redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.08.2018
Divadlo, koncerty, besedy s pamětníky i filmové projekce během srpnových dní připomenou 50 let od okupace tehdejšího Československa. Projekt Kolik stojí svoboda se bude konat od 10. do 21. srpna na scénách festivalu Živé ulice a v prostoru Moving Station. Přijede Divadlo Continuo, Spitfire Company, Vladimír Merta, Jan Kryl či Ivo Pospíšil. Chybět nebudou ani besedy s pamětníky.
Nejen události ze srpna roku 1968 připomene projekt Kolik stojí svoboda. „Prostřednictvím různých forem, především divadelních představení, ale i hudebních koncertů a následných setkání a besed, budeme sdělovat skutečné příběhy lidí, kteří jsou výrazně spojeni s rokem 1968,“ říká k projektu ředitel festivalu Živé ulice a autor happeningu Jakub Vedral.
Stěžejní část programu bude tvořit divadlo a hudba. V den zahájení srpnového bloku Živé ulice, tedy v pátek 10. srpna, zahraje v Proluce soubor Spitfire Company oceňované představení Antiwords, jež je ovlivněné dílem Václava Havla. Divadlo Líšeň v sobotu 11. srpna uvede jevištní reportáž Putin lyžuje, která zpracovává téma nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Divadelní sekci projektu uzavře Divadlo Continuo. V plzeňské premiéře uvede v úterý 21. 8. v prostoru Moving Station inscenaci Poledne. Toto dokumentární divadlo pojednává o událostech, které následovaly po moskevské demonstraci 25. srpna 1968 proti okupaci Československa vojsky.
Součástí celého projektu budou i koncerty písničkářů Vladimíra Merty, Jaroslava Hutky, Bohdana Mikoláška či Jana Kryla (bratra Karla Kryla). Koncerty se odehrají v neděli 19. srpna na scénách Živé ulice na náměstí Republiky a U Branky. Ivo Pospíšil ze skupiny Garáž vystoupí jako Dj Tea Jay Ivo ve čtvrtek 16. srpna. Všichni interpreti zažili rok 1968 a s návštěvníky koncertu budou v odpolední besedě v prostoru Inspiral Garden sdílet i své zážitky a postřehy, jež se váží k výročí 50 let od okupace tehdejšího Československa.
„Divadelní a hudební happening bude podpořen i dalšími formami umění. S organizací Post Bellum natáčíme videa pro projekt Paměť národa. Jedná se o nejrozsáhlejší veřejně přístupnou pamětnickou databázi v Evropě, o sbírku vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století. S pamětníky, kteří se do projektu zapojí, budou probíhat i diskuze,“ říká k projektu dramaturg Matěj Halaš. Kromě nových videí se plánuje několik besed či filmové projekce.
Festival Živá ulice
10. - 21. 8. 2018, Moving Station, Plzeň
web festivalu
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.