redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.04.2016
Německý hudebník Nils Frahm se vrací do Prahy, tentokrát ale jako člen instrumentálního tria Nonkeen, které vystoupí 3. května na večírku Music Infinity. Jeho kořeny sahají až do konce osmdesátých let, kdy si tři němečtí školáci hráli se zvuky ve školním rozhlase. Fascinace zvláštními nahrávkami a momentem náhody jim zůstala i o několik dekád později, kdy se znovu dali dohromady jako Nonkeen. Se svojí improvizovanou hudbou navazují na tradici německého psychedelického rocku sedmdesátých let. Role předskokana se zhostí italský skladatel a bubeník Andrea Belfi.
Nils Frahm ví, jak se hraje hudba s náhodou v zádech. Prvek improvizace je silný na jeho sólových nahrávkách i při společném hraní s kolegy jako jsou Ólafur Arnalds nebo Jon Hopkins. Ze spontánních džemů se zrodil i jeho aktuální projekt Nonkeen, který 3. května přiveze do Prahy na koncertní večer Music Infinity. Frahm se v něm znovu spojil s dvojicí kamarádů Frederic Gmeiner a Sebastian Singwald, s nimiž kdysi s muzikou začínal. Trio se setkávalo nepravidelně posledních osm let a z improvizací vznikl materiál, který na začátku února vyšel na albu The Gamble (hazard, risk).
Náhoda hraje velkou roli i v samotném příběhu Nonkeen. Gmeiner a Frahm jsou spolužáci ze základní školy v Hamburku, kde se ve volném čase bavili vysíláním vlastní rozhlasové stanice. V létě 1989 se k nim přidal student z východního Německa Sebastian Singwald a od dětské hry s neobvyklými zvuky nachytanými na chodbách školy přerostl jejich projekt v regulérní studentskou kapelu. Její konec ale přišel poté, co se při jejich koncertě zřítil na pódium kolotoč. Z Frahma se v následujících dekádách stal jeden z nejvýraznějších představitelů post-klasické hudby, zatímco Sebastian Singwald se stal uznávaným skladatelem filmových soundtracků. V polovině minulé dekády se trio znovu potkalo v elektronicko-akustickém projektu Übertonmensch, s nímž vydali album a EPčko na značce právě Nils Frahma, Atelier Musik.
Aktuální podoba Nonkeen se zrodila z hodin improvizací v nejrůznějších provizorních zkušebnách, kde trio (klavír, basa, bicí) hrálo jen pro radost a občas své výsledky zaznamenávalo na čtyřstopý magnetofon. Výsledek pak smíchali s terénními nahrávkami a také pozůstatky z jejich školních hrátek. Album The Gamble, které vyšlo na začátku února na legendární značce R&S, je patřičně neučesané a syrové, plné repetitivních grooveů, ale najdete na něm i meditativní, skoro ambientní momenty. V Nonkeen ožívá Frahmova láska k hypnotickému minimalismu a jazzové spontánnosti, odkazuje ale i na zlatou éru německého psychedelického rocku sedmdesátých let, tzv. krautrocku, kdy podobně osobitě ohledávali hranice možností rocku skupiny jako Neu!, Faust nebo Ash Ra Temple. "Je to dojemné, okouzlující album jako příběh, který je za ním," napsal o desce Mixmag, zatímco Mojo album popisuje jako "ódu na improvizaci, rytmus a zvuk."
Role předskokana se zhostí Andrea Belfi – italský skladatel, elektroakustický muzikant a bubeník s osobitým stylem hry. V devadesátých letech hrál v punkových kapelách, od nového tisíciletí se ale už věnuje čistě experimentální hudbě. Spolupracoval s takovými jmény jako Mike Watt, Carla Bozulich, Jóhann Jóhannsson, Nils Frahm či Greg Haines, má ale za sebou také spoustu sólových počinů, které vydává na labelech Room40, Miasmah či Häpna. Jeho umělecké instalace zdobily galerie po celém světě.
Music Infinity
Nonkeen (de)
Support: Andrea Belfi (it)
3. 5. 2016 19:30
Palác Akropolis, Praha
www.facebook.com/events/505298769671187
www.facebook.com/MUSIC-INFINITY
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.