redakce | Zprávy / Nové desky | 24.02.2017
Šestice skladeb, ve kterých se Karol Mikloš vrací ke kapelovému zvuku s minimem elektroniky, hudebně nejvíc připomína debutové album The Same Mist Here, které vyšlo před téměř 20ti lety. "V skutočnosti dlhodobo pracujem na elektronických pesničkách, ktoré sa stále vyvíjajú a naberajú nové smerovania, ale nikdy sa nedokončujú... keď som po dlhej dobe opäť vzal do ruky akustickú gitaru, behom veľmi krátkej doby vznikla séria skladieb, ktoré boli od začiatku akoby hotové a z ktorých som mal pocit, že nesmú zostať v šuplíku," vysvětluje Karol. "Bolo jasné, že do elektronického konceptu nezapadajú a vyslovene si žiadajú živú kapelu. Mala to byť krátka kapelová odbočka, nakoniec však cesta k tomuto EP trvala viac než 2 roky."
Karol Mikloš sformoval novou kapelu s bubeníkem Alexandrom Salvianym (jinak i autor portrétu na obalu EP), který následně přivedl i další trenčínské hudebníky z mladší generace: kytaristu Andreja Petroviče a baskytaristu Petra Brhlíka. Novou sestavu nakonec doplnil kytarový mág Roman Hlubina, který už byl součástí Karolovy studiové a koncertní sestavy v období alba Vis-à-vis (2002). "EP formát sa mi veľmi pozdáva, pretože jeho dĺžka jednak umožnila, aby toto EP bolo ucelenou snímkou jedného obdobia a jednak mám pocit, že ľudia nemajú dnes veľmi priestor započúvať sa do hudby na viac než 20 minút," vysvětluje Karol, proč tentokrát nevytvořil regulérní album.
EP obsahuje dva energické singly, které avizovaly jeho vydání: strhující otvírák Poison, ke kterému vznikl i nápaditý animovaný videoklip od filmaře Rada Marčeka, a One Life More or Less, vydaný jako sedmipalec u příležitosti Record Store Day. You Went All Deep postupně přechází od popové baladičnosti až k vrcholu, který spíš připomína jam session. Druhou stranu otevírá jemně experimentální a členitá Safe but Insane - ta se textově najvíc dotýká tématu krize středního věku, které rezonuje celým EP. Ve skladbě Steering the Wheel Away, která místami připomíná soundtrack k filmu odehrávajícímu se v nevadské poušti, se Karol vrací k motivu uníku z reality. Závěrečný klavírní song Malady s podmanivými vokály zní jako hymna věčného smutku a naznačuje, kam by se Karol mohl hudebně ubírat v budoucnosti.
Poisoned EP vychází 27. 2. 2017 na značce Deadred Records/Starcastic Records na dvanáctipalcovém průhledném zeleném vinylu, i jako digitální download a stream v sítích Bandcamp, Spotify, Deezer, Apple Music a pod. Nahrávání proběhlo na různých místech na Slovensku, EP zmasteroval Tomáš Karásek v studiu Gargle&Expel v irském Dublinu. Grafická podoba obalu vznikla v studiu Fluidum Design.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.
redakce 09.12.2024
TransMythHuman zve na dobrodružnou výpravou do světa, kde se prastará mytologie potkává s futuristickými vizemi blízké budoucnosti.