAVŘINCE (Polí5).
K jeho realizaci byli osloveni čelní představitelé české rockové i jazzové alternativní scény a každý pojal svou poctu jinak. Rozhodně nebylo záměrem vytvořit písničkové pásmo pro děti inspirované seriálem, ale naopak dát prostor k reflexi zcela bez hranic. Vzniklo tak album, které nabízí rozsáhlou škálu pojetí od příběhových písní až po abstraktní hudební exprese či koláže. Pro nezasvěcené může tak být i určitým motivačním průvodcem do světa pro ně neznámých subžánrů. Všechny sklady byly nahrány pro účely tohoto alba a najdeme tu i nevšední spojení – například Zuby Nehty a přátele nebo duo Miroslava Wanka (Už jsme doma) se synem Jakubem Čermákem (aka Cermaque) či zcela novou formaci Kolena (Josef Jindrák, Zdeněk Hmyzák Novák, Martin Tvrdý), jež se po realizaci oslavné písně pro Vavřince rozhodla pokračovat nadále.
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.