redakce | Zprávy | 18.09.2017
Výkonná agentura pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast (EACEA) vyhlásila výsledky své výzvy na podporu evropských platforem. SHAPE, který koordinuje pražské umělecké centrum MeetFactory, a jehož se účastní mimo jiné i berlínský CTM Festival nebo krakovský Unsound, se zařadil mezi 13 úspěšných projektů, které budou v rámci tohoto programu podpořeny. Po třech letech své činnosti tak SHAPE dostává další prostor, jak rozšiřovat obzory (nejen) evropské audiovizuální scény. V České republice bude SHAPE prezentován zejména na čtvrtletních akcích Veřejný dům pořádaných právě v MeetFactory.
SHAPE – Sound, Heterogenous Art and Performance in Europe je platforma pro evropskou inovativní hudbu a audiovizuální umění, kterou tvoří celkem 16 organizací z 12 zemí napříč celou Evropou. "Cílem této platformy je podporovat a propagovat inovativní hudebníky a umělce, kteří se zajímají o zvuk, a podpořit jejich mezinárodní mobilitu. Iniciátorem a koordinátorem je pražská MeetFactory, která stejně jako ostatní umělecká centra a festivaly představuje širokou škálu osobité hudby a zvukového umění skrze koncerty, umělecká představení a výstavy. Mezi další významné partnery projektu SHAPE patří například berlínský CTM festival, krakovský Unsound nebo TodaysArt pořádaný v nizozemském Haagu," uvádí manažer projektu Michal Brenner. Strategie výběru umělců zůstává stejná i do budoucna: každá z šestnácti organizací nominuje tři umělce za rok, přičemž minimálně devět z nich má za povinnost představit v rámci hudebních akcí, které pořádá. Jednou za rok zároveň probíhá showcase projektu na některém z významných audiovizuálních festivalů mimo Evropu – v minulosti to byl např. Mutek v kanadském Montrealu nebo Novas Frequencías v brazilském Rio de Janeiro.
Mezi nejvýraznější jména, která momentálně hýbou elektronickou scénou, a kterým účast v projektu SHAPE pomohla v přelomovém období jejich kariéry, patří například tibetsko-švýcarská producentka Aïsha Devi nebo italský producent Lorenzo Senni, který na sklonku minulého roku podepsal smlouvu s labelem Warp Records stojícím například za legendami jako Aphex Twin, Autechre nebo Squarepusher.
Co se českého prostředí týče, díky projektu SHAPE došlo k prezentaci interaktivní audiovizuální instalace Projekt Acuo Stanislava Abraháma a Michala Šeby na drážďanském ICAS festivalu, v Praze usazená multimediální umělkyně Laura Luna vystoupila na Muteku v Kanadě a na festivalu Unsound v Krakově, Martin Kohout vystoupil se svým hudebním projektem TOLE na festivalu RIAM ve francouzském Marseille. Na akcích Veřejný dům naopak v MeetFactory vystoupily vycházející hvězdy jako M.E.S.H., KABLAM, Toxe, Peder Mannerfelt, Sky H1 nebo Apeiron Crew. Nové tváře se v MeetFactory představí opět 24. listopadu 2017, kdy proběhne další Veřejný dům. Celý seznam umělců, kteří budou reprezentovat SHAPE v jeho čtvrtém roce, bude zveřejněn do konce tohoto roku. Na co by se v následujících letech chtěla platforma SHAPE více zaměřit, jsou vzdělávací akce. Masterclass skladatele a spisovatele pracujícího ve firmě Ableton Dennise DeSantise, který v MeetFactory představil své strategie při skládání hudby, byla předzvěstí zajímavých témat, která bude SHAPE dále rozvíjet.
redakce 23.01.2025
V projektu Me/Machine Jojo Mayer propojuje analogové bubnování s umělou inteligencí v improvizovaném duetu, kde stroj imituje člověka a člověk imituje stroj.
redakce 22.01.2025
První singl ze stejnojmenného devítiskladbového alba Fragile Open ztělesňuje estetiku celého alba a koncepci Fetisheye jako dua.
redakce 22.01.2025
Acid Row a Redzed s kapelou zahrají své typicky energické sety a naživo dojde premiérově na společné covery.
redakce 22.01.2025
Letošní program nabídne filmy rozebírající vliv sociálních sítí nebo ruskou propagandu a na celospolečenské fenomény upozorní i skrze individuální příběhy.
redakce 21.01.2025
Charli xcx, Sophie, Heartworms, Touché Amoré, Nina Kohout, Dvě slunce a spoustu dalších. V čísle i v playlistu k němu.
redakce 21.01.2025
Projekt A/C kombinuje prvky triphopu s postpunkovou kytarou. Nese stopy špíny, estetiku surovosti a upřímnosti.
redakce 21.01.2025
Letošní ročník slibuje divoké novinky od temného operního undergroundu a křehkých emocí až po generativní syntézu a klubové vibrace.
Michal Pařízek 20.01.2025
Nevedl, jen naznačoval. Nevysvětloval, ukazoval možnosti. Svět bez něj bude bezesporu smutnější místo, bylo by mnohem snazší vědět, že tam někde je.
redakce 20.01.2025
Zastřené rádiové zvuky vybízí k otázce, jestli nakonec nejde o rozhlasovou hru z jiné dimenze.
redakce 20.01.2025
Klasika newyorského hardcoru v Lucerna Music Baru, kdo s nimi?