redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.05.2016
Mistři na strunné drnkací nástroje v projektu Struny nad Oslavou připraví pro Folkové prázdniny jedinečný koncert.
31.ročník mezinárodního multižánrového festivalu pokračuje v unikátním projektu tvůrčího setkání mimořádných hudebníků. Po Třech hlasech (2014) a Třech niněrách (2015) letos uslyšíme Struny nad Oslavou. Pozvání k projektu přijali jedinečný hráč na malou kytarku timple Germán López ze Španělska, domácí mandolinista Martin Krajíček a kytarový virtuóz Antonio Forcione nebo hvězdný senegalský hráč na koru Seckou Keita.
Udržují-li si Folkové prázdniny pověst výjimečného festivalu, přičítejme to také odvážné dramaturgické sázce na přesahové mezinárodní rezidenční projekty, jako jsou Struny nad Oslavou. Zadání je jednoduché: do Náměště pozvete hráčské individuality s potenciálem spřízněnosti a vstřícnosti, a čím kulturně vzdálenější, tím lépe, necháte je několik dnů zkoušet a vzájemně se poznávat. Vše - s dopředu neodhadnutelným výsledkem - vyvrcholí na společném pátečním koncertu.
"Pokud se ve vývoji projektu snažíte nalézt jakoukoliv logiku, s klidným srdcem od toho upusťte. Žádná tam není. Jenom jsme si s Michalem Schmidtem kdysi vysnili, že budeme na Folkové prázdniny zvát co nejzajímavější interprety, vyzveme je, aby si u nás udělali na několik dnů pohodlí a propojili své muzikantské přístupy tak, aby z toho vznikl exkluzivní koncert pro náš festival. Germána Lópeze jsme dvakrát slyšeli na veletrhu Womex a oba se svorně do jeho umění zamilovali. Tak vznikla idea i letošních Strun nad Oslavou," vysvětluje dramaturgyně projektu, houslistka Jitka Šuranská.
Germán López patří k nejrespektovanějším hráčům na malou kytarku timple, tradiční pětistrunný nástroj z Kanárských ostrovů, kde se mu láskyplně přezdívá camellito sonoro; něco jako ozvučený velbloud, to kvůli vypouklému korpusu, který před už třemi sty lety, kdy timple poprvé vyrobili na ostrově Lanzarote, někomu připomněl velbloudí hrb. López vystudoval klasický klavír, ale jeho doménou je tradiční hudba z Kanárských ostrovů. Zapletl se na cestách i s africkými vlivy a timple neváhá zkontaktovat s popkulturou: na albu Something Stupid vypustil do světa svérázné interpretace skladeb Boba Marleyho, Erica Claptona nebo Michaela Jacksona.
Kompletní sestava Strun nad Oslavou se vyvíjela postupně a přirozeně. S Germánem přijede jeho krajan a dlouholetý spoluhráč, kytarista Antonio Toledo, a dalšího virtuóza navrhnul - Antonia Forcioneho z Itálie, známého z koncertů s Johnem McLaughlinem nebo Trilokem Gurtu. Forcione se odmítá zacyklit v jazzu, rocku a flamencu, takže alternativu k hudbě, jaké se věnuje, hledá v triu AKA, do kterého vedle brazilského perkusisty Adriano Adewaleho patří i senegalský zpěvák a mistrovský hráč na koru Seckou Keita.
V Náměšti tak přivítají jednu z největších a nejinovativnějších instrumentálních hvězd současné západoafrické hudby. S velšskou harfenicí Catrin Finch například Keita natočil album Clychau Dibon, označené odborníky za nejlepší nahrávku world music roku 2013.
"S velkou radostí představíme také skvělé hráče od nás - mandolinistu Martina Krajíčka, kontrabasistu Juraje Valenčíka a slovenského houslistu Juraje Stieranku. A protože Folkové prázdniny představují pro takový projekt jedinečné místo, nenechte si ujít příležitost být u jeho premiéry a zároveň derniéry," uvádí Jitka Šuranská bez záruky, že se už tak mimořádná sestava nerozšíří o další nečekané účastníky.
Všichni aktéři se vedle společného pátečního koncertu v zámeckém parku představí se svými spoluhráči také na samostatných koncertech. Trio Krajíček & Valenčík &Stieranka v úterý 26.7., AKA trio ve středu 27.7. a Germán López ve čtvrtek 28.7.
Folkové prázdniny 2016
23. - 30. 7. 2016
Zámek, Náměšť nad Oslavou
www.folkoveprazdniny.cz
www.facebook.com/folkoveprazdniny
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.