Zprávy / Festivalové

Nejlepší český festival v Rumunsku: Banát

Nejlepší český festival v Rumunsku: Banát

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.04.2016

Festival Banát si už našel místo na české festivalové mapě, přesto ho budete hledat velmi těžko. Koná se tisíc kilometrů od Prahy, v rumunském Banátu. Právě mnohonárodnostní Banát je i územím početné české komunity, která zde od roku 1823 žije v šesti ryze českých vesnicích. I v letošním roce se Banát promění na svátek české kultury a na konci srpna (17. 8. - 21. 8. 2016) zde vystoupí třeba Zrní, Vladimír Merta, Jalbkoň, Lucie Redlová, Prouza, Never Sol a mnoho dalších.

Totální izolace v horách nad Dunajem dokázala téměř dvě stě let udržet českou kulturu v takovém stavu, v jakém na začátku devatenáctého století z Čech odešla kvůli vidině slibů. Ty měl na svědomí uherský podnikatel Magyarly. Sliboval hory a doly, oboje Češi po náročné cestě na ručně vyrobených vorech po Dunaji nalezli. Ovšem ve zcela jiné realitě. Po třech letech Magyarlymu skončil kontrakt s vládou a nechal Čechy v horách o rozloze Libereckého kraje zcela napospas svému osudu. Krajané si tak vybudovali vesnice a díky nedostupnosti těchto osad, izolovaní od zbytku Rumunska, se starali v horách jen sami o sebe. Až po popravě rumunského diktátora Ceausesca, se otevřely nejen hranice a přístup do této oblasti, ale především konečně nové možnosti pro krajany. Kvůli obrovské nezaměstnanosti, uzavření dolů a pádu zemědělství, krajané hledají částečně záchranu v turistickém ruchu, téměř každé stavení nabízí možnost nahlédnout do nevšedního života místních, přespat, pobavit se a zažít tak neopakovatelné zážitky ze společného shledání.

"Právě rozvoj šetrného cestovního ruchu je jednou z mála možností, jak místním obyvatelům dát možnost vydělat. Průměrný plat v této oblasti je něco pod čtyři tisíce českých korun, spotřební ceny jsou podobné jako u nás. Když se pak u místních ubytují dva turisté na týden, mají jen za přespání dva a půl tisíce, něco utratí za stravu a suvenýry," přibližuje turistickou a ekonomickou situaci Štěpán Slaný, pořadatel banátského festivalu.

Právě i díky rozvoji turistického ruchu se začal konat tento festival, u jehož zrodu stála organizace Člověk v tísni. Tu vystřídali v posledních čtyřech letech kluci z eibentálské hospody "U Medvěda", kteří tak stojí na prahu nového hudebního dobrodružství. Na trochu jiný festival organizátoři lákají společným autobusovým svozem, kdy v každém jede minimálně jedna kapela.


Během pětidenního výletu, máte možnost zažít výlet na Dunaj, jeho soutěsky Kazana a unikátní jeskynní systém Ponicova, nasát nevšední život ve vesnici a sblížit se s místními, nebo dokonce u nich bydlet. "Snažíme se dělat dost věcí trochu jinak než ostatní festivaly, každý účastník zde musí souznít s místní atmosférou, nemůže čekat, že na něj budou čekat všude přítomné informace, ty si v případě zájmu prostě musí sehnat. Zná rozpis kapel a ví v kolik odjíždí autobus do České republiky. Čekají ho tak čtyři dny skvělé hudby, místního jídla a pálenky," dodává Štěpán. Čtyřdenní pobyt není jen o hudbě, ta se často stává i okrajovou záležitostí. Čím dál častěji se stává, že lidé jen korzují dlouhou vesnicí, povídají si s místními, nasávají dávné příběhy našich krajanů, degustují, nebo poznávají krásnou přírodu českého Banátu.

V letošním roce se opět rozšíří počet scén, vedle hlavního pódia Ujbányja, to je pak především odpolední hraní přímo v hospodě "U Medvěda". Návštěvníci mohou navštívit i kulturní dům, kde bude v akci deset divadelních souborů a mnoho přednášek. Vedle hlavního pódia se pak vyčistily i dvě hornické vily, kde se navazuje na kulturní dům, zde je možnost shlédnout dokumenty a další přednášky. V nočních hodinách pak funguje pro tance chtivé účastníky i elektrostage.


Do pořádání festivalu na konci světa je zapojena téměř celá vesnice, právě její obyvatelé zajišťují všechny služby a tím si mohou zajímavě přivydělat ke svému skromnému rodinnému rozpočtu. Bez reklam, bez signálu, sudové kempové sprchy, kadibudky a především tisíci kilometrové síto, které se vydají překonat jen ti, kteří po tom opravdu touží. "Pro místní je to vždy největší událost roku, díky izolovanosti vesnice se obyvatelé nemohou často setkat s krajany z Čech. Na událost se připravuje celá vesnice, je krásné vidět, jak festival ji v dobrém změnil, všude se pečlivě uklízí, připravují se suvenýry, děti nacvičují vystoupení na folklórní vystoupení," vypráví Honza Duben. Právě pro děti je zaměřená i materiálně finanční sbírka, v níž se angažují téměř všichni návštěvníci festivalu.

To však není všechno, skvělá je i kompletní, trochu alternativně učesaná dramaturgie celé akce pod taktovkou Ondřeje Ježka z OTK. Letos se návštěvníci mohou těšit na Zrní, Vladimíra Mertu, Živé kvety, Lucii Redlovou, Jablkoň, Prouzu, Never Sol, Vasilův Rubáš a dalších dvacet českých kapel a dokonce i několik divadelních souborů - divadlo Kubrt, Krabice, Slovosledi, Demago apod. Novinkou bude i rumunský filmový festival One World, jenž bude po Bukurešti druhým oficiálním festivalovým místem a bude zaměřen především na místní tvorbu.

Součástí festivalu je i folklórní vystoupení krajanských souborů z českých vesnic Banátu a Srbska, školní divadla, výstavy fotografií, promítání dokumentů. Pětidenní hudební putování vyjde jeho návštěvníky na tři a půl tisíce korun (vstupenky lze objednat na webu festivalu). V ceně je cesta autobusem, vstupenka a kempovné. Při banátských cenách piva (25 Kč výborná dvanáctka, za stejnou cenu je domácí, dvakrát pálená, slivovice) a skvělém zážitku vyjde na více než rozumnou cenu. A pozor, kapacita festivalu je omezena necelou tisícovkou návštěvníků, u kterých již v posledních letech funguje věrnostní systém. "Vesnice ani festival není nafukovací, kapacita je na hraně tisícovky návštěvníků, dále to již nepustíme, akci a atmosféru by to ztratilo, místa však ještě jsou, tak pospěšte," láka Štěpán.

Info

Festival Banát 2016
17. - 21. 8. 2016
Eibenthal, Mehedinti, Rumunsko

www.facebook.com/events/1459942220946988
www.facebook.com/festivalbanat
www.festivalbanat.cz

Foto © Vlastimil Vojźek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jeden svět odhaluje vizuál, znělku i první filmy

redakce 22.01.2025

Letošní program nabídne filmy rozebírající vliv sociálních sítí nebo ruskou propagandu a na celospolečenské fenomény upozorní i skrze individuální příběhy.

Poslední vlna CTM 2025

redakce 21.01.2025

Letošní ročník slibuje divoké novinky od temného operního undergroundu a křehkých emocí až po generativní syntézu a klubové vibrace.

Sedmý Ma Fest v Punctu

redakce 17.01.2025

Hudba Jungle Debris sahá od hravých písniček a dronového minimalismu přes disonantní lyriku až k intenzivním a naléhavým projevům.

Róisín Murphy na Pop Messe

redakce 16.01.2025

Róisín Murphy je královnou třpytek, flitrů a opojného disco eskapismu.

Scandi ve znamení příběhů o politickou moc

redakce 14.01.2025

Letošní program se nese především ve znamení politiky a zákulisních mocenských tahanic, často založených na základě skutečných událostí.

Festival Search & Destroy na Sedmičce

redakce 09.01.2025

Sedm setů, z nichž jeden tentokrát zavítá ze Slovenska a hned dva budou mít světovou premiéru.

První jména pro Colour Meeting

redakce 06.01.2025

Mezi první oznámená jména patří Daniel Romano's Outfit, kanadská punk-rock’n’rollová senzace známá nespoutanou energií a hypnotickými melodiemi.

Na Piano Day švédský klavírista Henrik Lindstrand

redakce 06.01.2025

Jeho nové EP Last Child in the Woods mísí klavír se syntezátory, smyčci a dechovými nástroji.

Sound of Fractures a Lowtopic premiérově v rámci Spectaculare

redakce 05.01.2025

Oba se nebojí kombinovat klubové beaty s náladotvornou atmosférou, ambientními plochami a špetkou postrockové emocionality.

Die Antwoord na Metronome Prague

redakce 05.01.2025

Sobotní lineup ozdobí nejen kanadská Alanis Morissette, ale také tři české zpěvačky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace